Inson qadri – ulug‘, xotirasi – muqaddas
Har yili 9-may sanasi mamlakatimizda Xotira va qadrlash kuni umumxalq bayrami sifatida nishonlanadi. Bu kun bugungi tinch va osuda kunlarimiz uchun kurashgan, fidokorona mehnat qilgan yurtdoshlarimizga hurmat-ehtirom ko‘rsatish, tinchlik-osoyishtalik yo‘lida jonini fido qilgan ajdodlarimiz xotirasini yod etish kunidir. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ta’biri bilan aytganda, “9-may – Gʻalaba kuni el-yurtimizning asl farzandlari besh yil davomida mardona jang qilib, yovuz dushmanni tor-mor etgan, mislsiz talofatlar evaziga erishgan shon-sharaf ayyomidir. Bu – hech qachon unutilmaydigan, hech qanday kuch bizdan tortib ololmaydigan buyuk tarix, qudratli maʼnaviy boyligimizdir”.
Darhaqiqat, bugungi kunda ajdodlarimiz xotirasini yod etib, ularning ezgu ishlarini davom ettirish, hozirda esa oramizda yurgan, yurtimiz tinchligi va ravnaqi yo‘lida xizmat qilgan keksalarni e’zozlash ma’naviy hayotimizning ajralmas qismiga aylanib bormoqda.
O‘tgan davr mobaynida marhumlarni yod etish, nuroniylar, bemorlar holidan xabar olish nafaqat o‘zbeklar, balki mamlakatimizda istiqomat qiladigan barcha millat va elat vakillari uchun odat tusiga kirdi. Binobarin, o‘tganlar xotirasiga hurmat bajo keltirish, insonni tiriklik chog‘ida qadrlashdek hayotiy qarashlar el-yurtimizning qon-qoniga singib borayotgani tarbiyaviy ahamiyat kasb etmoqda.
Tarixdan ma’lumki, 1937-1953-yillarda sobiq SSSR hududida dahshatli ommaviy qatag‘onlar amalga oshirilgan. Uning qanchalik mudhish ekanligini tasavvur qilish uchun birgina mamlakatimiz bo‘yicha qariyb 100 ming kishi qatag‘onga uchrab, 13 ming nafari esa otib tashlanganini eslashimiz kifoya.
Insoniylik qadri toptalgan, hayoti poymol etilgan bu odamlar orasida nafaqat aholining ziyoli qatlami, balki yuzlab oddiy insonlar bor edi. Ushbu davrda qanchadan-qancha odamlarning o‘z oilasidan judo bo‘lgani, ayollar esa bevalikka, go‘daklar yetimlikka mahkum etilganini, minglab dehqonlarning “quloq” sifatida olis o‘lkalarga surgun qilinganini inobatga olsak, xalqimiz boshiga tushgan bu fojianing dahshati yanada yaqqol namoyon bo‘ladi.
Ikkinchi jahon urushi yillaridagi tariximizni o‘rganishda tom ma’noda yangi davr boshlandi, deb aytishga bugun barcha asoslarimiz bor. Masalan, shu vaqtga qadar urush boshlangan paytda yurtimiz aholisi 6 million 551 ming kishini tashkil etgan va ularning 1 million 500 mingga yaqini urushda ishtirok etgan, deb hisoblanar edi.
Yangi topilgan ma’lumotlarga ko‘ra, O‘zbekistondan 1 million 951 mingga yaqin kishi urushga safarbar etilgani aniqlandi. Demak, har uch nafar o‘zbekistonlikdan bittasi qo‘liga qurol olib, fashizmga qarshi jang qilgan.
Ayovsiz janglarda mardona qatnashgan qariyb 451 ming nafar yurtdoshimizning nomlari va taqdiri shuncha yillar mobaynida e’tibordan chetda qolib kelganini albatta adolatdan, deb bo‘lmaydi.
Mana, dahshatli urushda xalqimiz qanday og‘ir yo‘qotish va talafotlar bergan, qanday azob-uqubatlarni boshidan kechirgan!

Человеческое достоинство – велико, память – священна
Ежегодно 9 мая в нашей стране День памяти и почестей широко отмечается как всенародный праздник в целях выражения уважения к нашим соотечественникам, которые боролись за наши мирные и спокойные дни, самоотверженно трудились, чтили память наших предков, отдавших свои жизни во имя мира и спокойствия. По словам Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиеева, “9 мая – День Победы – это праздник славы, которого народ и исконные дети нашей страны добивались за пять лет отважной борьбы, разгрома злого врага, несокрушимых потерь. Это-великая история, могучее духовное богатство, которое никогда не забудется, которое никакая сила не сможет отнять у нас”.
Действительно, сегодня сохранение памяти о наших предках, продолжение их благородного дела, а ныне уважение к тем, кто стоял в наших рядах, кто служил во имя мира и процветания нашей страны, становятся неотъемлемой частью нашей духовной жизни.
За прошедший период поминовение усопших, получение известий о погибших и больных стало традицией не только для узбеков, но и для представителей всех национальностей и народностей, проживающих в нашей стране. Следовательно, воспитательное значение приобретает то, что в кровь нашего народа проникают такие жизненные воззрения, как уважение к памяти ушедших, бережное отношение к человеку.
Из истории известно, что в 1937-1953 годах на территории бывшего СССР происходили страшные массовые репрессии. Чтобы представить себе, насколько он был ужасен, достаточно вспомнить, что в одной только нашей стране было репрессировано около 100 тысяч человек, а расстреляно-13 тысяч.
Среди этих людей, чья человеческая ценность была найдена, чья жизнь была нарушена, были не только интеллигентные слои населения, но и сотни простых людей. Учитывая, сколько людей погибло в этот период, женщины были осуждены к вдовству, дети-к сиротству, тысячи крестьян были сосланы в отдаленные края в качестве “рабов”, ужас этой трагедии, постигшей наш народ, еще более очевиден.
Сегодня у нас есть все основания говорить о том, что в изучении нашей истории в годы Второй мировой войны началась буквально новая эпоха. Например, к этому времени считалось, что на момент начала войны население нашей страны составляло 6 миллионов 551 тысячу человек, и около 1 миллиона 500 тысяч из них приняли участие в войне.
Согласно новым данным, из Узбекистана было мобилизовано около 1 миллиона 951 тысячи человек. Так, каждый третий узбекистанец, взяв в руки оружие, воевал против фашизма.
Нельзя, конечно, сказать, что имена и судьбы почти 451 тысячи наших соотечественников, мужественно участвовавших в ожесточенных боях, на протяжении многих лет остаются без внимания.
Посмотрите, какие тяжелые потери и потери понес наш народ в страшной войне, какие страдания он пережил!