Norvegiya Qirolligining O'zbekistondagi elchisi JIDUga tashrif buyurdi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Norvegiya Qirolligining O'zbekiston Respublikasidagi favqulodda va muxtor elchisi Osloda joylashgan Ole Yuxan Burney bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Unda JIDU talabalari, magistrantlari va professor-o'qituvchilari ishtirok etdilar.
Yu.Burney o'z nutqida EI tashqi siyosiy faoliyatining asosiy yo'nalishlarini, jahon va Evropa mintaqaviy siyosatidagi yangi tendentsiyalarni batafsil bayon qildi, o'z mamlakatining tashqi siyosati, O'zbekiston-Norvegiya munosabatlarining holati va istiqbollarini batafsil bayon qildi.
Elchi Norvegiyada va umuman Evropa Ittifoqida O'zbekiston Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning tubdan yangi siyosati, O'zbekiston barcha manfaatdor sheriklar bilan samarali hamkorlik qilishga tayyorligini ijobiy qabul qilayotganini ta'kidladi.
Bo'shashgan muhitda o'tgan uchrashuvda Evropa va xalqaro siyosatning dolzarb masalalari, shu jumladan "Brexit" muammosi va umuman Evropa Ittifoqida ro'y berayotgan murakkab jarayonlar to'g'risida samarali va qiziqarli fikrlar almashildi.
Ma'ruzachilar orasida Norvegiya hukumatining "Ko'p tomonlama hamkorlikdagi Norvegiyaning manfaati va roli" keng qamrovli tahliliy materiallari taqdimoti bilan Norvegiya tashqi ishlar vazirligining Rossiya, Evrosiyo va mintaqaviy hamkorlik bo'yicha katta maslahatchisi janob Kistad so'zga chiqdi. UMED prorektori prof. S.Saidqosimov O'zbekiston va EI mamlakatlari o'rtasidagi munosabatlarning bugungi holati va istiqbollari haqida umumiy ma'lumot berdi.
Ingliz tilidagi jonli munozarada ma'ruzachilar JIDU o'qituvchilari va talabalarining ko'plab savollariga javob berishdi.

Посол Королевства Норвегии в Узбекистане посетил УМЭД
В Университете мировой экономики и дипломатии состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Королевства Норвегия в Республике Узбекистан с резиденцией в г.Осло г-ном Оле Юхан Бьёрнёй. В ней приняли участие студенты, магистранты, а также профессорско-преподавательский состав УМЭД.
Г-н Ю.Бёрнёй в своем выступлении подробно охарактеризовал основные направления внешнеполитической деятельности ЕС, новые тенденции в мировой и европейской региональной политике, подробно осветил вопросы внешней политики своей страны, состояние и перспективы узбекско-норвежских отношений.
Посол особо подчеркнул, что в Норвегии, как и в целом в Европейском Союзе, весьма позитивно воспринимают принципиально новую политику Президента Узбекистана Ш.М.Мирзиёева, готовность Узбекистана к плодотворному сотрудничеству со всеми заинтересованными партнерами.
В ходе встречи, проходившей в непринужденной обстановке, состоялся плодотворный и интересный обмен мнениями по актуальным вопросам европейской и международной политики, в том числе по проблеме "брексита" и в целом по сложным процессам, происходящим в настоящее время в Евросоюзе.
В числе докладчиков с презентацией обстоятельного аналитического материала норвежского правительства «Интересы и роль Норвегии в многостороннем сотрудничестве» выступил старший советник отдела по России, Евразии и региональному сотрудничеству МИД Норвегии г-н Дж.Квистад. Проректор УМЭД проф. С.Саидкасымов сделал общий обзор состояния и перспектив отношений Узбекистана со странами Евросоюза.
В ходе оживленной дискуссии, проходившей на английском языке, ораторы ответили на многочисленные вопросы преподавателей и студентов УМЭД.