“Giyohvandlik va narkojinoyatlarning oldini olish” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir
2019 yilning 12 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Narkotik moddalarni nazorat qilish milliy markazi bilan hamkorlikda universitet Faollar zalida “Giyohvandlik va narkojinoyatlarning oldini olish” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil qilindi.
Unda mazkur Markazning bo‘lim boshlig‘i G‘ulomov Shuhrat Baxadirovich, xodimlari Mahmudov Muhammadqodir G‘anisher o‘g‘li, Karimov Odilbek Ravshanbek o‘g‘li ishtirok etdilar.
Tadbirni universitetning Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha prorektori L.Mingishov kirish so‘zi ochib, universitet talabalarining mafkuraviy immuniteti va g‘oyaviy kurashchanligini yuksaltirish, ular o‘rtasida ichkilikbozlik va kashandalikning oldini olish, giyohvandlik va mayda jinoyatchilikka qarshi kurashish maqsadida taklif etilgan mehmonlar bilan tanishtirdi va so‘zni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Narkotik moddalarni nazorat qilish milliy markazi bo‘lim boshlig‘i Sh.G‘ulomovga berdi.
Ma’ruzachilar odam tanasi narkotik moddani qabul qilganidan keyin uning bosh miyasi ishlab beradigan indorfin garmoni ko‘payib borishi, natijada, narkotik iste’mol qilgan odam bu ta’sirdan chiqa olmay qolishi haqida hayotiy misollar keltirib, talabalarga atroflicha tushunchalar berdi.
Shundan so‘ng, mavzuga oid qisqa videorolik talabalarga namoyish etildi. Qisqa metrajli videorolikni tomosha qilishgach, talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javoblar olishdi.

Духовно-просветительское мероприятие на тему “Профилактика наркомании и наркоторговли”
12 сентября 2019 года совместно с Национальным центром по контролю над наркотиками при Кабинете Министров Республики Узбекистан в актовом зале университета было организовано духовно-просветительское мероприятие на тему “Профилактика наркомании и наркоторговли”.
В нем приняли участие начальник отдела данного центра Гуломов Шухрат Бахадирович, сотрудники Махмудов Мухаммадкодир Ганишер угли, Каримов Одилбек Равшанбек угли.
Мероприятие было начато с вступительной речи проректора по работе с молодежью университета Л.Мингишова, который ознакомил гостей с идеологическим иммунитетом и идеологической борьбой студентов университета с целью профилактики алкоголизма и курения, борьбы с наркоманией и мелкой преступностью, а также передал слово начальнику отдела Национального центра по контролю над наркотиками при Кабинете Министров Республики Узбекистан Ш. Гулямову.
Докладчики дали студентам подробное представление о том, что после того, как организм человека принял наркотическое вещество, увеличивается количество гормона эндорфина, которое вырабатывается головным мозгом. Были представлены жизненные примеры того, что в результате, человек употребивший наркотическое вещество не может справиться с этим воздействием.
Затем было показано студентам короткое видео по теме. После просмотра короткометражного видеоролика студенты получили ответы на интересующие их вопросы.