"Jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar" kafedrasi
1992- yil sentabr oyida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tashkil etilgandan boshlab, «Jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar» kafedrasi tashkil etilgan. Dastlab, i.f.d.. prof X.M.Murodova rahbarligidagi “Marketing va xalqaro biznes” dasturi asosida faoliyat yo‘lga qo‘yilgan. 1993-1994- yillarda o‘quv dasturi “Jahon iqtisodiyoti va xalqaro biznes” dasturiga, keyinchalik esa “Xalqaro iqtisodiy munosabatlar” dasturiga o‘zgartirilgan. 1995- yildan boshlab, mazkur o‘quv dasturi negizida asos solingan “Jahon iqtisodiyoti” kafedrasi o‘z faoliyati davomida universitetning yetakchi va mutaxassis tayyorlovchi kafedrasi bo‘lib qoldi. 2008 yildan boshlab ikki mustaqil “Jahon iqtisodiyoti” va “Xalqaro iqtisodiyot” kafedralarining qo‘shilishi natijasida “Jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar” kafedrasi nomini oldi.
Kafedrani turli paytlarda i.f.d., prof. X.M.Muradova (1992-1996); i.f.n., dots. E.R.Maxmudov (1996-1997, 2004-2008); i.f.d., prof. R.X.Shodiyev (1997-2004); i.f.n., dots. S.A.Zakirova (2008-2012), i.f.n., dots. E.A.Xoshimov (2012-2015) kabi olim-mutaxassislar boshqargan. 2016 yil yanvaridan boshlab kafedraga i.f.d., SH.Sharifxodjayev rahbarlik qilib kelmoqda.
Shu kunga qadar kafedrada jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar sohasidagi taniqli iqtisodchi-olimlar i.f.n. V.A. Golishev, i.f.d., prof. B.A. Baxritdinov, i.f.d., prof. N. Sirojiddinov, i.f.d., prof. A.A. Isadjanov, i.f.n., prof. G.A. Xachiyev, i.f.d., prof. B.A. Abdurashidov i.f.n., dots. S.A.Akchurina, i.f.n.,dots. N.T. Tolipova va boshqalar faoliyat yuritgan.
Hozirgi paytda “Jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar” kafedrasi “XIM” fakultetining yetakchi kafedrasi hisoblanib, oliy ta'limning barcha darajalari (bakalavriatura, magistratura, katta ilmiy xodim va mustaqil izlanuvchilar instituti) bo‘yicha malakali mutaxassislarni tayyorlab kelmoqda. Xususan, bakalavriaturada 5231100 - Jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar”(mintaqalar va faoliyat turlari bo‘yicha) ta'lim yo‘nalishi, magistraturada esa, 5A231101- “Jahon iqtisodiyoti” (mintaqalar va faoliyat turlari bo‘yicha) mutaxassisligi bo‘yicha kadrlar tayyorlovchi kafedra hisoblanadi. Shuningdek, kafedrada 08.00.09-“Jahon iqtisodiyoti ixtisosligi bo‘yicha katta ilmiy xodim va mustaqil izlanuvchilar tayyorlanadi.
Kafedraning asosiy maqsadi jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar sohasida malakali mutaxassislarni tayyorlashda universitetning yetakchi kafedrasi sifatidagi rolini saqlab qolish va mustahkamlash uchun faoliyatning barcha yo‘nalishlarini ( o‘quv, o‘quv-uslubiy, ilmiy-tadqiqot, tashkiliy-uslubiy, ma'naviy-ma'rifiy va tarbiyaviy ishlar) takomillashtirish hisoblanadi.
Bakalavriaturadagi “Jahon iqtisodiyoti”, Jahon iqtisodiy geografiyasi va ekologiya”, “Xalqaro iqtisodiy munosabatlar”, “Xalqaro iqtisodiy tashkilotlar”, “Xalqaro iqtisodiy integratsiya”, “O‘zbekiston Respublikasining milliy iqtisodiyoti”, “Tadbirkorlik asoslari”, “Menejment”, Strategik menejment”, “Ilmiy tadqiqot metodi asoslari”, fanlari, magistraturada esa “Jahon iqtisodiy tizimlari”, “Global iqtisodiyot”, “Jahon mintaqalari iqtisodiyoti”, “Erkin iqtisodiy hududlar” kabi o‘quv kurslari talabalar va magistrantlarga jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar rivojlanishining zamonaviy tendensiyalarini tahlil qilish va ilmiy tadqiqot olib borish malakasini shakllantirish imkonini beradi.
O‘quv jarayonini tashkil etishda asosiy e'tibor zamonaviy o‘quv-taqdimot va multimediya vositalarini keng qo‘llashga qaratilgan interfaol ta'lim texnologiyalariga qaratiladi. Kafedrada seminar-amaliy mashg‘ulotlar mustaqil ilmiy-tadqiqot loyihalari, taqdimotlar, keyslarni tuzish va yechish, muammoli munozara o‘tkazish kabi innovatsion ta'lim texnologiyalari asosida o‘tkaziladi. Kafedraning ilmiy-tadqiqot ishlari sohasidagi asosiy strategik yo‘nalishi bo‘lib, manfaatdor tashkilotlarning buyurtmasi bo‘yicha makro va mikro darajadagi fundamental va amaliy tadqiqotlarni rivojlantirish, jahon iqtisodiyotining dolzarb muammolarini tadqiq qilishda iqtidorli yosh olimlarning ishtirokini kengaytirish hisoblanadi.
Kafedra faoliyatining natijalari. Kafedra faoliyati davomida professor-o‘qituvchilar jamoasi tomonidan 5 ta darslik, 14 ta o‘quv qo‘llanma, 12 ta o‘quv-uslubiy majmua tayyorlangan. Ilmiy-tadqiqot sohasida 8 ta fan nomzodi tayyorlangan, 8 ta monografiya va 280 dan ortiq ilmiy maqolalar chop etilgan. Kafedra jamoasi TEMPUS (Erasmus +), Jean Monnet kabi xalqaro loyihalarda, Fan va texnologiyalarni rivojlantirishni muvofiqlashtirish qo‘mitasi loyihalarida, shuningdek, shartnoma asosida yirik xususiy korxonalarning ilmiy-tadqiqot loyihalarida faol ishtirok etib kelmoqda.

The Department of World Economy and International Economic Relations conducts its activity at the University of World Economy and Diplomacy, founded in September 1992, since the creation of the program "Marketing and International Business" under the guidance of Professor Kh.M.Muradova. After the reorganization of the curriculum in 1993-1994, the program was renamed to “World Economy and International Business”, after that it was renamed to “International Economic Relations”. In 1995, on the basis of this program the Department “World Economy” was founded, which became for all time its existence the leading and profiling chair of the university. In 2008, two independent departments “World Economy” and “International Economics” were merged and named as “World Economy and International Economic Relations”.
In different periods of time the department was headed by scientists-professionals, such as doctor of economic sciences, prof. H.M. Muradova (1992-1996), Candidate of Economic Sciences, Assoc. E.R. Makhmudov (1996-1997, 2004-2008), Doctor of Economic Sciences, prof. R.H. Shadiev (1997-2004), Candidate of Economic Sciences, Assoc. S.A. Zakirova (2008-2012), Candidate of Economic Sciences, Assoc. Hoshimov (2012-2015). Since January 2016, the department is headed by Dr.Sc. Sh.A. Sharifkhodjaev.
Throughout the activity of the department well-known specialists in the field of the world economy and international economic relations, such as Ph.D. V.A. Golyshev, Doctor of Economic Sciences, prof. BA Bahritdinov, Doctor of Economics N. Sirojiddinov, Doctor of Economic Sciences, prof. Isadjanov, Candidate of Economic Sciences, prof. G.A. Khachiev, Doctor of Economic Sciences, prof. ON. Kasymova, Doctor of Economics, prof. Abdurashidov, Ph.D., Assoc. SAAkchurina, Candidate of Economic Sciences, Assoc. N.T. Talipov and others worked in this department.
Currently, “World Economy and International Economic Relations” Department is the leading department of the “International Economic Relations” faculty. The Department provides training of qualified professionals of all levels (bachelor, master’s, doctorate). In particular, it is the issuing department of undergraduate students in specialty 5231100 - "World Economy and International Economic Relations" (by region and type of activity), the master's degree in specialties 5A231101- "World Economy" (by regions), as well as senior research associates- Researchers in the specialty 08.00.09 - "World Economy".
The goal of the department is to improve all areas of its activities (educational, educational, methodological, research, organizational, methodological, spiritual and educational and educational work) to preserve and strengthen its role as the leading chair of the university in training specialists in the field "World Economy and International economic relations ".
The aim of the Department is to improve all areas of its activities (educational, training, teaching, research, organizational, spiritual, methodological works) in order to maintain and strengthen its role as a leading Department of the university in the area of “World Economy and international economic relations”.
The courses taught in the Department in undergraduate level such as “World Economy”, “International Economic Relations”, “International Economic Organizations”, “International Economic Integration”, “National Economy of the Republic of Uzbekistan”, “Fundamentals of Business”, “Management”, “Strategic management”, “Scientific Research Methods”, in graduate level such as “Globalization of the World Economy”, “Economy of World Regions”, “Free Economic Zones”, “World Economic Systems” allow students to obtain the skills of research, methods to analyze the current trends in the global economy and international economic relations.
In the field of the organization of the educational process, we focus on interactive educational technologies, on the application of modern teaching, presentation and multimedia equipment. Seminars are actively conducted with the use of innovative teaching technologies, such as the preparation of independent research projects, presentations, the development and work on solving case studies, conducting problem discussions. The basic strategic guideline for the development of the department in the field of research work is the development of fundamental and applied research at the macro and micro level, commissioned by interested organizations, the expansion of the participation of talented young scientists in studies of contemporary problems of the world economy.
The results of activities of the department. During the functioning period the teaching staff of the department prepared 5 textbooks and 14 manuals, 12 teaching materials, released 8 PhDs, and prepared 8 monographs and over 280 scientific articles. Teachers of the department are actively participated in international projects such as TEMPUS (Erasmus+), Jean Monnet and others, Government projects, such as projects of the Committee for Coordination of Science and Technology, as well as, research projects of large private enterprises are carried out on a contract basis.