“Giyohvandlik va narkojinoyatlarning oldini olish” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir
2019 yilning 12 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Narkotik moddalarni nazorat qilish milliy markazi bilan hamkorlikda universitet Faollar zalida “Giyohvandlik va narkojinoyatlarning oldini olish” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil qilindi.
Unda mazkur Markazning bo‘lim boshlig‘i G‘ulomov Shuhrat Baxadirovich, xodimlari Mahmudov Muhammadqodir G‘anisher o‘g‘li, Karimov Odilbek Ravshanbek o‘g‘li ishtirok etdilar.
Tadbirni universitetning Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha prorektori L.Mingishov kirish so‘zi ochib, universitet talabalarining mafkuraviy immuniteti va g‘oyaviy kurashchanligini yuksaltirish, ular o‘rtasida ichkilikbozlik va kashandalikning oldini olish, giyohvandlik va mayda jinoyatchilikka qarshi kurashish maqsadida taklif etilgan mehmonlar bilan tanishtirdi va so‘zni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Narkotik moddalarni nazorat qilish milliy markazi bo‘lim boshlig‘i Sh.G‘ulomovga berdi.
Ma’ruzachilar odam tanasi narkotik moddani qabul qilganidan keyin uning bosh miyasi ishlab beradigan indorfin garmoni ko‘payib borishi, natijada, narkotik iste’mol qilgan odam bu ta’sirdan chiqa olmay qolishi haqida hayotiy misollar keltirib, talabalarga atroflicha tushunchalar berdi.
Shundan so‘ng, mavzuga oid qisqa videorolik talabalarga namoyish etildi. Qisqa metrajli videorolikni tomosha qilishgach, talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javoblar olishdi.

A spiritual and educational event on the topic "Prevention of Drugs and Drug Abuse"
On September 12, 2019 was held a spiritual and educational event on the topic "Prevention of Drugs and Drug Abuse" in the University's Hall in cooperation with the National Center for Drug Control under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan.
The head of department of this Center Gulamov Shuhrat Bahadirovich, coworkers Mahmudov Muhammadqodir Ganisher ugli, Karimov Odilbek Ravshanbek ugli took part in it.
Rector of department of working with the youth of the University L. Mingishov opened the event with a welcoming speech to the guests by accentuating to improve the ideological immunity and ideological competence of the university students, the prevention of alcoholism and smuggling among them, the fight against drug addiction and petty crime. During the speech he invited the head of department National Center for Drug Control under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan Sh.Gulomov.
The speakers provided lively insights into the students' use of indorphin hormone produced by the human brain after ingestion of the drug, resulting in the possibility that the drug user would not be able to cope with the effects.
Then a short video on the subject was shown to the students. After watching the short video, students received answers to their questions.