Ta‘lim sifatini nazorat qilish bo‘limi
O‘zbekiston Respublikasining «Ta’lim to‘g‘risida»gi va «Kadrlar tayyorlash milliy dasturi to‘g‘risida»gi qonunlari hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Oliy ta’lim tizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida» 2017-yil 20-apreldagi PQ-2909-son qarori talablari asosida ta’lim sifatini ijtimoiy-iqtisodiy sohalarda olib borilayotgan islohotlar talablariga muvofiq yuksak darajaga ko‘tarish, shuningdek uzluksiz ta’lim tizimida ta’lim sifatini nazorat qilishni yanada takomillashtirish, kadrlar tayyorlash sifati va o‘quv jarayoni samaradorligining xolisona baholanishini nazorat qilish sohasida davlat siyosatini amalga oshirish maqsadida “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi ta’lim sifatini nazorat qilish Davlat inspeksiyasi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 18-iyuldagi 515-sonli qarori qabul qilindi.
Qarorning 14-bandida Respublikadagi barcha oliy ta’lim muassasalari tarkibida ta’lim sifatini nazorat qilish bo‘limlari tashkil etilishi nazarda tutilgan. Yuqoridagi qarordan kelib chiqib Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Ta’lim sifatini nazorat qilish bo‘limi” tashkil qilindi.
Bo‘limning asosiy maqsadi ta’lim sifatini aniqlash, ta’lim sifatini oshirish mexanizmini ishlab chiqish va amaliyotga joriy etish, Universitetning milliy va xalqaro reytingini oshirish yo‘nalishida ishlarni muvofiqlashtirish va olib borish, universitetning va uning tuzilmalarida ta’lim sifatini oshirishning yo‘nalishlarini belgilab berishga qaratiladi.
Universitetda ta’lim sifatini nazorat qilish boshqaruv tizimining ajralmas qismi hisoblanib, uning asosiy vazifasi ta’lim sifatini davlat ta’lim standartlari talablariga muvofiqligini ta’minlash va universitetdagi o‘quv jarayonlarining samaradorligini oshirish maqsadida nazoratni tashkil etish bo‘yicha maqsadli va kelishilgan chora-tadbirlarni amalga oshirishdan iborat.
Bo‘lim o‘zining faoliyatida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi, O‘zbekiston Respublikasining “Ta’lim to‘g‘risida”gi qonuni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmon, qaror va farmoyishlari, Vazirlar Mahkamasining qaror va farmoyishlari, Davlat inspeksiyasi boshlig‘i va Universitet rektorining buyruq va ko‘rsatmalariga amal qiladi.

Department for control of the quality of education
On July 18, 2017 Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan adopted the Resolution 515 on the organization of the activity of the State Inspectorate for quality control of education under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan" based on the requirements of the Laws of the Republic of Uzbekistan "On Education" and "On the National Program of Personnel Training" and the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On the Further Development of Higher Education System" on April 20, 2017 PD-2909. The Decree makes provisions on measures to improve the quality of education in accordance with the requirements of socio-economic reforms. Moreover, further improvements of the quality in the system of continuous education for the purpose of implementation of the state policy in the field of control over the quality of training and impartial assessment of the effectiveness of the educational process are reviewed.
In the Paragraph 14 of the Decree the establishment of departments for quality assurance in all higher education institutions of the Republic was stipulated. According to above decision, the Department of control over the quality of education has been established at the University of World Economy and Diplomacy.
The main purpose of the department is to develop and implement a mechanism to improve the quality of education, coordinate and conduct work on improving the university's national and international rankings, improve the quality of education at the university and its structures.
Control over the quality of education is an integral part of the university's management system. The main task of the department is to ensure the conformity of the quality of education with state educational standards, and to carry out organizational work, as well as to monitor the quality control of education in the system of continuing education.
The department is guided by the Constitution of the Republic of Uzbekistan, the Law of the Republic of Uzbekistan "On Education", decrees, resolutions and orders of the President of the Republic of Uzbekistan, decrees and orders of the Cabinet of Ministers, and the instructions of Rector of the university.