01.05.2019        11436
Maʼlumki, yoshlar maʼnaviyatini yuksaltirishda kitobning oʻrni katta. Yoshlar kitobxonligi va kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish taʼlim tizimining eng ustuvor yoʻnalishlaridan biri hisoblanadi.
Bu borada Prezidentimiz Sh.M.Mirziyoyevning “5 ta tashabbus” loyixasi doirasida  Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi huzuridagi “Maʼnaviyat va maʼrifat” markazida tashkil etilgan  “Talabalar media ijtimoiy va madaniyat maskani”dagi “Book cafe” fondi uchun boʻlib oʻtayotgan “Talabaga 100 ta kitob” aksiyasida JIDU professor oʻqituvchilari va talabalari faol ishtirok etib, ushbu fond uchun 150 dan ziyod badiiy va oʻquv-uslubiy adabiyotlarni sovgʻa qildilar.
“Talabalar media ijtimoiy va madaniyat maskani” bщlim boshligʻi O.Bozorov, JIDU rahbariyati va jamoasiga cheksiz minnatdorchiligini bildirdi.
Darhaqiqat, muhtaram Prezidentimizning “Talabaga 100 ta kitob” tashabbusi qanot qoqayotgan shu kunlarda, buyuk donishmandlar biri taʼkidlagan ushbu mulohazalarni keltirib oʻtishni joiz bildik:

01.05.2019        11435
Известно, что книги занимают важное место в развитии духовного мира молодежи. Пропаганда чтения и развитие читательской культуры среди молодежи является одним из приоритетных направлений системы образования.
Предпринимаются необходимые меры для достижения в этом направлении заметных результатов. В частности, в «Студенческом социальном и культурном медиа-центре», открытом в центре «Маънавият ва маърифат» при Министерстве высшего и среднего специального образования проходит акция «100 книг студенту», организованная в рамках проекта нашего президента Ш.М.Мирзиёева «5 инициатив» и направленная на содействие фонду «Book cafe». В данной акции приняли активное участие профессора-преподаватели и студенты УМЭД, подарив фонду больше 150 образцов художественной и учебно-методической литературы.
Начальник отдела  «Студенческого социального и культурного медиа-центра» О.Бозоров выразил свою благодарность руководству и команде УМЭД.
На фоне успешного осуществления проекта нашего уважаемого президента Ш.М.Мирзиёева «5 инициатив», сочли уместным вспомнить слова одного из мудрецов: