“Xalqaro huquq” fakulteti talabalari O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisida o‘tkazilgan “Qonunlarni ishlab chiqish va qabul qilish jarayoni: O‘zbekiston va Koreya tajribasi” mavzusidagi seminarda ishtirok etishdi
08.05.2019 8504
2019-yil 04-may kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasida Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti qoshidagi “Yosh qonunshunoslar klubi” tomonidan “Qonunlarni ishlab chiqish va qabul qilish jarayoni: O‘zbekiston va Koreya tajribasi” mavzusida seminar tashkil etildi.
Seminar mobaynida Klub a’zolari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari faoliyati va uning davlat boshqaruvidagi roli hamda O‘zbekistonda qonun ijodkorligi jarayoninig o‘ziga xos xususiyatlari muhokama qilindi.
Shu bilan bir qatorda, seminarda Koreya Respublikasi qonun ijodkorligi jarayonining o‘ziga xos xususiyatlari, Koreyaning qonun ijodkorligi jarayonida muddatlar, qonunlarni ekspertiza qilish, xalq muhokamasiga qo‘yish va ular yuzasidan takliflarni umumlashtirish hamda qonunlarni ommaga e’lon qilish masalalari bo‘yicha batafsil ma’lumot berildi.
Tadbir yakunida Klub a’zolari qonun ijodkorligi sohasida o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olish bilan bir qatorda, uni takomillashtirish yuzasidan o‘z fikr va takliflarini bildirishdi.

4 мая 2019 года “Клуб молодых законодателей” Институтом проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе был проведён семинар на тему: “Процесс законодательства и принятия законов” опыт Узбекистана и Корейской Республики, в которым приняли участие студенты Университета Мировой Экономики и Дипломатии факультета “Международное право”.
Во время семинара членами клуба были обсуждены вопросы о деятельности палата Олий Мажлиса Республики Узбекистан и их роль в управлении государством, также особенности процесса законодательства в Узбекистане.
Наряду с этим, в семинаре была представлена подборная информация   об особенностях законотворческого процесса в Республике Корея, сроки законодательства в Корее, экспертиза законов, предоставление на публичное обсуждение, обобщение предложений, объявление законов народу, вопросы экспертной   оценки сроков.
В завершении семинара, участники клуба имели возможность не только получить ответы на интересующие их вопросы, но и представить свои предложения по совершенствованию законодательства.