13.12.2019        9642
2019-yil 12-dekabrda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti(JIDU) Ingliz tili kafedrasi har yilgi respublika talabalar konferensiyasini o’tkazdi. Bu an’ana 11 yil avval tashkil etilgan sobiq JIDU Konferens tarjimonlar tayyorlash markazi tomonidan asos solingan. Ushbu konferensiya “She’riyat chegara bilmas” deb ataluvchi ajoyib nom ostida o’tkazildi.
JIDU ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo'yicha prorektorining o'rinbosari, Ismailova G.S., o’zining kirish nutqida talabalar, konferentsiya mehmonlari va tashkilotchilarini qutlar ekan, she'riyatning jamiyatdagi o'rni muhimligini ta'kidlab o’tdi. Shuningdek, u ushbu konferentsiyada boshqa bir qator universitetlarning talabalari ishtirok etishining ijobiy rolini qayd etdi va Toshkentdagi turli universitetlar o'rtasida kelgusida hamkorlik qilishiga umid bildirdi.
Ingliz tili kafedrasi mudiri Borisova Y.V. she'riyat butun insoniyat uchun, xususan yoshlar uchun muhim ahamiyat kasb etishi yana bir-bor ta'kidladi.  U konferentsiya ishtirokchilari ushbu tadbir asnosida olingan ta’surotlar hamda shijoat, shu kuni e'lon qilinadigan fikrlar hamda g’oyalarning tarqatishda davom etishiga ishonch bildirdi.
Anjuman ishtirokchilari tomonidan tayyorlangan yigirma ettita ma'ruza Shekspir va Bayron, Pushkin va Axmatova, Cho'lpon va Muhammad Yusuf va boshqa ko'plab taniqli shoirlarning asarlarini qamrab oldi.  Shu bilan birga, talabalarning qiziqishi nafaqat klassik shoirlar va zamonaviy she'riyatning o'sib borayotgan yulduzlari asarlarini, balki JIDU talabalari tomonidan yozilgan she'rlarni ham qamrab oldi.  Shubhasiz, ushbu konferentsiyani she'riyat bayrami deb atash mumkin!
Ushbu konferentsiyaning asosiy maqsadi tashkilotchilarning jamiyat zamonaviy hayotida she'riyatning ahamiyatini ta'kidlash edi.  «She'riyatning ommaviyligi jamiyatning bilim va madaniyati darajasidan dalolat beradi», - ta'kidladi JIDU professori Samadov B.
Ingliz, o'zbek va rus tillarida she'rlarni chiroyli qiroat qilish tinglovchilarning olqishiga sazovor bo'ldi.  Anjumanning o’ziga xos  va qiziqarli qismlaridan biri bu she'riyat va musiqaning ajralmas birligini namoyish etish edi.  Anjuman ishtirokchilari JIDU talabalari tomonidan akustik gitara jo'rligida kuylangan Okudjava, Bob Dilan, Teylor Svift va boshqa ko'plab mualliflarning qo'shiqlarini tinglash imkoniyatiga ega bo'ldilar. Anjuman, odatdagidek, ingliz tilida o’tkazildi.  AQShdan kelgan Fulbrayt ETA dasturi ingliz tili o'qituvchisi Madison Kristichning ma'ruzasi konferentsiya ishtirokchilarini hayratda qoldirdi.  She'rda aks ettirilgan dunyo qadriyatlari umumbashariy ahamiyatga ega ekanligini ta'kidlab, Abdulla Oripovning she'rini o'zbek tilida o’qib eshittirildi.
An'anaga tariqasida, taqdimotlar JIDU Konferens tarjimonlar tayyorlash markazi tashkil etilgan vaqtdan buyon hisobotlarni sinxron tarjima qilish bilan birga o'tkazildi.  Ta'kidlash joizki, yuqori sifatli sinxron tarjimani JIDU Konferens tarjimonlar tayyorlash markazi bitiruvchilari tomonidan yurtimizda va xorijiy mamlaktlarda professional faoliyat olib borib, o'zlarining alma materlarining obro'sini oshirgan.

13.12.2019        9641
12 декабря 2019г. кафедра английского языка УМЭД провела ежегодную республиканскую студенческую конференцию. Традиция проведения таких конференций была заложена бывшим Центром подготовки конференц- переводчиков УМЭД (ЦПКП УМЭД) более 11 лет назад. В этом году конференция проходила под удивительно красивым названием «Поэзия не имеет границ».
В своей вступительной речи заместитель ректора УМЭД по научной работе и инновациям Исмаилова Г.С. поприветствовала студентов,  гостей и организаторов конференции, подчеркнула важность места поэзии в человеческом обществе.  Она также отметила позитивную роль участия студентов из ряда других университетов в данной конференции, выразила надежду на дальнейшее сотрудничество между разными университетами г.Ташкента.
Заведующая кафедрой английского языка Е.В. Борисова отметила значение поэзии для человечества в целом и для молодых людей в частности. Она выразила уверенность в том, что участники конференции унесут частичку энергии и тепла, полученную на этом мероприятии и будут дальше распространять идеи, которые будут озвучены в этот день.
Двадцать семь докладов, подготовленные участниками конференции, касались работ Шекспира и Байрона, Пушкина и Ахматовой, Чулпана и Мухаммад Юсуфа и многих, многих других замечательных поэтов, имеющих мировую известность. В то же время, в круг интересов студентов вошли не только работы поэтов-классиков и восходящих звёзд современной поэзии, но и стихи, написанные студентами УМЭД. Вне всякого сомнения, эту конференцию можно назвать праздником поэзии!
Основной целью данной конференции являлось желание организаторов подчеркнуть важность места поэзии в современной жизни людей. «Популярность поэзии указывает на уровень образования и культуры общества», подчеркнул профессор УМЭД Б.Самадов в своей  речи.
Прекрасная декламация поэтических работ на английском, узбекском и русском языках зажигала аудиторию, вызывая всё новые и новые аплодисменты. Одним из интересных компонентов конференции явилась демонстрация неразделимого единства поэзии и музыки. Участники конференции получили возможность послушать песни Окуджавы, Боба Дилана, Тейлор Свифт и многих других авторов, которые прозвучали в исполнении студентов УМЭД под аккомпанемент акустической гитары. Как обычно, рабочим языком конференции являлся английский язык. Приятным сюрпризом для участников конференции оказалось выступление ассистента преподавателя английского языка по гранту Фулбрайта Мэдисон Кристих из США. Отметив тот факт, что мировые ценности, отражаемые в поэзии универсальны, она продекламировала стихотворение Абдуллы Арипова на узбекском языке.
Согласно сложившейся традиции со времён ЦПКП УМЭД презентация докладов осуществлялась в сопровождении синхронного перевода. Следует отметить, что высококачественный синхронный  перевод обеспечивался выпускниками ЦПКП УМЭД, которые профессионально выполняют его как в нашей стране, так и за её пределами, поднимая всё выше авторитет своей альма матер.