Oʼzbekistonning eng katta boyligi, bebaho xazinasi bu - shijoatli yoshlarimizdir.
Prezidentimizning Oliy Majlisga Murojaatnomasida xotin-qizlar va yoshlar masalalariga alohida munosabat, ularga munosib oʼqish va hayot sharoitlarini yaratib berish, ularning muammolarini tizimli oʼrganish, mehnat faoliyati va tadbirkorlik faoliyatini ragʼbatlantirish masalalariga jiddiy eʼtibor qaratildi.
Shu maqsadda, joriy yilning 12- yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xotin-qizlar maslahat kengashi” tashabbusi bilan xotin-qizlar va talaba yoshlar oʼrtasida kiyinish madaniyati targʼibotini tashkil etishga qaratilgan “Nafosat” festivali doirasida yosh dizaynerlar va shu soha mutaxassislari ishtirokida davra suhbati boʼlib oʼtdi. Tadbirga JIDU XQMK raisi, professor Sultanova Eʼtibor Siddiqovna moderatorlik qildi.
Davra suhbatini Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʼyicha prorektor, yuridik fanlari doktori Ismailova Gulnoza Saidganixodjaevna quyidagi kirish soʼzlari bilan ochib berdi. “Xotin-qizlarimizning salomatligini asrash, ularning zamonaviy bilim va kasb-hunarlar egasi boʼlib voyaga yetishi, intellektual va innovatsion salohiyatli kadrlar boʼlib, jamiyatimizda oʼz munosib oʼrnini topishi uchun barchamiz, jamoatchilik va mutasaddi rahbarlar javobgarlik va mas’uliyatimizni yanada kuchaytrishimiz zarur. Chunki ayollarimiz - oila bekasi, yoshlarimiz esa kelajagimiz egasidir. Bugun biz ularga qanday taʼlim-tarbiya berishimiz, ertaga ular yangi avlodga shunday tarbiya berishi garovidir”-deb taʼkidlab oʼtdi.
Tadbirda mehmonlardan, Oʼzbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senatining “Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qoʼmitasi” bosh maslahatchisi - Nodira Nosirovna Shotursunova, Oʼzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati aʼzosi – Malika Qodirxonova, “Oʼztoʼqimachiliksanoat” uyushmasi yangi dizayn ishlanmalari boʼlimi boshligʼi – Kamola Gʼulomova, “Buka” brendi kreativ direktori, yetakchi oʼzbek dizayneri - Elnora Rizaevalar qatnashdilar.
JIDU XQMK qoshidagi “Lider qizlar” klubi faollaridan XM fakulteti 1-bosqich talabalari Mushtariy Usmonova - “21- asr yoshlari-Uchinchi Renessans poydevori yaratuvchilari”, Saida Sattorova – “Imidj sovremennoy jenshini Uzbekistana”, XM fakulteti 2-bosqich talabalari Madina Ilmiddinova - “Imidj jenshin liderov mira” va Maftuna Xasanova - “Zamonaviy diplomat ayol boʼlishda intelektual salohiyat va yuksak maʼnaviy qiyofaning muhimligi” mavzusidagi taqdimotlari bilan faol ishtirok etdilar.
Oʼzbekiston xalqining koʼp asrlik boy tarixiga nazar tashlar ekanmiz, unda taraqqiyot choʼqqilarini zabt etishning mashaqqatli bosqichlarini koʼrishimiz mumkin. Bu bosqichlarda davlatchiligimizning shakllanishi, jamiyatda ilmu fan, sanʼat va madaniyatning yuksalishi, buyuk siymolarning oʼz ijodida erishgan yutuqlari jahon tamaddunining rivojiga hissa qoʼshishdek iftixorli jarayonlar gavdalanadi. Matonatli xalqimiz esa azal-azaldan oʼzgarish va qiyinchiliklarga tayyor boʼlgan. Bilamizki, jamiyat hech qachon bir joyda turmaydi va doim rivojlanish hamda yangilanishga intiladi. Shu sababli - qadriyatlar, urf-odatlar va anʼanalar oʼzgaradi. Yoshlar esa – shu taraqqiyot va oʼzgarishlarni harakatlantiruvchi kuch asosidir. Bugun oʼz tengdoshlariga ibrat boʼlayotgan, jamiyatdagi yangilanishlar jarayonida innovatsion gʼoya va loyihalari bilan faol ishtirok etayotgan yoshlar juda koʼpchilikni tashkil qilishi bizni, albatta, quvontiradi. Prezidentimiz Oʼzbekiston Respublikasi Mustaqilligining 29 yillik tantanalarida,- “Xalqimizning ulugʼvor qudrati joʼsh urgan paytda, mamlakatimizda yangi bir uygʼonish – Uchinchi Renessans davriga poydevor yaratilmoqda, yoshlar esa, Vatanimizning eng katta kuchi, boyligi, bebaho xazinasidir,- deb bejiz taʼkidlamadi. Darhaqiqat, mamlakatimizning kelajak ravnaqi va rivojlanishi salohiyatli yoshlarimizning bilimi va maʼnaviyatiga bogʼliqdir. Shuning uchun biz farzandlarimizning nafaqat bilimi va intelektual salohiyati balki, kiyinish madaniyati va maʼnaviy qiyofasiga ham katta eʼtibor berishimiz kerak.

Молодёжь ХХI века - создатели основы Третьего Реннесанса
В Послании Президента Олий Мажлису особое внимание было уделено вопросам женщин и молодежи, созданию для них достойных условий образования и жизни, систематическому изучению их проблем, развитию труда и предпринимательства.
С этой целью, 12 января текущего года Университет мировой экономики и дипломатии по инициативе “Совета женщин УМЭД” провёл круглый стол, нацеленный на пропаганду культуры одежды девушек и студенческой молодёжи в рамках фестиваля “Нафосат”, с участием молодых дизайнеров и специалистов в этой области. Модерировала мероприятие Председатель Совета женщин УМЭД, доктор политических наук, профессор Султанова Эътибор Сиддиковна.
В начале мероприятия со своей вступительной речью выступила проректор по инновациям и науке, доктор юридических наук Исмаилова Гулноза Саидганиходжаевна, со следующими словами: “Все мы, общественность и должностные лица, должны усилить нашу ответственность и подотчетность для защиты здоровья наших женщин, чтобы они приобрели современные знания и навыки, стали интеллектуально и новаторски способными профессионалами и нашли свое место в нашем обществе. Потому что наши женщины - хозяйки семьи, а наша молодежь - хозяева нашего будущего. То, чему мы обучаем их сегодня, является гарантией того, чему они завтра будут обучать следующее поколение».
Среди приглашённых гостей в мероприятии участвовали Главный советник Комитета по вопросам женщин и гендерного равенства Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан – Шотурсунова Нодира Носировна, член Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан – Қодирхонова Малика, начальник отдела по проектированию новых дизайнов предприятия “Ўзтўқимачиликсаноат” – Ғуломова Камола, креативный директор бренда “Buka” и один из лидирующих дизайнеров Узбекистана - Элнора Ризаева.
Также в мероприятии приняли участие активистки клуба “Девушки лидеры” при Совете женщин УМЭД, студентки факультета МО Муштарий Усмонова, Саида Сатторова, Мафтуна Хасанова и Мадина Илмиддинова со своими докладами, на темы; “Молодёжь ХХI века – создатели основы Третьего Реннесанса”, “Имидж современной женщины Узбекистана”, “Значение интеллектуального потенциала и высокой духовности при становлении современной женщины-дипломата”.
Если мы заглянем на богатую многовековую историю народа Узбекистана, то увидим в ней непростые этапы покорения вершин развития. На этих этапах такие процессы, как становление нашей государственности, подъем науки, искусства и культуры в обществе, достижения великих деятелей в их творчестве, способствуют развитию мировой цивилизации. И наш мужественный народ всегда был готов к таким переменам и невзгодам. Мы знаем, что общество никогда не стоит на месте и всегда стремится к развитию и обновлению. Вот почему меняются ценности, обычаи и традиции. Молодые люди являются движущей силой этого развития и изменений. Мы, безусловно, рады, что сегодня есть много молодых людей, которые подают пример своим сверстникам, активно участвуя в процессе обновления общества с новаторскими идеями и проектами. Как сказал наш Президент на праздновании 29-й годовщины независимости Республики Узбекистан: - “Будущее развитие и процветание нашей страны зависит от знаний и духовности нашей потенциальной молодежи”. Поэтому нужно уделять большое внимание не только знаниям и интеллектуальному потенциалу наших детей, но и дресс-коду и духовному имиджу.
Следует отметить, что культура одежды – это фактор, отражающий внешность человека, духовный мир, моральные качества и потенциал, взгляды на элегантность и манеры. Поэтому в сегодняшнюю быстро развивающуюся глобальную эпоху, нам необходимо усилить внимание наших женщин и молодежи к культуре одежды, которая сохраняет нашу национальную идентичность. Таким образом, вопрос пополнения рядов предприимчивых, энергичных женщин и молодежи, обладающих высоким моральным духом, независимым мышлением, глубокими знаниями в развитии гражданского общества и построении демократического государства, является главной задачей наставников, которая требует высокого профессионализма.