21.11.2022        4694
Joriy yilning 21-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Fransiya Prezidenti Emmanuel Makronning o‘zbek tilida chop etilgan kitobi taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti  Sh.M. Mirziyoyevning  Fransiya Respublikasiga amalga oshirgan rasmiy tashrifiga bag‘ishlangan bo‘lib, uchrashuvni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori S.Safoyev ochib berdi. “Fransiya universitetlari bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hozirgi kunga qadar 3 ta memorandum imzolagan. Mazkur kitobning o‘zbek tilida chop etilishi – katta hodisa. Sizlar uning birinchi mushtariylaridan bo‘lasizlar”, - deya ta’kidladi. Uchrashuv so‘ngida marosim ishtirokchilariga tashakkur bildirildi.
Shuningdek, Prezident Emmanuel Makronning siyosiy portreti, uning hayoti va faoliyatiga bag‘ishlangan ma’ruzalar o‘qib eshittirildi. “Yashasin, Fransiya!” kitobini o‘qish orqali Fransiyaning hozirgi siyosati, ustuvor yo‘nalishlari, Markaziy Osiyo, xususan, O‘zbekiston siyosatiga munosabatini tushunishga yordam beradi”, - dedi JIDU qoshidagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti direktori o‘rinbosari A.Umarov.
Muloqotda O‘zbekiston Parlamenti va hukumat a’zolari, soha ekspertlari va JIDU professor-o‘qituvchilari hamda frankofon talabalar ishtirok etdilar.

Презентация изданной книги президента Франции Эммануэля Макрона на узбекском языке состоялась в Университете мировой экономики и дипломатии
21.11.2022 4698
21 ноября этого года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась презентация книги президента Франции Эммануэля Макрона, изданной на узбекском языке.
Данное мероприятие было посвящено официальному визиту Президента Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиеева во Французскую Республику, и встречу открыл ректор УМЭД С.С. Сафоев. "На данный момент Университет мировой экономики и дипломатии подписал 3 меморандума с французскими университетами. Публикация этой книги на узбекском языке - крупное событие. Вы станете его первыми читателями", - отметил он. Затем он поблагодарил участников церемонии.
Затем был проанализирован политический портрет президента Эммануэля Макрона, статьи о его жизни и творчестве. "Да здравствует Франция - чтение книги помогает понять текущую политику Франции, приоритеты, ее отношения в отношении Центральной Азии, особенно Узбекистана", - говорит А. Умаров, заместитель директора Института перспективных международных исследований при УМЭД.
В диалоге приняли участие члены Парламента Узбекистана, отраслевые эксперты, профессора и преподавательский состав УМЭД и франкоговорящие студенты.