JIDU vakillari “Xitoyda oliy taʼlim” koʻrgazma-taqdimotida ishtirok etdilar
JIDUning "Sharq tillari" kafedrasi oʻqituvchilari 8 - 10 oktyabr kunlari Toshkent xalqaro mehmonxonasida boʻlib oʻtgan "Xitoyda oliy taʼlim" koʻrgazma-taqdimotiga tashrif buyurishdi.
Koʻrgazmani Xitoyning Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Tszyan Yan ochdi. Ochilish marosimida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi vakillari, Xitoy stipendiyalari kengashi bosh kotibining oʻrinbosari Chjan Ning, shuningdek xitoy tili oʻqituvchilari va Oʻzbekistonning turli universitetlari talabalari ishtirok etdilar.
Tszyan Yan xonim oʻz nutqida koʻrgazmani tashkil etgani uchun minnatdorchilik bildirdi va Oʻzbekiston va Xitoy davlat rahbarlarining shaxsiy gʻamxoʻrligi, har ikki tomonning birgalikdagi saʻy-harakatlari bilan ikki mamlakat oʻrtasidagi gumanitar almashinuvlar va taʼlim sohasidagi hamkorlik faollashdi. Elchi bunday tadbirlarning oʻtkazilishi Xitoyda tahsil olishni istagan oʻzbekistonlik talabalarga Xitoyda taʼlim haqida koʻproq maʼlumotga ega boʻlishiga va ikki mamlakat oʻrtasidagi gumanitar hamkorlikka hissa qoʻshishini taʼkidladi.
Koʻrgazma Xitoyning Oʻzbekistondagi elchixonasi tomonidan Xitoy stipendiyalari kengashi va Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi hamkorligida tashkil etildi.
Koʻrgazmada Tsinghua universiteti, Pekin chet tillar universiteti va Metropolitan iqtisodiyot va savdo universiteti kabi Xitoyning boshqa etakchi universitetlari kabi 30 dan ortiq taniqli universitetlar ishtirok etdi.

Преподаватели китайского языка кафедры «Восточные языки» УМЭД посетили выставку-презентацию «Высшее образование в Китае", которая состоялась с 8 по 10 октября в гостинице “International Hotel Tashkent”.
Выставку открыл Чрезвычайный и Полномочный Посол КНР в Узбекистане г-жа Цзян Янь. На церемонии открытия присутствовали представители Министерства высшего и среднего специального образования Узбекистана, заместитель Генерального секретаря Китайского совета по стипендиям г-н Чжан Нин, а также преподаватели китайского языка и студенты различных ВУЗов Узбекистана.
В своем выступлении Г-жа Цзян Янь выразила слова благодарности за организацию выставки, и подчеркнула, что при личной заботе Глав государств Узбекистана и Китая, при совместных усилиях обеих сторон активизировались гуманитарные обмены и образовательное сотрудничество между двумя странами.
Посол особо отметила, что проведение подобного рода мероприятий поможет узбекским студентам, желающим учиться в Китае, узнать больше об образовании в Китае, и внесет свою лепту в сфере гуманитарного сотрудничества двух стран.
Выставка была организована Посольством КНР в Узбекистане совместно Китайским советом по стипендиям, Министерством высшего и среднего специального образования Узбекистана.
В выставке приняли участие более чем 30 известных китайских университетов, как Университет Цинхуа, Пекинский университет иностранных языков и Столичный университет экономики и торговли, а также другие передовые университеты Китая.