Ma`naviyat va ma`rifat bo`limi
Ma’naviy-axloqiy tarbiya hamda iqtidorli talabalar bilan ishlash bo’limi Ma’naviy-axloqiy tarbiya ishlari prorektori boshchiligida faoliyat yuritib keladi.
Ma’naviy-axloqiy tarbiya hamda iqtidorli talabalar bilan ishlash bo’limi universitet doirasida tasdiqlangan ma’naviy-ma’rifiy va tarbiyaviy ishlar reja asosida olib borib, fakultetlar va talabalar turar joylarida ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarni yuqori saviyada o’tkazilishini ta’minlaydi.
Bo’lim O’zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi, Mirzo Ulug’bek tuman hokimiyati, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat kengashi hamda turli jamoat tashkilotlari bilan hamkorlikda faoliyat olib boradi.
Ma’naviy-axloqiy tarbiya hamda iqtidorli talabalar bilan ishlash bo’limi har o’quv yili boshida yuqorida ko’rsatilgan tashkilotlar bilan hamkorlikda universitet miqyosida o’tkaziladigan tadbirlar rejasini tuzadi va ularni amalga oshiradi. Amalga oshirilgan ishlari uzasidan hisobotlar rahbar tashkilotlarga taqdim etiladi.

Отдел духовности и просветительства и работы с одаренными студентами действует под руководством Проректора по духовно-просветительской работе.
Отдел осуществляет свою деятельность согласно утвержденному плану по духовно-просветительской работе и организует мероприятия на факультетах и в студенческом общежитии.
Отдел работает в непосредственном сотрудничестве с Министерством иностранных дел Республики Узбекистан, Министерством высшего и среднего и специального образования Республики Узбекистан, хокимиятом Мирзо-Улугбекского района, Республиканским советом духовности и просветительства, а также с другими общественными организациями.
В начале учебного года отдел в сотрудничестве с вышеуказанными органами составляет план работы на учебный год. Отчеты о проделанной работе и проведенных мероприятиях предоставляются в соответствующие министерства и управления.