Oʼzbekistonning eng katta boyligi, bebaho xazinasi bu - shijoatli yoshlarimizdir.
Prezidentimizning Oliy Majlisga Murojaatnomasida xotin-qizlar va yoshlar masalalariga alohida munosabat, ularga munosib oʼqish va hayot sharoitlarini yaratib berish, ularning muammolarini tizimli oʼrganish, mehnat faoliyati va tadbirkorlik faoliyatini ragʼbatlantirish masalalariga jiddiy eʼtibor qaratildi.
Shu maqsadda, joriy yilning 12- yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xotin-qizlar maslahat kengashi” tashabbusi bilan xotin-qizlar va talaba yoshlar oʼrtasida kiyinish madaniyati targʼibotini tashkil etishga qaratilgan “Nafosat” festivali doirasida yosh dizaynerlar va shu soha mutaxassislari ishtirokida davra suhbati boʼlib oʼtdi. Tadbirga JIDU XQMK raisi, professor Sultanova Eʼtibor Siddiqovna moderatorlik qildi.
Davra suhbatini Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʼyicha prorektor, yuridik fanlari doktori Ismailova Gulnoza Saidganixodjaevna quyidagi kirish soʼzlari bilan ochib berdi. “Xotin-qizlarimizning salomatligini asrash, ularning zamonaviy bilim va kasb-hunarlar egasi boʼlib voyaga yetishi, intellektual va innovatsion salohiyatli kadrlar boʼlib, jamiyatimizda oʼz munosib oʼrnini topishi uchun barchamiz, jamoatchilik va mutasaddi rahbarlar javobgarlik va mas’uliyatimizni yanada kuchaytrishimiz zarur. Chunki ayollarimiz - oila bekasi, yoshlarimiz esa kelajagimiz egasidir. Bugun biz ularga qanday taʼlim-tarbiya berishimiz, ertaga ular yangi avlodga shunday tarbiya berishi garovidir”-deb taʼkidlab oʼtdi.
Tadbirda mehmonlardan, Oʼzbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senatining “Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qoʼmitasi” bosh maslahatchisi - Nodira Nosirovna Shotursunova, Oʼzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati aʼzosi – Malika Qodirxonova, “Oʼztoʼqimachiliksanoat” uyushmasi yangi dizayn ishlanmalari boʼlimi boshligʼi – Kamola Gʼulomova, “Buka” brendi kreativ direktori, yetakchi oʼzbek dizayneri - Elnora Rizaevalar qatnashdilar.
JIDU XQMK qoshidagi “Lider qizlar” klubi faollaridan XM fakulteti 1-bosqich talabalari Mushtariy Usmonova - “21- asr yoshlari-Uchinchi Renessans poydevori yaratuvchilari”, Saida Sattorova – “Imidj sovremennoy jenshini Uzbekistana”, XM fakulteti 2-bosqich talabalari Madina Ilmiddinova - “Imidj jenshin liderov mira” va Maftuna Xasanova - “Zamonaviy diplomat ayol boʼlishda intelektual salohiyat va yuksak maʼnaviy qiyofaning muhimligi” mavzusidagi taqdimotlari bilan faol ishtirok etdilar.
Oʼzbekiston xalqining koʼp asrlik boy tarixiga nazar tashlar ekanmiz, unda taraqqiyot choʼqqilarini zabt etishning mashaqqatli bosqichlarini koʼrishimiz mumkin. Bu bosqichlarda davlatchiligimizning shakllanishi, jamiyatda ilmu fan, sanʼat va madaniyatning yuksalishi, buyuk siymolarning oʼz ijodida erishgan yutuqlari jahon tamaddunining rivojiga hissa qoʼshishdek iftixorli jarayonlar gavdalanadi. Matonatli xalqimiz esa azal-azaldan oʼzgarish va qiyinchiliklarga tayyor boʼlgan. Bilamizki, jamiyat hech qachon bir joyda turmaydi va doim rivojlanish hamda yangilanishga intiladi. Shu sababli - qadriyatlar, urf-odatlar va anʼanalar oʼzgaradi. Yoshlar esa – shu taraqqiyot va oʼzgarishlarni harakatlantiruvchi kuch asosidir. Bugun oʼz tengdoshlariga ibrat boʼlayotgan, jamiyatdagi yangilanishlar jarayonida innovatsion gʼoya va loyihalari bilan faol ishtirok etayotgan yoshlar juda koʼpchilikni tashkil qilishi bizni, albatta, quvontiradi. Prezidentimiz Oʼzbekiston Respublikasi Mustaqilligining 29 yillik tantanalarida,- “Xalqimizning ulugʼvor qudrati joʼsh urgan paytda, mamlakatimizda yangi bir uygʼonish – Uchinchi Renessans davriga poydevor yaratilmoqda, yoshlar esa, Vatanimizning eng katta kuchi, boyligi, bebaho xazinasidir,- deb bejiz taʼkidlamadi. Darhaqiqat, mamlakatimizning kelajak ravnaqi va rivojlanishi salohiyatli yoshlarimizning bilimi va maʼnaviyatiga bogʼliqdir. Shuning uchun biz farzandlarimizning nafaqat bilimi va intelektual salohiyati balki, kiyinish madaniyati va maʼnaviy qiyofasiga ham katta eʼtibor berishimiz kerak.

Youth of the XXI century - the founders of the foundation of the Third Renaissance
In the President's Address to the Oliy Majlis, special attention was paid to the issues of women and youth, the creation of decent conditions for education and life for them, the systematic study of their problems, the development of labor and entrepreneurship.
On January 12 of this year, the University of world economy and diplomacy, with the initiative of “Meeting of the Council of Girls and Women”, held a round table aimed at promoting the culture of clothing for girls and students within the framework of the “Nafosat” festival, with the participation of young designers and specialists in this area. The event was moderated by the Chairperson of the Council of Girls and Women of the UWED, Doctor of Political Science, Professor Sultanova Etibor Sultanova.
The round table was opened by Vice-Rector for Innovation and Science, Doctor of Law Ismailova Gulnoza Saidganikhodjaevna, with the following words: “All of us, the society and heads, must strengthen our responsibility and accountability to protect the health of our women, so that they acquire modern knowledge and skills, and innovatively capable professionals and have found their rightful place in our society. Because our women are the mistresses of the family, and our youth are the masters of our future. The fact that we train them today is a guarantee that tomorrow they will train a new generation in this way”– she said.
Among the invited guests, the event was attended by the Chief Adviser of the Committee on Girls and Women, and Gender Equality of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan - Shotursunova Nodira Nosirovna, member of the Sent Oliy Majlis R.Uz. - Kodirkhonova Malika, Head of the Department for the Projects of New Designs at the enterprise “Kaztkimachiliksanoat” - Kulomova Kamola, creative director of the “Buka” brand, one of the leading designers of Uzbekistan - Elnora Rizaeva.
Among the activists of the club “Girls-Leaders” under the Council of Girls and Women of the UWED from the 1st year of the IR Faculty Mushtariy Usmonova with the report “Youth of the XXI century - the founders of the basis of the Third Renaissance”, Saida Sattorova on “The Image of a Modern Woman of Uzbekistan”, from the 2nd year of the IR Faculty Madina Ilmiddinova - "The Image of Women Leaders of the World" and Maftuna Khasanova "The Importance of Intellectual Potential and High Spirituality in the Formation of a Modern Woman Diplomat" made presentations and reports on the above topics.
If we look at the rich centuries-old history of the people of Uzbekistan, we will see in it difficult stages of conquering the peaks of development. At these stages, such processes as the formation of our statehood, the rise of science, art and culture in society, the achievements of great figures in their work, contribute to the development of world civilization. Our courageous people have always been ready for change and adversity. We know that society never stands still and always strives for development and renewal. This is why values, customs and traditions are changing. Young people are the driving force behind this development and change. We are certainly glad that today there are many young people who set an example to their peers, actively participating in the process of renewing society with innovative ideas and projects. At the celebration of the 29th anniversary of the independence of the Republic of Uzbekistan, the President said: "Indeed, the future development and prosperity of our country depends on the knowledge and spirituality of our potential youth." Therefore, we must pay great attention not only to the knowledge and intellectual potential of our children, but also to the dress code and spiritual image.
It should be noted that the culture of clothing is a factor that reflects a person's appearance, spiritual world, moral qualities and potential, views on elegance and manners. Therefore, in today's fast-paced global era, we need to increase the attention of our women and youth to a clothing culture that preserves our national identity. In addition, in the issue of increasing the activity and replenishment of the ranks of enterprising, courageous women and youth with high morale, independent thinking, a strong life position, a broad outlook and deep knowledge in the development of civil society in building a democratic state, of course, for us, teachers, this is is the first priority.