Norvegiya Qirolligining O'zbekistondagi elchisi JIDUga tashrif buyurdi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Norvegiya Qirolligining O'zbekiston Respublikasidagi favqulodda va muxtor elchisi Osloda joylashgan Ole Yuxan Burney bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Unda JIDU talabalari, magistrantlari va professor-o'qituvchilari ishtirok etdilar.
Yu.Burney o'z nutqida EI tashqi siyosiy faoliyatining asosiy yo'nalishlarini, jahon va Evropa mintaqaviy siyosatidagi yangi tendentsiyalarni batafsil bayon qildi, o'z mamlakatining tashqi siyosati, O'zbekiston-Norvegiya munosabatlarining holati va istiqbollarini batafsil bayon qildi.
Elchi Norvegiyada va umuman Evropa Ittifoqida O'zbekiston Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning tubdan yangi siyosati, O'zbekiston barcha manfaatdor sheriklar bilan samarali hamkorlik qilishga tayyorligini ijobiy qabul qilayotganini ta'kidladi.
Bo'shashgan muhitda o'tgan uchrashuvda Evropa va xalqaro siyosatning dolzarb masalalari, shu jumladan "Brexit" muammosi va umuman Evropa Ittifoqida ro'y berayotgan murakkab jarayonlar to'g'risida samarali va qiziqarli fikrlar almashildi.
Ma'ruzachilar orasida Norvegiya hukumatining "Ko'p tomonlama hamkorlikdagi Norvegiyaning manfaati va roli" keng qamrovli tahliliy materiallari taqdimoti bilan Norvegiya tashqi ishlar vazirligining Rossiya, Evrosiyo va mintaqaviy hamkorlik bo'yicha katta maslahatchisi janob Kistad so'zga chiqdi. UMED prorektori prof. S.Saidqosimov O'zbekiston va EI mamlakatlari o'rtasidagi munosabatlarning bugungi holati va istiqbollari haqida umumiy ma'lumot berdi.
Ingliz tilidagi jonli munozarada ma'ruzachilar JIDU o'qituvchilari va talabalarining ko'plab savollariga javob berishdi.

At the University of World Economy and Diplomacy, a meeting was hold on the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Norway to the Republic of Uzbekistan with the residence in Oslo, Mr. Ole Juhan Burny. By students, undergraduates, as well as the teaching staffs of UWED were attended in that conference.
Mr. Yu. Burney in his speech described in detail the main directions of the EU’s foreign policy activity, new trends in world and European regional politics, described in detail the issues of his country's foreign policy, the state and prospects of Uzbek-Norwegian relations.
The ambassador emphasized that in Norway, as well as in the European Union as a whole, they perceive very positively the fundamentally new policy of the President of Uzbekistan Sh.M.Mirziyoyev, the readiness of Uzbekistan for effective cooperation with all interested partners.
During the meeting, which took place in a relaxed atmosphere, a effective and interesting exchange of views took place on pressing issues of European and international politics, including the problem of “Brexit” and, in general, on the complex processes taking place in the European Union at present.
Among the speakers with a presentation of the comprehensive analytical material of the Norwegian government, “The Interests and Role of Norway in Multilateral Cooperation,” Mr. J.Kvistad, Senior Advisor to the Department for Russia, Eurasia and Regional Cooperation of the Norwegian Ministry of Foreign Affairs, spoke. Vice-rector UMED prof. S.Saidkasimov made a general review of the state and prospects of relations between Uzbekistan and the EU countries.
During a lively discussion in English, speakers answered numerous questions from teachers and students of the UWED.