2019-yilning 21-sentyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining Faollar zalida ushbu oliygohning bitiruvchisi, hozirda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi maslahatchi-Spichrayteri boʻlinmasining yetakchi konsultanti Sardor Usmanov bilan “21 asrda xalqaro sohaning yetakchi mutaxassisi boʻlish sirlari” mavzusida mahorat darsi boʻlib oʻtdi.
Sardor Usmanov oʻz chiqishini avvalambor “xalqaro sohaning mutaxassisi” (internationalist) tushunchasiga taʼrif berish bilan boshladi. Soʻng zamonaviy dunyoda shunday mutaxassislarga qoʻyiladigan talab va andozalar haqida soʻz yuritildi.
Xususan, maʼruzachi boʻlajak mutaxassislar ichki siyosiy-iqtisodiy va shiddat bilan oʻzgarayotgan xalqaro vaziyatni muntazam tarzda kuzatib, uni metodik tarzda oʻrganib borish zaruratini taʼkidladi. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning 2018-yilning 11-yanvar kuni Tashqi ishlar vazirligi hodimlari va xorijdagi elchilarimiz bilan boʻlib oʻtgan uchrashuvida muhokama qilingan dolzarb masalalarga alohida eʼtibor qaratildi.
Shundan soʻng, jahon miqyosida faoliyat olib boradigan mutaxassislar bir vaqtning oʻzida “ixtisoslashgan soha” egalari boʻlish lozimligi taʼkidlandi. Biroq, maʼruzachi mutaxassislar oʻzining tor sohasiga haddan ziyod berilib ketib, mintaqa va dunyo miqyosidagi rivojlanish dinamikasini nazardan chetda qoldirmaslikka chaqirdi.
Uchrashuv davomida maʼruzachi xalqaro sohani ilmiy usullar asosida oʻrganish haqida gapirib, tinglovchilarga oʻz tajribasidan kelib chiqib, bir qator maslahat va tavsiyalar berdi. Interaktiv tarzda oʻtgan tadbir yakunida talabalar oʻzlarini qiziqtirgan savollarga javob oldi.

21 сентября 2019 года в актовом зале Университета мировой экономики и дипломатии состоялся мастер-класс на тему “Как стать ведущим международником в XXI веке?” с выпускником этого вуза, в настоящее время являющимся ведущим консультантом в подразделении советника-Спичрайтера Администрации Президента Республики Узбекистан Сардором Усмановым.
Свое выступление Сардор Усманов начал с конкретизации понятия “международник” (internationalist). Затем были затронуты критерии и требования, предъявляемые к таким специалистам в современном глобализирующемся мире.
В частности, лектор подчеркнул, что будущие специалисты должны на регулярной основе отслеживать и методически изучать внутреннюю политико-экономическую и стремительно меняющуюся международную ситуацию. Особое внимание было уделено актуальным вопросам, обсужденным на встрече Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева с сотрудниками Министерства иностранных дел и послами нашей страны за границей 11 января 2018 года.
Было также отмечена исключительная важность компетенции в конкретной “специализированной сфере” экспертами-международниками. Вместе с этим докладчик призвал будущих специалистов не углубляться чрезмерно в тонкости узкой специализации и упускать из виду меняющуюся динамику регионального и глобального развития.
В ходе встречи докладчик рассказал о научных подходах к изучению международной жизни, дал ряд практических рекомендаций и советов на основе собственного опыта. В конце этой интерактивной встречи студенты получили ответы на многие интересующие их вопросы.