Adabiyot – do‘stlik elchisi
26-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida ispan yozuvchisi va tarjimoni Marta Ingrid Rebon Rodriges bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. U ispan tilida so‘zlashuvchi mamlakatlarda rus adabiyoti bo‘yicha yetakchi mutaxassislardan biri sanaladi. Marta Rebon O‘zbekistonning jahon adabiyotiga, xususan, II Jahon urushi yillaridagi evakuatsiya davrida Anna Axmatova, Lidiya Chukovskaya, Nadejda Mandelstam va Evgeniya Pasternaklar yashab o‘tgan davridagi ta’sirini o‘rganish maqsadida Ispaniya elchixonasi taklifiga binoan O‘zbekistonga tashrif buyurdi. Anna Axmatovaning Toshkentdagi hayoti va ijodi, hamda uning O‘zbekiston adabiy hayotidagi ishtiroki tadqiqotchining maxsus tadqiqot mavzusidir.
Uchrashuvda Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektor Odil Yusufjonov va Ispaniyaning O‘zbekistondagi Elchixonasining Muvaqqat ishlar vakili Gonsalo Furnier Konde so‘zga chiqdilar hamda Filologiya fanlari doktori, Abu Rayxon Beruniy nomidagi Davlat mukofoti sovrindori Ra’no Ibrohimova, filologiya fanlari nomzodi dotsent Shoira Normatovalar ham o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etdilar.
Bundan tashqari, ispan tilini o‘rganayotgan talabalar Abdulla Qodiriyning “O‘tkan kunlar” romanidan ispan tilida qisqacha lavha va Anna Axmatova she’rini rus va ispan tillarida ijro etishdi. Tadbir juda mazmunli va qiziqarli bo‘lib, ishtirokchilarga dunyoqarashini kengaytirish, Ispaniya madaniyati va adabiyoti haqida ko‘proq ma’lumot olish imkonini berdi.

Literature is a messenger of friendship
On April 26 a meeting was held at the University of World Economy and Diplomacy with the Spanish writer and translator Marta Ingrid Rebon Rodriguez. She is one of the leading experts in the Spanish-speaking world for literature in Russian. Marta Rebon is now in Uzbekistan at the invitation of the Spanish Embassy to study the influence that Uzbekistan had on world literature, in particular, during the evacuation during the II World War, when Anna Akhmatova, Lidia Chukovskaya, Nadezhda Mandelstam and Evgenia Pasternak lived in Tashkent. The stay of Anna Akhmatova in Tashkent and her participation in the literary life of Uzbekistan are the subject of a special study by the researcher.
During the meeting, Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Work Yusufjanov Odil and Chargé d'Affaires of the Embassy of Spain in Uzbekistan Gonzalo Fournier Conde spoke. Doctor of Philology, laureate of the State Prize named after Abu Raykhan Beruniy-Rano Ibragimova and Candidate of Philology Associate Professor Shoira Normatova also spoke.
In addition, Spanish language students performed a short skit in Spanish from the novel “Days Gone By” by Abdulla Qadiriy and a poem by Anna Akhmatova in Russian and Spanish. The event turned out to be very informative and interesting, giving the participants an opportunity to broaden their horizons and learn more about the culture and literature of Spain.