Yuridik xizmat sohasida zamonaviy tendensiyalar va kelajak yuridik firmasini yaratish
2019 yil 7 may kuni “Sobirovs Law Firm” ish yurituvchisi R. Sobirov (Toronto, Kanada) tomonidan “Yuridik xizmat sohasida zamonaviy tendensiyalar va kelajak yuridik firmasini yaratish” mavzusida maʼruza oʻtildi.
Maʼruza zamonaviy huquqshunoslar duch keladigan chaqiruvlar va omillar, Kanada misolida dunyo boʻylab yuridik firmalarning zamonaviy imidjini kompyuter texnologiyalari asosida shakllantirishga bagʻishlandi.
Maʼruzachi quyidagi misollar asosida “Yuridik firma 3.0”ga oʻtishning taxminiy natijalarini keltirib oʻtdi:
- Bulutli hisoblash;
- Sunʼiy intellekt;
- Dasturiy taʼminot xizmat sifatida.
Maʼruzachi tomonidan Flightright, AirHelp, Alexsei kabi Yevropa, Kanada va boshqa davlvtlarda mavjud boʻlgan yuridik ilovalarning misollari taqdim etildi. Zamonaviy yuridik texnologiyalarning afzalliklarini inobatga olgan holda, ilova onlayn-rejalash - Calendly.com, mijozlar kommunikatsiyasi – messendjerlar, elektron imzo - HelloSign va boshqalar kabi yuridik faoliyatning kaytariladigan tuzilmasini oʻrnatadi.
Maʼruza yakunida boʻlgʻusi huquqshunoslar uchun tavsiyalar berildi, xususan:
- Sotib oluvchilar bozori raqamli boʻlishi;
- Yuridik xizmatlarni taqdim etish – yuridik, biznes va texnologik ekspertizalardan iborat fanlararo jarayondir.
- Yuridik ekspertizaning texonolgiyalar va biznes jarayonlari bilan birlashishi.
- Yuridik maktab statik holatda boʻla olmaydi, u doim texnologiyalardagi oʻzgarishlarga moslashishi kerak.

7 мая 2019 года Р.Собиров (управляющий партнер «Sobirovs Law Firm», Торонто, Канада) провел лекцию на тему «Современные тенденции в сфере юридических услуг и как создать юридическую фирму будущего». Лекция была ориентирована на современные вызовы и факторы, с которыми сталкиваются новые юристы, принимая во внимание влияние информационных технологий в формировании современного имиджа юридических фирм во всем мире на примере Канады. Лектор перечислил возможные результаты перехода на «юридическую фирму 3.0» на следующих примерах:
• Облачные вычисления;
• Искусственный интеллект;
• Программное обеспечение как услуга.
Примеры существующих юридических приложений, работающих в Европе, Канаде и других странах, были предоставлены такими лекторами, как Flightright, AirHelp, Alexsei и др. Учитывая преимущества современных юридических технологий, приложение устанавливает формирование повторяющейся юридической работы, такой как онлайн-планирование - Calendly.com; клиентские коммуникации - мессенджеры; электронная подпись- HelloSign и др.
В конце лекции были даны рекомендации для будущих юристов, в частности:
• Рынок покупателя становится цифровым;
• Предоставление юридических услуг это - междисциплинарный, совместный процесс с использованием юридических, деловых, и технологических экспертиз;
• Объединение юридической экспертизы с технологиями и бизнес-процессами;
• Юридическая школа: не может оставаться статичной; она должна адаптироваться к тенденциям в технологии.
Гость пообещал продолжить сотрудничество с Университетом мировой экономики и дипломатии в виде проведения вебинаров или лекций.