Davlat qurilishi va ommaviy huquqi bo‘yicha tadqiqot markazi
- Jamiyat va davlat qurilish sohasida demokratlashtirishning dolzarb muammolari bo‘yicha siyosiy – huquqiy tadqiqotlarni kompleks tarzda o‘tkazish, ommaviy huquqni, O’zbekistonda huquqni muhofaza qilish, parlament tizimini, shuningdek tashqi siyosatning huquqiy asoslarini rivojlantirish;
- Jahonning yetakchi davlatlari misolida xalqaro tajribani, davlat qurilishi va boshqaruvida xorijiy amaliyotni hamda huquq ijodkorligi va huquqni qo‘llash faoliyatini o‘rganish;
Ushbu ilmiy-amaliy laboratoriyaga ega bo‘lgan markaz huquqiy ta’limning istiqbolli shakllarini ishlab chiqadi, ilmiy-tadqiqot, tahliliy-axborot, ekspert ko‘rsatmalarini berish sohasida o‘ziga yuklatilgan masalalarni yechish bo‘yicha vaqtinchalik ishchi guruh tuzib faoliyat ko‘rsatadi. Ushbu vaqt mobaynida nafaqat barcha fakultet professor-o‘qituvchilari, balki, davlat hokimiyati va boshqaruv organlar xodimlari, shartnoma asosida jamoat va boshqa tashkilotlarining vakillari, xorijiy mamlakat mutaxassislari, shuningdek universitetning magistratura va bakalavriat talabalari, katta ilmiy izlanuvchi-xodimlar ham markaz ishlarida ishtirok etishlari mumkin.
Markaz turli o‘quv-ilmiy tuzilmalar bilan, shu bilan birga, xorijiy o'quv-ilmiy markazlar bilan hamkorlik qiladi, shu jumladan, PROON, GIZ, IRZning huquqiy islohot bo‘yicha loyihalarida, Fan va texnologiyalarni rivojlantirishni muvofiqlashtirish qo‘mitasi tomonidan o‘tkaziladigan grantlarda faol ishtirok etadi.
Hozirgi vaqtda markazning ishchi dasturi va O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 93-, 98-moddalariga kiritilgan o‘zgartirishlarning ijrosini ta’minlovchi normativ-huquqiy hujjutlarning loyihalarini tayyorlash bo‘yicha ishchi guruhning rejalariga, hamda 2013-yil 31-yanvarda №12/1-878 sonli qonunni ijro etish bo‘yicha Vazirlar Mahkamasi tomonidan o‘tkaziladigan tadbirlari rejasiga ko‘ra markaz samarali faoliyat ko‘rsatmoqda.

Исследовательский Центр государственного строительства и публичного права
- проведение комплексных политико-правовых исследований актуальных проблем демократизации в сфере государственного и общественного строительства, развития публичного права, парламентаризма, правоохранительных систем в Узбекистане, а также правовых основ внешней политики;
- изучение международного опыта, лучших образцов мировой, зарубежной практики государственного строительства и управления, правотворческой и правоприменительной деятельности.
ЦПП, представляющий собой научно–практическую лабораторию, распространяет перспективную форму правового образования, осуществляет научно-исследовательскую, информационно-аналитическую, экспертную, консультационную деятельность на проектной основе путём создания временных структур, рабочих групп (проектов) для решения возложенных на него задач. При этом в работе Центра могут участвовать, не только профессорско-преподавательский состав всех факультетов университета, работники органов государственной власти и управления, общественных и других организаций на контрактной основе, специалисты из-за рубежа, но и студенты, магистранты, старшие научные сотрудники-соискатели Университета.
ЦПП сотрудничает с другими учебно-научными структурами, в т.ч. с зарубежными учебно-научными центрами, активно участвует в проектах ПРООН, GIZ, IRZ по вопросам правовой реформы, а также по грантам ГКНТ.
В настоящее время Центром ведётся активная экспертно-аналитическая работа в соответствии с программой работы ЦПП и Планом работы рабочей группы Комиссии по подготовке проектов нормативно-правовых актов, предусмотренных Графиком проведения законотворческих работ по реализации поправок к статьям 93, 98 Конституции Республики Узбекистан и Планом мероприятий Кабинета Министров по реализации закона от 31 января 2013 года № 12/1-878.