Prezident qarori bilan Inson huquqlari bo'yicha O`zbekiston Respublikasining milliy strategiyasi tasdiqlandi. Strategiya inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish mexanizmini yanada takomillashtirish, 2017-2021 yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasini amalga oshirishni ta'minlash, shuningdek, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 24-yanvardagi murojaatida belgilangan vazifalarni samarali va o`z vaqtida amalga oshirish maqsadida qabul qilindi. Strategiyani amalga oshirish maqsadida besh yo`nalishda 78 ta tadbirni o`z ichiga oladigan "yo`l xaritasi" qabul qilindi.
Strategiya so'nggi yillarda mamlakatda jadal suratlarda amalga oshirilayotgan islohotlar dinamikasini, hayotda ro'y berayotgan o'zgarish jarayonlarini doimiy ravishda qayta ko'rib chiqishni va vazifalarni hal etishda kompleks yondashishni hisobga olgan holda qabul qilindi.
Strategiyani ishlab chiqishda xorijiy mamlakatlarning ilg'or tajribalari sinchkovlik bilan o'rganilib, o`ziga xos jihatlar inobatga olingan holda ishlab chiqildi. Strategiya loyihasi SOVAZ portalida faol muhokama qilindi. Shuni ta'kidlash joizki, ushbu strategiyani ishlab chiqish jarayonida davlat va nodavlat institutlarining loyiha muhokamasi va rivojlanish jarayoniga jalb qilindi.
Strategiya loyihasi bilan tanishish, inson huquqlari sohasidagi davlat siyosatini rivojlantirishning ustuvor yo'nalishlari va istiqbollari to'g'risida ma`lumot beradi. Quyidagi chora-tadbirlar asosiy yo'nalishlar sifatida belgilandi:
- хalqaro tashkilotlarning inson huquqlarini himoya qilish boʻyicha tavsiyalarini amalga oshirishga qaratilgan milliy harakat rejalari (“yoʻl хaritalari”)ning soʻzsiz bajarilishini ta’minlash;
- BMTning inson huquqlari boʻyicha ustav organlari va shartnomaviy qoʻmitalarining tavsiyalarini bajarishga toʻsqinlik qilayotgan sabab va sharoitlarni aniqlash, tahlil qilish hamda bartaraf etish;
- va BMTning inson huquqlari bo'yicha shartnomaviy qo'mitalari, qonunchilik va huquqni qo'llash amaliyotini takomillashtirishga qaratilgan chora-tadbirlarni ishlab chiqish va amalga oshirish orqali;
- Oʻzbekistonning inson huquqlari boʻyicha хalqaro majburiyatlarini bajarish sohasida Prezident huzuridagi Jamoatchilik palatasi va fuqarolik jamiyati institutlari bilan samarali hamkorlikni amalga oshirish.
Strategiyani amalga oshirish bo`yicha "Yo`l xaritasi" o`zida global rivojlanishdagi barcha yangi tendensiyalarni, shu jumladan raqamli texnologiyalarning imkoniyatlari, fuqarolik jamiyatining o`rnini oshirish maqsadlari aks etelgan.
Aniq belgilangan ko'rsatkichlar asosida ko'p darajali monitoring tizimini ta'minlashga alohida e'tibor qaratilgan. Xususan, Strategiyani tasdiqlash to'g'risidagi qarorda Inson huquqlari boʻyicha Milliy markaz (keyingi oʻrinlarda – Markaz) Milliy strategiya va “Yoʻl хaritasi”ning amalga oshirilishi yuzasidan:
- muntazam monitoring olib borib, chora-tadbirlar sifatli va oʻz vaqtida ijro etilishi boʻyicha taklif va tavsiyalarni tegishli vazirlik va idoralarga kiritib boradi;
- doimiy ravishda aniq koʻrsatkichlar va erishilgan natijalar aks ettirilgan batafsil aхborotni oʻz veb-saytida joylashtirib boradi;
- har chorakda Prezident Administratsiyasi va Vazirlar Mahkamasiga umumlashtirilgan ma’lumot kiritadi;
- aхborot-tahliliy sharhlar tayyorlanishi, хorijiy tillarga tarjima qilinishi va e’lon qilinishini ta`minlaydi.
Shuningdek, Milliy strategiya va “Yoʻl хaritasi”ning ijro holati yuzasidan har 6 oyda Vazirlar Mahkamasining Rayosati majlislarida vazirlik va idoralarning aхboroti tinglanadi.
Shubhasiz, Strategiya ko`p murojaat qilinadigan, ishlaydigan hujjat, hokimiyatlar uchun amaliy qo`llanma bo'ladigan, inson huquqlari sohasida muvofiqlashtirish vositasiga aylanadigan strategiyaga aylanadi, ushbu yo'nalishdagi qonunchilik va amaliyotni rivojlantirishni rejalashtirishga yordam beradi, inson huquqlarini ta'minlash va himoya qilishning samarali tizimini ta`minlaydi.
Strategiya inson huquqlari sohasidagi xalqaro hamkorlikni rivojlantirishda yangi bosqichni ochadi. Qarorda inson huquqlari bo'yicha xalqaro majburiyatlarga rioya etilishi bo'yicha Parlament komissiyasini tuzish, shuningdek, xalqaro tashkilotlar vakillari, xorijiy davlatlar mutaxassislari va faxriy mehmonlar ishtirokida har ikki yilda bir marta Samarqandda inson huquqlari bo'yicha forum o'tkazilishi ko'zda tutilgan.
Shunday qilib, Strategiya inson huquqlari sohasidagi davlat siyosatining yangi bosqichini ochadi va ushbu yo'nalishdagi barcha sa'y-harakatlarni yangi bosqichga ko'taradi.

Новый этап в совершенствовании государственной политики в области прав человека
Указом Президента утверждена Национальная стратегия Республики Узбекистан по правам человека. Стратегия принята в целях дальнейшего совершенствования механизма защиты прав и свобод человека, обеспечение реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, а также эффективное и своевременное выполнение задач, изложенных в Послании Президента Республики Узбекистан 24 января 2020 года. Для реализации стратегии утверждена «дорожная карта», которая предусматривает 78 мероприятий по пяти направлениям.
Стратегия была принята с учетом интенсивной динамики реформ в стране за последние годы, коренных трансформаций во всех жизни, постоянного переосмысления происходящих процессов, комплексных подходов к решению поставленных задач.
При разработке Стратегии был тщательно изучен и учтен лучший передовой опыт зарубежных стран. Проект Стратегии активно обсуждался на портале СОВАЗ. Важно отметить, что при ее разработке был обеспечен высокий уровень вовлеченности в процесс обсуждения и разработки государственных и негосударственных институтов.
Ознакомление со Стратегией дает четкое представления о приоритетных направлениях и перспективах развития государственной политики в области прав человека. В качестве основных направлений определены следующие меры :
- обеспечение безусловного выполнения национальных планов действий («дорожных карт»), направленных на реализацию рекомендаций международных организаций по защите прав человека;
- выявление, анализ, а также устранение причин и условий, препятствующих выполнению рекомендаций уставных органов
- и договорных комитетов по правам человека ООН, путем разработки и реализации мер, направленных на совершенствование законодательства и правоприменительной практики;
- осуществление эффективного сотрудничества с Общественной палатой при Президенте Республики Узбекистан и институтами гражданского общества в области выполнения международных обязательств Республики Узбекистан по правам человека.
В Дорожной карте по реализации Стратегии учтены все новые тенденции глобального развития, включая возможности цифровых технологий, повышение роли гражданского общества.
Особое внимание уделено обеспечению многоуровневой системы мониторинга на основе четко определенных индикаторов. В частности, Указ об утверждении Стратегии предусматривает порядок, согласно которому Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека (далее – Центр) в целях реализации Национальной стратегии и «Дорожной карты»:
- ведет регулярный мониторинг, вносит в соответствующие министерства и ведомства предложения и рекомендации о качественной и своевременной реализации мер;
- на постоянной основе размещает на своем веб-сайте подробную информацию, отражающую конкретные показатели и достигнутые результаты;
- ежеквартально вносит в Администрацию Президента Республики Узбекистан и Кабинет Министров Республики Узбекистан обобщенную информацию;
- обеспечивает подготовку, перевод на иностранные языки и опубликование информационно-аналитических комментариев.
Кроме того, на заседаниях Президиума Кабинета Министров Республики Узбекистан один раз в шесть месяцев будет заслушиваться информация министерств и ведомств о ходе реализации Национальной стратегии и «Дорожной карты».
Безусловно, Стратегия станет стратегия будет абсолютно рабочим документом, практическим руководством для органов власти, станет инструментом координации в сфере прав человека, поможет спланировать в целом развитие законодательства и практики в данном направлении, обеспечит наличие отлаженной системы обеспечения и защиты прав человека.
Стратегия откроет новый этап в развитии международного сотрудничества в области прав человека. Указом предусмотрено создание Парламентской комиссии по соблюдению международных обязательств в области прав человека, а также проведение Самаркандского форума по правам человека с участием представителей международных организаций, специалистов из зарубежных государств и почетных гостей один раз в два год.
Таким образом, Стратегия откроет новый этап в государственной политике в области прав человека и выводит на новый уровень все принимаемые в этом направлении усилия.