Adabiyot – do‘stlik elchisi
26-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida ispan yozuvchisi va tarjimoni Marta Ingrid Rebon Rodriges bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. U ispan tilida so‘zlashuvchi mamlakatlarda rus adabiyoti bo‘yicha yetakchi mutaxassislardan biri sanaladi. Marta Rebon O‘zbekistonning jahon adabiyotiga, xususan, II Jahon urushi yillaridagi evakuatsiya davrida Anna Axmatova, Lidiya Chukovskaya, Nadejda Mandelstam va Evgeniya Pasternaklar yashab o‘tgan davridagi ta’sirini o‘rganish maqsadida Ispaniya elchixonasi taklifiga binoan O‘zbekistonga tashrif buyurdi. Anna Axmatovaning Toshkentdagi hayoti va ijodi, hamda uning O‘zbekiston adabiy hayotidagi ishtiroki tadqiqotchining maxsus tadqiqot mavzusidir.
Uchrashuvda Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektor Odil Yusufjonov va Ispaniyaning O‘zbekistondagi Elchixonasining Muvaqqat ishlar vakili Gonsalo Furnier Konde so‘zga chiqdilar hamda Filologiya fanlari doktori, Abu Rayxon Beruniy nomidagi Davlat mukofoti sovrindori Ra’no Ibrohimova, filologiya fanlari nomzodi dotsent Shoira Normatovalar ham o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etdilar.
Bundan tashqari, ispan tilini o‘rganayotgan talabalar Abdulla Qodiriyning “O‘tkan kunlar” romanidan ispan tilida qisqacha lavha va Anna Axmatova she’rini rus va ispan tillarida ijro etishdi. Tadbir juda mazmunli va qiziqarli bo‘lib, ishtirokchilarga dunyoqarashini kengaytirish, Ispaniya madaniyati va adabiyoti haqida ko‘proq ma’lumot olish imkonini berdi.

26 апреля в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась встреча с Испанской писательницей и переводчицей Марта Ингрид Ребон Родригес. Она  является одной из главных специалистов в испаноязычном мире по литературе на русском языке. Марта Ребон находится сейчас в Узбекистане по приглашению Посольства Испании для исследования влияния, которое Узбекистан оказал на мировую литературу, в частности, во время эвакуации в Вторую мировую войну, когда Анна Ахматова, Лидия Чуковская, Надежда Мандельштам и Евгения Пастернак жили в Ташкенте. Пребывание Анны Ахматовой в Ташкенте и ее участие в литературной жизни Узбекистана являются предметом специального изучения исследовательницы.
В рамках встречи выступили проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работы Юсуфджанов Одил и временный поверенный Посольства Испании в Узбекистане Гонсало Фурнье Конде. А также  выступили доктор  филологических наук, лауреат государственной премии  имени Абу Райхана Беруний-Раъно Ибрагимова и кандидат филологических наук доцент- Шоира Норматова.
Кроме того, студенты, изучающие испанский язык, выступили с небольшой сценкой на испанском языке из романа “Минувшие  дни” Абдулла Кадирий и со стихотворением Анны Ахматовой на русском и на испанском языках. Мероприятие оказалось очень познавательным и интересным, дав возможность участникам расширить свой кругозор и узнать больше о культуре и литературе Испании.