Birlashgan Millatlar Tashkilotining Inson huquqlari bo'yicha Oliy komissari idorasining yuqori vakillari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida ma'ruza o`qidi
11.10.2019 6958
“Nega yoshlar bilan ishlash juda muhim? BMT va OHCHRning istiqbollari” Mavzusidagi ma'ruza JIDUning majlislar zalida bo'lib o'tdi.
Uni yoshlar huquqlari bo'yicha loyiha mualliflaridan biri Jorj Konstantinos Sharonis, shuningdek, 2016 yil may oyida OHCHR ROCA mintaqaviy vakili vazifasini o'z zimmasiga olgan janob Richard Komenda olib bordi. (bungacha u Rossiya Federatsiyasida BMTning inson huquqlari bo'yicha katta maslahatchisi bo'lib ishlagan).
Ma'ruzachilar butun dunyo yosh avlodlari haqida qiziqarli ma'lumotlarni taqdim etdilar va ushbu tadbir ishtirokchilarini "Yoshlar 2030" (BMT 2030) dasturi bilan tanishtirdilar - BMTning Yoshlar strategiyasi yoshlarning ehtiyojlarini qondirish, ularni amalga oshirishda yordam berish maqsadida global, mintaqaviy va milliy darajadagi majburiyatlarni kengaytirish va mustahkamlashga qaratilgan shuningdek huquqlarini himoya qilish va ijobiy o'zgarishlarga yoshlarning foydali hissasini tan olish to`g`risida. Mehmonlar o'qituvchilar va talabalarning ko'plab savollariga javob berishdi.
Ingliz tilida bo'lib o'tgan ma'ruza yakunida tadbir ishtirokchilari O'zbekiston va BMTning yoshlarga oid siyosati bo'yicha fikr va takliflari bilan o'rtoqlashdilar. Shuningdek, O'zbekiston Respublikasining tashabbusi bilan globallashuv sharoitida yoshlar siyosatini shakllantirish va amalga oshirishga qaratilgan BMTning Yoshlar huquqlari to'g'risidagi konventsiyasini tayyorlash bo'yicha takliflar ko'rib chiqildi.

8 октября 2019г. в конференц-зале УМЭД состоялась лекция на тему "Working with and for young people: UN and OHCHR perspectives".
Её провели сотрудник Управления Верховного комиссара ООН по правам человека Джордж-Константинос Шаронис, один из авторов проекта о правах молодёжи, а также г-н Ришард Коменда, приступивший к обязанностям Регионального представителя УВКПЧ РОЦА в мае 2016г. (до этого работал в качестве Старшего Советника по правам человека в ООН в Российской Федерации).
Лекторы предоставили интересные факты о молодом поколении всего мира и ознакомили участников данного мероприятия c программой Youth 2030 (Молодёжь 2030) – Молодёжная стратегия ООН, направленной на расширение и укрепление обязательств на глобальном, региональном и национальном уровнях с целью удовлетворить потребности молодёжи, помочь им реализовать свои права, а также признать полезный вклад молодых людей в осуществление положительных перемен. Гости ответили на многочисленные вопросы преподавателей и студентов.
В конце лекции, проходившей на английском языке, участники мероприятия поделились своими мнениями и предложениями о молодёжной политики Узбекистана и ООН. А также рассматривались предложения по подготовке Конвенции ООН о правах молодежи, которая направлена на формирование и реализацию молодёжной политики в условиях глобализации, инициатором которого является Республика Узбекистан.