Yevropa tillari haftaligi
22-26 aprel kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida "Roman-german tillari" kafedrasi professor-o'qituvchilari tashabbusi bilan "Yevropa tillari haftaligi" o'tkazildi. Mazkur haftalik doirasida bir qancha ijtimoiy va madaniy-maʼrifiy tadbirlar bo'lib o'tdi.
Haftalik 22-aprel kuni "Yevropa milliy oshxonasi" ko'rgazmasi bilan boshlandi. Bunda talabalar ispan, italyan, nemis va fransuz milliy oshxonasining tansiq taomlari va shirinliklarini tayyorlab, universitet "Ekobar"ida namoyish qildilar. Ko'rgazmaga tashrif buyurgan professor-o'qituvchilar, talabalar va universitet maʼmuriyati mazkur taomlarni xarid qilish va ularni ta'tib ko'rish imkoniyaiga ega bo'ldilar. Yevropa milliy oshxonasi ko'rgazmasidan tushgan mablagʻ jami 1,5 millionni tashkil etdi va bu mablagʻlar U.K.Qurbonov nomidagi bolalar psixonevrologik shifoxonasiga xayriya qilindi. Aksiya tashkilotchilari sanalmish "Roman-german tillari" kafedrasi oʻqituvchilari va universitet faol talabalari 24-aprel kuni bir qancha badiiy kitoblar, o'quv qurollari va gigiyena vositalari ko'rinishidagi sovg'a-salomlar bilan yuqorida nomi qayd etilgan shifo muassasasiga tashrif buyurdilar va xasta bolalarga salomatlik tilab, o'z sovg'alarini taqdim etadilar.
22-aprel kuni soat 14:30 da shartli Ispaniya, Italiya, Fransiya, Germaniya va Angliya terma jamoalari o'rtasida futbol musobaqasiga start berildi.
Bunda turnirning saralash musobaqalari va yarim final uchrashuvlari bo'lib o'tdi. O'z kursdosh do'stlari va talabalarini qo'llab-quvvatlash uchun tashrif buyurgan talaba, o'qituvchilar va futbol ixlosmandlari ko'z o'ngida kechgan shiddatli o'yin natijasida "Bavariya" va "Borussiya Dortmund" jamoalari finalga yo'l olishdi. Uchinchi o'rin Ispaniya va Fransiya jamoalari o’rtasida taqsimlandi.
24- aprel chorshanba kuni futbol bo'yicha "Bavariya" va "Borussiya Dortmund" jamoalari o'rtasida final uchrashuv bo’lib o’tdi. Unga O'zbekiston futbol federatsiyasidan sharafli mehmonlari taklif etildi. Yakuniy o'yin taniqli futbol sharhlovchisi, " Asr futbolidagi asl qadrdonlarim " kitobi muallifi, Ahbor Imomxo'jaev va O'zbekiston Respublikasi yilning eng yaxshi hakami, Osiyo qit'asining besh karra eng yaxshi hakami, Global Futbol Mukofotlari g'olibi bo'lgan Ravshan Ermatov tomonidan baholandi. Borussiya Dortmund 3: 1 hisobida g'alaba qozondi.
So’ng, konferensiyalar zalida "Paxtakor" jamoasi fojiali halokatining 40 yilligiga bag'ishlangan uchrashuv bo’lib o’tdi.
25-aprel kuni "Roman-german tillari" kafedrasida fransuz, nemis va ispan tillarini ikkinchi xorijiy til sifatida o'quvchi talabalar o'rtasida "Fransuz, nemis va ispan tili bilimdoni" tanlovi o'tkazildi.
26- aprel kuni universitet faollar zalida haftalikning yopilish marosimi o'tkazildi. Universitet o'quv ishlari boʻyicha prorektori M.T.Baqoyev so'zga chiqib, xorijiy tillarni oʻrganishda mana shunday ma'naviy-ma'rifiy tadbirlarning o'rni beqiyos ekanligini taʼkidladi.
Tashkil etilgan konsert dasturida JIDUning iqtidorli va faol talabalari o'zlarining kuy-qoʻshiqlari bilan tashrif buyurgan xorijlik mehmonlar, kursdosh do'stlari va professor-o'qituvchilarni xursand qilishdi. Ayniqsa, ispan milliy raqsi "Flamenko", bavarcha va fransuzcha raqs barchaga birdek manzur boʻldi. Konsert so'ngida haftalikni tashkil etish va oʻtkazishda faol ishtirok etgan talabalarga universitet rahbariyati tomonidan faxriy yorliqlar taqdim etildi.

From April 22 to April 26 at the University of World Economy and Diplomacy, on the initiative of professors and teachers of the department of "Romano-Germanic languages", the festival "Week of European Languages" was held. During this week, a number of social and cultural events were held.
The festival began on April 22 with an exhibition “European national cuisine”. In particular, the students, having prepared delicious dishes and sweets of Spanish, Italian, German and French national cuisine, presented them in the “Ecobar” of the university. Visitors to the exhibition, professors, students and university administration had an opportunity to purchase these dishes, as well as try them. The fundings received from this exhibition amounted to 1.5 million soums, and these funds were sent to the U.K.Kurbanov Children's Psycho-Neurological Hospital. Teachers of the Department of Romano-Germanic Languages ​​and university activists visited the above-mentioned medical institution as organizers of this auction and handed over art books, educational supplies and personal care products to children in the hospital, wishing them a speedy recovery.
On April 22 at 14:30 the football tournament between nominal national teams of Spain, Italy, France, Germany and England started. A qualifying round and semi-final matches were held. As a result of uncompromising battles in front of their classmates, friends, and visiting this tournament in order to support their students' teachers and football fans, the teams Bavaria and Borussia Dortmund reached the final. Third place was shared by the teams of Spain and France.
On April 24, the final match between the two German teams was held. Respectable guests from the Football Association of Uzbekistan were invited to the decisive match. This match was highly appreciated by the well-known football commentator, author of the book “On my true admirers of age-old football” Akhbor Imomhuzhaev, as well as the best judge of the year of Uzbekistan, five times the best judge of the Asian continent, winner of the Global Football Awards Prize Ravshan Ermatov. Thus, the Borussia Dortmund team won in the final with a 3: 1 score. Then, a meeting was held in the conference hall, dedicated to the 40th anniversary of the tragic death of the “Paxtakor” team.
On April 25, a competition was held under the title "Expert of French, German and Spanish languages" among students of the department of "Romano-Germanic languages" who chose these languages ​​as their second foreign language.
On April 26, the closing ceremony of the festival was held in the university hall. In this event, the University’s Vice-Rector for Academic Affairs, M.T. Bakoyev, delivered a speech, stressing the importance of holding such socio-cultural events in the process of learning foreign languages. This ceremony also included a concert program, in the framework of which UWED activists spoke impressing foreign guests, fellow students and professors-teachers with their performances. Especially the guests liked the Spanish national dance Flamenco, as well as the Bavarian and French dances. In the final part of the concert, the organizers and activists of this event were awarded commemorative diplomas by the university administration.