Huquqiy sohada OAVning o`rni
2019 yil 3-iyul kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Yuridik klinikasi talabalari “Huquqiy sohada ommaviy axborot vositalarining o`rni va ulardan unumli foydalanish asoslari” mavzusida “Turkiston Press” nashriyoti direktori Luiza Maxmudova tomonidan uyushtirilgan mahorat darsida ishtirok etishdi.
Mahorat darsi 3 ta asosiy yo`nalishda tashkil etildi.
- Zamonaviy fuqarolik jamiyatida OAVning o`rni va ahamiyati.
- Huquqiy sohada OAV imkoniyatlaridan foydalanish.
- OAV faoliyatining huquqiy asoslarini takomillashtirish.
Tadbir mehmoni talabalar tomonidan berilgan savollarga javob berish davomida o`zining ish faoliyati va shaxsiy tajribasida kelib chiqib ommaviy axborot vositalarida chop etiladigan materiallarni yig`ish, tayyorlash va qayta ishlash jarayonida ularning huquq normalariga muvofiqligini ta`minlash naqadar muhim ahamiyatga ega ekanligini, huquqiy sohada bo`layotga o`zgarishlarni fuqarolarga o`z vaqtida va to`g`ri yetkazib berishni ta`minlashda huquqshunoslar va OAV vakillari hamkorligini yanada kengaytirish lozimligini qayd etib o`tdi.

Роль СМИ в правовой сфере
3 июля 2019 года студенты Юридической клиники Университета мировой экономики и дипломатии приняли участие в мастер-классе, организованном директором издательства «Туркистон Пресс» Луизой Махмудовой на тему «Роль СМИ в правовой сфере и основы их эффективного использования».
Мастер-класс был организован по трем основным направлениям.
- Роль и значение СМИ в современном гражданском обществе.
- Доступ к медиа-возможностям в области права.
- Совершенствование правовой базы деятельности СМИ.
Во время встречи Луиза Махмудова отвечая на вопросы студентов исходя из личного опыта отметила насколько важно обеспечить соблюдение правовых норм в процессе сбора, подготовки и обработки материалов напечатанных в средствах массовой информации и необходимость дальнейшего расширения сотрудничества между юристами и СМИ в обеспечении своевременного и точного внесения изменений в правовой сфере.