Ozarbayjon Diplomatik akademiyasining o'quv ishlari bo'yicha prorektori Vafa Kazdal xonim "Ta'lim kelajagi: bugungi kunda kelajakdagi ta'limni shakllantiruvchi omillar" mavzusida ingliz tilida interfaol ma'ruza o'tkazdi. Bunda talabalar - o'qituvchilar, doktorantlar, magistrlar va bakalavrlar qatnashishdi.
Ushbu uchrashuv Ozarbayjon Respublikasining O'zbekistondagi elchixonasining faol ko'magida tashkil etildi. U o'z nutqida uning tashrifi JIDU va Ozarbayjon Diplomatiya akademiyasi (ADA) o'rtasida tashqi siyosat va xalqaro savdo sohalarida ma'ruzalar o'qish uchun professor almashish doirasida imzolangan hamkorlik shartnomalari doirasida amalga oshirilganini ta'kidladi.
Shuningdek, JIDU va ADA o'rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi va yetakchi ekspertlar ishtirokida xalqaro munosabatlar va jahon savdosining dolzarb masalalari bo'yicha qo'shma ilmiy-amaliy konferentsiyalar, simpoziumlar va seminarlarni o'tkazish masalalari ko'rib chiqildi.
Ma'ruza davomida talabalar ADA ning ma'muriy, o'qituvchi ta'limi, o'quv dasturlarini ishlab chiqish, ularni amalga oshirish va baholash, shuningdek til va o'ziga xoslik masalalari bo'yicha ta'lim siyosati bilan tanishdilar.
O'quv dasturlarining umumiy samaradorligi va sifatini oshirishga qaratilgan universitet dasturlarining asosiy printsiplari, shuningdek ADAning asosiy talablariga muvofiq akademik siyosatni ishlab chiqish va amalga oshirishga yangicha yondashuvlar batafsil bayon etilgan.
Uning ma'ruzasida ta'kidlanganidek, PHD V.Kazdal: "Biz bitiruvchilarimizni ta'lim sohasidagi ta'lim, menejment va siyosatni ishlab chiqishdagi o'zgarishlarni qo'llab-quvvatlovchilar deb bilamiz va nafaqat milliy, balki ushbu sohadagi eng yangi va eng yangi tendentsiyalarni aniqlashga yordam beradigan tadqiqot uchun global manba bo'lishga intilamiz."
Muhokama davomida ma'ruzachi talabalarning ko'plab savollariga javob berdi, ularning ingliz tilini biladigan lingvistik bilimlarini qayd etdi va baholadi.
Ma'lumot uchun: Doktor Vafa Kazdaxl ADAga 2009 yilda akademik va kasbiy maqsadlar uchun mo'ljallangan ingliz tili dasturining direktori sifatida boshlagan edi. U turli xil ingliz dasturlarini, jumladan diplomatlar uchun ingliz tilini, aspirantlar uchun akademik va professional ingliz tilini va bir yillik asosiy ingliz tilini o'z ichiga olgan. talabalar uchun, shuningdek ingliz tilidagi turli xil dasturlar. 2012 yilda u birinchi marotaba insonparvarlik dasturini taqdim etgan San'at va gumanitar fanlar maktabining dekani bo'ldi. Uning keyingi martaba qadamlari 2014 yilda, u Ta'lim maktabining dekani lavozimiga tayinlanganida, jumladan, "Ingliz tilida akademik va kasbiy maqsadlar", "San'at va gumanitar fanlar" dasturlari, shuningdek bitiruvchilar va dasturlar sohasidagi diplomlar uchun dasturlarni o'z ichiga olgan paytiga to'g'ri keldi. O'qituvchilik ta'limi va uzluksiz ta'lim sohasidagi etakchilik ADAga kirishdan oldin u Akademik o'qish va yozish markazining direktori va Ozarbayjon Tillar Universitetining amaliy tilshunoslik professori bo'lgan. Uorika universitetida ingliz tilini o'rganish va o'qitish metodikasi bo'yicha magistr darajasiga, Ozarbayjon tillar universitetida pedagogika fanlari doktori darajasiga yetishgan. U shuningdek, Yosh o'qituvchilarni rivojlantirish dasturi (Indiana universiteti, Bloomington, AQSh), Oksforddagi mehmondo'stlik dasturi (Oksford universiteti, Buyuk Britaniya), Ronald va Eylin Vayserning kasbiy rivojlanish dasturi (Michigan universiteti, Ann Arbor, AQSh) kabi kasbiy rivojlanish mukofotlari sohibasi.

Лекция в УМЭД проректора Азербайджанской Дипломатической Академии
В УМЭД состоялась интерактивная лекция на английском языке проректора по учебной работе Азербайджанской Дипломатической Академии г-жи Vafa Kazdal на тему: «Future of Education: Factors shaping future education today» (Будущее образования: факторы, определяющие будущее образования сегодня), собравшая большое количество заинтересованных слушателей - преподавателей, докторантов, магистров и бакалавров.
Данная встреча была организована при активном содействии Посольства Азербайджанской Республики в Узбекистане. В своем выступлении она отметила, что её визит был осуществлен в рамках ранее достигнутых договоренностей о сотрудничестве между УМЭД и Азербайджанской Дипломатической Академией (АДА) в рамках обмена профессоров для чтения лекций в области внешней политики и международной торговли.
Также были обсуждены вопросы дальнейшей активизации сотрудничества между УМЭД и АДА, рассмотрены вопросы проведения совместных научно-практических конференций, симпозиумов и семинаров по актуальным вопросам международных отношений и мировой торговли с привлечением ведущих экспертов.
В ходе лекции слушатели были ознакомлены с образовательной политикой АДА в административных вопросах, педагогического образования, разработки образовательных программ, их реализации и оценки, а также языка и идентичности.
Подробно разъяснены основные принципы университетских программ, направленных на повышение общей эффективности и качества академических программ, а также новые подходы к разработкам и реализации академической политики согласно основным требованиям АДА.
Как отметила в своей лекции д.п.н. В.Каздаль: «Мы рассматриваем наших выпускников как сторонников изменений в преподавании, управлении и разработке политики в сфере образования и стремимся стать не только национальным, но и глобальным ресурсом для исследований, которые помогут выявить последние и самые инновационные тенденции в этой области».
Лектор в ходе развернувшейся дискуссии ответила на многочисленные вопросы студентов, заметив и высоко оценив их лингвистические знания английского языка.
(Для справки: Доктор Вафа Каздаль присоединилась к ADA в 2009 году в качестве директора программы «Английский для академических и профессиональных целей». Она разработала различные программы английского языка, в том числе английский для дипломатов, академический и профессиональный английский для аспирантов, одногодичный базовый английский для студентов, а также различные индивидуальные программы на английском языке. В 2012 году она стала деканом Школы искусств и гуманитарных наук, которая представила первую в своем роде программу гуманитарных наук в стране. Ее следующий карьерный шаг состоялся в 2014 году, когда она стала деканом Школы образования, включив в себя программу «Английский для академических и профессиональных целей», «Искусство и гуманитарные науки», а также программы для выпускников и дипломов в области лидерства в образовании и повышения квалификации учителей. До прихода в ADA она была директором Центра академического чтения и письма и профессором прикладной лингвистики в Азербайджанском университете языков. Она имеет степень магистра по изучению и методике изучения английского языка в Университете Уорика, Великобритания, и степень доктора педагогических наук в Азербайджанском университете языков. Она также является лауреатом таких премий профессионального развития, как Программа развития младших преподавателей (Университет Индианы, Блумингтон, США), Программа оксфордского гостеприимства (Оксфордский университет, Великобритания), Профессиональное развитие Рональда и Эйлин Вайзер (Университет Мичигана, Анн-Арбор, США).