"Matematik modellashtirish va informatika" kafedrasi
“Matematik modellashtirish va informatika” kafedrasi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida qoshida 1992- yil tashkil topgan va shu yildan buyon faoliyat ko‘rsatib kelmoqda.
1992- yildan 1995- yilgacha “Matematika va Informatika”, 1995- yildan 1998- yilgacha «Iqtisodiyotda matematik modellashtirish va informatika» deb nomlangan. 1998- yilda esa «Iqtisodiyotda matematik modellashtirish va informatika» kafedrasi 2 ta “Iqtisodiyotda miqdoriy usullar” va “Informatika va informatsion texnologiyalar” nomli kafedralarga ajralgan. 2008- yil fevral oyidan “Iqtisodiyotda miqdoriy usullar” va “Informatika va informatsion texnologiyalar” kafedralari birlashtirilib “Matematik modellashtirish va informatika” kafedrasi deb nomlandi. Kafedrada Xalqaro iqtisodiy munosabatlar fakulteti talabalariga Matematika, Iqtisodiyotda miqdoriy usullar, Ehtimollar nazariyasi, Matematik statistika, Ekonometriya, Matematik modellar, Tizimli tahlil va qaror qabul qilish, Moliyaviy matematika, Amaliy statistika, Informatika va informatsion texnologiyalar, Axborot tizimlari fanlari o‘qitiladi.
JIDUning barcha 1 va 2 kurs talabalari uchun “Matematika” hamda “Informatik va informatsion texnologiyalar fanilari o‘qitiladi. Qolgan fanlar muttahassisliklar buyica tanlov fanlari sifatida uqitiladi.
1992-1995 o‘quv yillarida kafedra professori A.S.Rasulov, 1995-2003- yillari dotsent M.T. Baqoyev, 2003- 2006- yillari fevral oyigacha dots. G‘. Ibragimov, 2006-2012- o‘quv yillarida professor A.S.Rasulov, 2012-2015-yillarda dotsent D.R. Akabirxodjayeva va 2016- yildan yana prof. A.S Rasulov kafedra mudiri lavozimida ishlab kelmoqda.
Shu davr mobaynida kafedrada kafedra mudiri,. f.-m. f.d., professor A.S. Rasulov, prof.v.b. A.Sattorov, dotsent X.Sarimsokova, dotsent A.Muxamedov, dotsent G. Raimova, f.-m.,f.n., dotsent Akabirxodjayeva D.R katta o‘qituvchilar Umarova Sh., Raxmatov M., Bo‘riyev A., o‘qituvchilar Bobojonov J., Saidova R., Abdujajilova G., Davlat Boshqaruvi Akademiyasidan “Qarorlarni qabul qilish nazariyasi” kafedrasi mudiri, f.-m.,f.n., dotsent M. T. Baqoyevlar dars berib kelmoqda
Informatika va informatsion texnologiyalar fanida kafedra o‘kituvchilari yordamida universitetning 1- va 2-kurs talabalari, shuningdek aspirant va tadqiqotchilar kompyuterlarining imkoniyatlaridan to‘liq foydalanishni o‘rganadilar. Talabalar o‘qishi davomida operatsion sistemalar va ularning imkoniyatlari, Power Point - taqdimot dasturi, Excel - elektron jadvali, Acsess - ma'lumotlar bazasi bilan to‘liq tanishadilar. Shuningdek, Internet tizimi bilan tanishib, uni o‘quv jarayonida qo‘llash va foydalanishni o‘rganadilar. Kafedrada o‘quv-uslubiy ishlar yaxshi yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, dars berishdan tashqari talabalarni o‘quv - metodik qo‘llanmalar bilan ta'minlash bo‘yicha bir qator ishlar amalga oshirilgan. Kafedrada o‘qitiladigan 4 fandan (“Ehtimollar nazariyasi va matematik statistika”-mualliflar A.S. Rasulov, G. Raimova, “Iqtisodda miqdoriy usullar”-mualliflar A.S. Rasulov, U. Dalaboyev, “Ekonometriya”- muallifi X. Sarimsoqova, “Informatika va axborot texnologiyalari”- muallifi A. Sattorov) darsliklar yaratilgan bo‘lib ushbu darsliklar O‘zbekiston Oliy va maxsus ta'limi vazirligini grifini olgan. Jumladan, dars jarayonining sifatini oshirish va yangi pedagogik hamda informatsion texnologiyalar qo‘llash uchun tarqatma materiallar, ovozli slaydlar, laboratoriya ishlari, test savollari to‘plamlari ishlab chiqilgan va talabalarga tarqatilgan. Texnik vositalardan unumli foydalanish uchun har bir ma'ruza uchun taqdimot programmalari ishlab chiqilgan. Universitet o‘qituvchilari uchun o‘quv jarayoniga kompyuter texnologiyalarini qo‘llash bo‘yicha maxsus kurslar tashkil etilgan. Kafedra xodimlari tomonidan kafedra yo‘nalishi bo‘yicha bir qator ma'ruza matnlari, o‘kuv qo‘llanmalar va darsliklarning elektron variantlari tayyorlanib, foydalanish uchun universitet kutubxonasiga topshirilgan.
Xodimlar tomonidan ilmiy ishlarning bajarilishi kafedra yig‘ilishida doimiy muhokama qilinadi. Kafedra xodimlarining deyarli barchasi xorijda malaka oshirib qaytganlar. Xalqaro aloqalar yuzasidan AQSHning Florida, Yaponiyaning Vaseda va Nixon, Malaziyaning Putra, Koreya Respublikasining KimYong va Fransiyaning Sorbonna universitetlari bilan hamkorliklar yo‘lga qo‘yilgan.
Kafedra qoshida iqtidorli talabalar uchun “Ekonometrik tahlil va biznesda bashorat qilish”, «Iqtisodchilar uchun amaliy dasturlar» to‘garaklar muntazam faoliyat olib bormoqda. Mazkur to‘garak ishtirokchilari talabalar o‘rtasida respublika va xalqaro olimpiadalarda faol ishtirok etib kelmoqda. Shuningdek kafedra professor o‘qituvchilarining ilmiy faoliyatidan kelib chiqgan xolda magistrlar, iqtidorli talabalar ishtirokida ilmiy-amaliy seminarlar tashkil etilgan.
Kafedra xodimlaridan G.Raimova (2002- y., ilmiy raxbar A.Rasulov), Z. Eshkuvatov (2003 y.), D. Akobirxodjayeva (2005- y.) va A. Oxunovlar (2006- y.) nomzodlik dissertatsiyasini muvafaqiyatli himoya qilib, fizika-matematika fanlari nomzodi ilmiy darajasiga sazovor bo‘ldilar.
Hozirgi kunda 4 ta doktorlik dissertatsiyasi kafedra xodimlari tomonidan tayyorlanmoqda. Kafedrada professori. A. Rasulov raxbarligida iqtisodiy jarayonlarni matematik modellashtirish bo‘yicha ilmiy seminar faoliyat ko‘rsatmoqda. Hozirgi kunda kafedrada yana quyidagi professor-o‘qituvchilar faoliyat olib bormoqda. dotsent A. Muxamedov,dotsent M. Baqoyev, dotsent D. Akabirxodjayeva, dotsent U. Dalaboyev, katta o‘qituvchilar: Sh. Umarova, A. Bo‘riyev, M. Raxmatov, J. Bobojonov va o‘qituvchi G.Abdujalilova.
Kafedra O‘zMU qoshidagi matematika va informatsion texnologiyalar instituti, M. Ulugbek nomidagi O‘zbekiston milliy universiteti, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti va Shayxontohur akademik litseyi bilan hamkorlikda ilmiy izlanishlar olib bormoqda.

The Department of "Mathematical Modeling and Computer Science"
The Department of "Mathematical Modeling and Computer Science "was created in 1992 at the University of World Economy and Diplomacy, and operates to this day. From 1992 until 1995 it was named "Mathematics and Informatics", but from 1995 until 1998 the name was changed into "Mathematical modeling and computer science in economics". Since 1998 the Department of "Mathematical modeling and computer science in economics" was divided into two departments "Quantitative Methods in Economics" and "Computers and Information Technology." Since February 2008, the department "Quantitative Methods in Economics" and "Computers and Information Technology" have been merged into the Department of "Mathematical modeling and computer science." In this department of the Faculty of International Economic Relations students are taught subjects such as Higher Mathematics, Quantitative Methods in Economics, Theory of Probability and Mathematical Statistics, Econometrics, Financial Mathematics, Applied Statistics, Computer Science and Information Technology, Information Systems, Introduction to systems analysis.
From 1992-1995 academic years the Head of the Department was professor A.S.Rasulov, from 1995-2003 - assistant professor M.T. Bakoev, from 2003 to February 2006 - assistant professor G.Ibragimov, 2006-2013. - professor A.S.Rasulov, within 2013-2015 associate professor D.R.Akobirkhodjaeva, from 2016 to the present days professor A.S. Rasulov is in charge.
During this period, the following teachers worked in the department: Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Professor А.S. Rasulov, Ph.D. Prof. Sattorov A., Associate Professor H. Sarimsokova, Associate Professor A. Mukhamedov, Ph.D., Associate Professor Akabirkhodjaeva DR, Associate Professor G. Raimova, Senior Teachers Umarova S., Rakhmatov M., Buryev A., Teachers Bobozhonov Zh., Saidov R., Abdujalilova G., head of the department "The theory of decision-making" at the Academy of Public Administration, Ph.D., associate professor M.T.Bakoev.
At the Department the educational-methodical issues are well-organized, in addition to teaching the teachers are engaged in the development of teaching aids. The department provides tutorials on 4 subjects studied ("Theory of Probability and Mathematical Statistics" - A. Rasulov authors, G. Raimova, "Quantitative Methods in Economics" - the authors A.S. Rasulov, W. Dalaboev, "Econometrics" - author H. Sarimsokova, "Informatics and Information Technologies" - author A. Sattorov). These textbooks are approved by the Ministry of Higher and Secondary Education of the Republic of Uzbekistan. Also to improve the quality of the educational process and for the application of new pedagogical and information technologies there were developed handouts on the subjects, sound slides, collections of laboratory work and test questions which all were used by students effectively. For each topic it were developed presentations that are supported by technical means. For teachers of the University special courses in computer technologies have been created. Teachers of the department created electronic versions of texts of lectures, tutorials and textbooks, which are located in the University Library.
The scientific activity of teachers of the department is in a constant spotlight. Many members of the department improved their skills abroad. It was established cooperation on international relations with universities in the United States -Florida, in Japan - Waseda and Nihon, in Malaysia -Putra, the Republic of Korea -Kim Yong and in France - Sorbonne.
At the department two circles for gifted students “Ekonometriktahlilvabiznesdabashoratqilish” and “Iqtisodchilaruchunamaliydasturlar" have been organized. Members of the group are actively involved in national and international competitions. Also the department conducted research seminars with the participation of talented students and masters.
Members of the department have successfully defended their Ph.D. dissertations: G.Raimova (2002, supervisor Rasulov), Eshkuvatov Z. (2003), D. Akabirhodjaeva (2005) and A. Ohunov (2006) wereawarded the title of the candidate physical and mathematical sciences.
Nowadays the Department trains 4 doctoral dissertations. Under the guidance of Professor A. Rasulov at the department operates a scientific seminar on mathematical modeling of economic processes. Now the department has the following professors: Professor A.S Rasulov, assistant professor A.Muhamedov, assistant professor M.Bakoev, associate professor D.R. Akabirhodjaeva, assistant professor U. Dalaboev, senior teachers Sh.Umarova, A.Buriev, M.Rahmatov and teachers J.Bobojonov, G.Abdujalilova.
The department conducts research in collaboration with the Institute of Mathematics at the National University of Uzbekistan, the National University of Uzbekistan named after MirzoUlugbek, with the Tashkent State Economic University and Shayhontohur academic lyceums.