"Jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar" kafedrasi
1992- yil sentabr oyida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tashkil etilgandan boshlab, «Jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar» kafedrasi tashkil etilgan. Dastlab, i.f.d.. prof X.M.Murodova rahbarligidagi “Marketing va xalqaro biznes” dasturi asosida faoliyat yo‘lga qo‘yilgan. 1993-1994- yillarda o‘quv dasturi “Jahon iqtisodiyoti va xalqaro biznes” dasturiga, keyinchalik esa “Xalqaro iqtisodiy munosabatlar” dasturiga o‘zgartirilgan. 1995- yildan boshlab, mazkur o‘quv dasturi negizida asos solingan “Jahon iqtisodiyoti” kafedrasi o‘z faoliyati davomida universitetning yetakchi va mutaxassis tayyorlovchi kafedrasi bo‘lib qoldi. 2008 yildan boshlab ikki mustaqil “Jahon iqtisodiyoti” va “Xalqaro iqtisodiyot” kafedralarining qo‘shilishi natijasida “Jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar” kafedrasi nomini oldi.
Kafedrani turli paytlarda i.f.d., prof. X.M.Muradova (1992-1996); i.f.n., dots. E.R.Maxmudov (1996-1997, 2004-2008); i.f.d., prof. R.X.Shodiyev (1997-2004); i.f.n., dots. S.A.Zakirova (2008-2012), i.f.n., dots. E.A.Xoshimov (2012-2015) kabi olim-mutaxassislar boshqargan. 2016 yil yanvaridan boshlab kafedraga i.f.d., SH.Sharifxodjayev rahbarlik qilib kelmoqda.
Shu kunga qadar kafedrada jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar sohasidagi taniqli iqtisodchi-olimlar i.f.n. V.A. Golishev, i.f.d., prof. B.A. Baxritdinov, i.f.d., prof. N. Sirojiddinov, i.f.d., prof. A.A. Isadjanov, i.f.n., prof. G.A. Xachiyev, i.f.d., prof. B.A. Abdurashidov i.f.n., dots. S.A.Akchurina, i.f.n.,dots. N.T. Tolipova va boshqalar faoliyat yuritgan.
Hozirgi paytda “Jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar” kafedrasi “XIM” fakultetining yetakchi kafedrasi hisoblanib, oliy ta'limning barcha darajalari (bakalavriatura, magistratura, katta ilmiy xodim va mustaqil izlanuvchilar instituti) bo‘yicha malakali mutaxassislarni tayyorlab kelmoqda. Xususan, bakalavriaturada 5231100 - Jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar”(mintaqalar va faoliyat turlari bo‘yicha) ta'lim yo‘nalishi, magistraturada esa, 5A231101- “Jahon iqtisodiyoti” (mintaqalar va faoliyat turlari bo‘yicha) mutaxassisligi bo‘yicha kadrlar tayyorlovchi kafedra hisoblanadi. Shuningdek, kafedrada 08.00.09-“Jahon iqtisodiyoti ixtisosligi bo‘yicha katta ilmiy xodim va mustaqil izlanuvchilar tayyorlanadi.
Kafedraning asosiy maqsadi jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar sohasida malakali mutaxassislarni tayyorlashda universitetning yetakchi kafedrasi sifatidagi rolini saqlab qolish va mustahkamlash uchun faoliyatning barcha yo‘nalishlarini ( o‘quv, o‘quv-uslubiy, ilmiy-tadqiqot, tashkiliy-uslubiy, ma'naviy-ma'rifiy va tarbiyaviy ishlar) takomillashtirish hisoblanadi.
Bakalavriaturadagi “Jahon iqtisodiyoti”, Jahon iqtisodiy geografiyasi va ekologiya”, “Xalqaro iqtisodiy munosabatlar”, “Xalqaro iqtisodiy tashkilotlar”, “Xalqaro iqtisodiy integratsiya”, “O‘zbekiston Respublikasining milliy iqtisodiyoti”, “Tadbirkorlik asoslari”, “Menejment”, Strategik menejment”, “Ilmiy tadqiqot metodi asoslari”, fanlari, magistraturada esa “Jahon iqtisodiy tizimlari”, “Global iqtisodiyot”, “Jahon mintaqalari iqtisodiyoti”, “Erkin iqtisodiy hududlar” kabi o‘quv kurslari talabalar va magistrantlarga jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar rivojlanishining zamonaviy tendensiyalarini tahlil qilish va ilmiy tadqiqot olib borish malakasini shakllantirish imkonini beradi.
O‘quv jarayonini tashkil etishda asosiy e'tibor zamonaviy o‘quv-taqdimot va multimediya vositalarini keng qo‘llashga qaratilgan interfaol ta'lim texnologiyalariga qaratiladi. Kafedrada seminar-amaliy mashg‘ulotlar mustaqil ilmiy-tadqiqot loyihalari, taqdimotlar, keyslarni tuzish va yechish, muammoli munozara o‘tkazish kabi innovatsion ta'lim texnologiyalari asosida o‘tkaziladi. Kafedraning ilmiy-tadqiqot ishlari sohasidagi asosiy strategik yo‘nalishi bo‘lib, manfaatdor tashkilotlarning buyurtmasi bo‘yicha makro va mikro darajadagi fundamental va amaliy tadqiqotlarni rivojlantirish, jahon iqtisodiyotining dolzarb muammolarini tadqiq qilishda iqtidorli yosh olimlarning ishtirokini kengaytirish hisoblanadi.
Kafedra faoliyatining natijalari. Kafedra faoliyati davomida professor-o‘qituvchilar jamoasi tomonidan 5 ta darslik, 14 ta o‘quv qo‘llanma, 12 ta o‘quv-uslubiy majmua tayyorlangan. Ilmiy-tadqiqot sohasida 8 ta fan nomzodi tayyorlangan, 8 ta monografiya va 280 dan ortiq ilmiy maqolalar chop etilgan. Kafedra jamoasi TEMPUS (Erasmus +), Jean Monnet kabi xalqaro loyihalarda, Fan va texnologiyalarni rivojlantirishni muvofiqlashtirish qo‘mitasi loyihalarida, shuningdek, shartnoma asosida yirik xususiy korxonalarning ilmiy-tadqiqot loyihalarida faol ishtirok etib kelmoqda.

Кафедра "Мировая экономика и международные экономические отношения"
Кафедра «Мировая экономика и международные экономические отношения» ведет отсчет своей деятельности в Университете мировой экономики и дипломатии (основанном в сентябре 1992 года) с момента создания программы «Маркетинг и международный бизнес» под руководством д.э.н., проф. Х.М. Мурадовой. В связи с реорганизацией учебной программы в 1993-1994 годы она была переименована в программу «Мировая экономика и международный бизнес», затем в программу «Международные экономические отношения». С 1995 года на основе данной программы была основана кафедра «Мировая экономика», которая стала за всё время своего существования ведущей и профилирующей кафедрой университета. С 2008 года произошло слияние двух самостоятельных кафедр «Мировая экономика» и «Международная экономика» и по сей день кафедра работает в направлении «Мировая экономика и международные экономические отношения».
В разные периоды времени кафедру возглавляли ученые-профессионалы, такие как: д.э.н., проф. Х.М. Мурадова (1992-1996), к.э.н., доц. Э.Р. Махмудов (1996-1997; 2004-2008), д.э.н., проф. Р.Х. Шадиев (1997-2004), к.э.н., доц. С.А. Закирова (2008-2012), к.э.н., доц. Э.А. Хошимов (2012-2015). С января 2016 года кафедру возглавляет д.э.н. Ш.А.Шарифходжаев.
На протяжении всей деятельности кафедры здесь работали известные специалисты в области мировой экономики и международных экономических отношений, такие как: к.э.н. В.А. Голышев, д.э.н., проф. Б.А. Бахритдинов, д.э.н. Н. Сирожиддинов, д.э.н., проф.А.Р. Исаджанов, к.э.н., проф. Г.А. Хачиев, д.э.н., проф. Н.А. Касымова, д.э.н., проф.Б.А. Абдурашидов, к.э.н., доц. С.А.Акчурина, к.э.н., доц. Н.Т. Талипова и др.
В настоящее время кафедра «Мировая экономика и международные экономические отношения» является ведущей кафедрой факультета «Международные экономические отношения», осуществляющей подготовку квалифицированных специалистов всех уровней (бакалавриат, магистратура, докторантура). В частности, является выпускающей кафедрой студентов уровня бакалавриата по специальности 5231100 - «Мировая экономика и международные экономические отношения» (по регионам и видам деятельности), уровня магистратуры по специальности 5А231101-«Мировая экономика» (по регионам), а также старших научных сотрудников-исследователей по специальности 08.00.09 - «Мировая экономика».
Целью деятельности кафедры является совершенствование всех направлений ее работы (учебной, учебно-методической, научно-исследовательской, организационно-методической, духовно-просветительской и воспитательной) для сохранения и укрепления ее роли как ведущей кафедры университета в подготовке специалистов в области «Мировая экономика и международные экономические отношения».
Преподаваемые в рамках кафедры учебные курсы в бакалавриате, такие как «Мировая экономика», «Международные экономические отношения», «Международные экономические организации», Международная экономическая интеграция, «Национальная экономика Республики Узбекистан», «Основы предпринимательства», «Менеджмент», «Стратегический менеджмент», «Методы научного исследования», в магистратуре, такие как «Глобальная экономика, «Экономика регионов мира», «Свободные экономические зоны», «Мировые экономические системы» позволяют студентам и магистрантам овладеть навыками исследовательской работы, анализа современных тенденций развития мировой экономики и международных экономических отношений.
В сфере организации учебного процесса мы акцентируем внимание на интерактивных образовательных технологиях, на применении современного учебно-презентационного и мультимедийного оборудования. Активно проводятся семинары с применением инновационных технологий обучения, таких как подготовка самостоятельных исследовательских проектов, презентаций, разработка и работа над решением кейсов, проведение проблемных дискуссий. Базовым стратегическим ориентиром развития кафедры в области научно-исследовательской работы является развитие фундаментальных и прикладных исследований на макро и микроуровне, осуществляемых по заказу заинтересованных организаций, расширение участия талантливых молодых ученых в исследованиях актуальных проблем мировой экономики.
Результаты деятельности кафедры. За время функционирования профессорско-преподавательским коллективом кафедры подготовлены 5 учебников и 14 учебных пособий, 12 учебно-методических комплексов. Кафедрой выпущено 8 кандидатов наук, в сфере научных исследований подготовлено 8 монографий, более 280 научных статей и тезисов. Сотрудники кафедры принимают активное участие в международных проектах, таких как TEMPUS (Erasmus +), Jean Monnet и др.; государственных проектах, таких как проекты Комитета по координации развития науки и технологий, а также сотрудниками на контрактной основе ведутся научно-исследовательские проекты крупных частных предприятий.