7 iyun kuni JIDUda Oʼzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining topshirigʼiga binoan Toshkent shahri oliy taʼlim muassasalaridan saralab olingan iqtidorli talabalarning ogʼzaki va yozma tarjimonlik, turizm, Oʼzbekiston tarixi, ekskursiyashunoslik, sanʼat va madaniyat, etika-estetika, nutq madaniyatiga oid bilimlarini oshirish va shu orqali dunyoqarashini yanada kengaytirishga qaratilgan 4 oylik maxsus oʼquv kursi bitiruvchilarini taqdirlash marosimi boʼlib oʼtdi. Maxsus kurs davomida talabalarga JIDUda 4-oylik oʼquv kurslari tashkil etilib, ular turizm asoslari, gid hamrohligi va tarjima sanʼati sirlari hamda Oʼzbekistonning tarixiy va madaniy merosi kabi yoʼnalishlarda tahsil olishdi. Oʼquv kurslari davomida, shuningdek, ingliz, frantsuz, nemis va ispan tillari hamda arab, fors, turk, hind kabi Sharq tillaridan chuqurlashtirilgan dastur asosida darslar oʼtildi.
Oʼquv mashgʼulotlari davomida talabalar Samarkand, Buxoro, Xiva, Urganch, Fargʼona, Qoʼqon, Margʼilon kabi mamlakatimizning koʼhna tarixiy shaharlariga tashrif buyurib, u yerdagi tarixiy obidalar bilan tanishishdi, turizm va gid hamrohligi sohalarida ilm va koʼnikmalarini mustahkamlashdi. Bundan tashqari, 4 oylik oʼquv kurslari davomida talabalar mamlakatimizda boʼlib oʼtgan turli xildagi xalqaro konferentsiyalarda tarjimon sifatida ishtirok etishdi, xorijiy delegatsiyalar bilan uchrashuvlarga jalb etildi.

On June 7, the awarding ceremony of the special course students on tourism and guide accompanying was held at the University of World Economy and Diplomacy. These students were competitively selected from higher education institutions of Tashkent with the special order of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan to improve their knowledge on translation and interpretation, the basis of tourism, historical and cultural legacy of Uzbekistan, excursion and art. During the 4-month special course, students were trained on the tourism, guiding, translation skills and history courses. Moreover, some major foreign languages were also taught, such as English, French, German, Spanish, and several Eastern languages such as Arabic, Persian, Turkish and Indian.
In the course of training, the students visited historical cities such as Samarkand, Bukhara, Khiva, Urgench, Fergana, Kokand and Margilan, where they got acquainted with the historical monuments, strengthened their knowledge and skills in tourism and guiding. In addition, students participated in various international conferences held in our country as translators and were involved in meetings with foreign delegations.