Ma`naviyat va ma`rifat bo`limi
Ma’naviy-axloqiy tarbiya hamda iqtidorli talabalar bilan ishlash bo’limi Ma’naviy-axloqiy tarbiya ishlari prorektori boshchiligida faoliyat yuritib keladi.
Ma’naviy-axloqiy tarbiya hamda iqtidorli talabalar bilan ishlash bo’limi universitet doirasida tasdiqlangan ma’naviy-ma’rifiy va tarbiyaviy ishlar reja asosida olib borib, fakultetlar va talabalar turar joylarida ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarni yuqori saviyada o’tkazilishini ta’minlaydi.
Bo’lim O’zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi, Mirzo Ulug’bek tuman hokimiyati, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat kengashi hamda turli jamoat tashkilotlari bilan hamkorlikda faoliyat olib boradi.
Ma’naviy-axloqiy tarbiya hamda iqtidorli talabalar bilan ishlash bo’limi har o’quv yili boshida yuqorida ko’rsatilgan tashkilotlar bilan hamkorlikda universitet miqyosida o’tkaziladigan tadbirlar rejasini tuzadi va ularni amalga oshiradi. Amalga oshirilgan ishlari uzasidan hisobotlar rahbar tashkilotlarga taqdim etiladi.

The department of spirituality and enlightenment
The department of spirituality and enlightenment which mostly deals with gifted students works under the guidance of the vice-rector on spiritual and educational work.
The Department carries out its activities according to the approved plan of spiritual and educational work and organizes events at the faculties and in the student dormitory.
The department works in direct cooperation with the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Higher and Secondary and Special Education of the Republic of Uzbekistan, the Mirzo-Ulugbek District Hokimiyat, the Republican Council of Spirituality and Education, and other public organizations.
At the beginning of the academic year, the Department, in cooperation with the above-mentioned bodies, draws up a Work Plan for the academic year. Reports of the work done and the activities carried out are submitted to the relevant ministries and departments.