Dunyo madaniyati bilan tanishish, "Oltin odam" va harbiy san'at
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Xalqaro munosabatlar fakulteti talabalari Davlat san'at muzeyida tashkil etilgan Qozog'iston xalqining boy madaniy merosiga bag’ishlangan ko'rgazmaga tashrif buyurib, ekspozitsiyalar bilan tanishdilar. Ko'rgazmaning ochilishi Qozog'iston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jomart To'qayevning Toshkentga davlat tashrifi bilan kelishiga bag'ishlangan. Ko'rgazmada qozoq xalqi milliy madaniyatining 130ta betakror va o'ziga xos yodgorliklari namoyish etilgan. San'at mutaxassislari tomonidan "Qozoq Tutankhamoni" deb ataluvchi “Oltin Odam" eksponati ushbu ko’rgazmadagi eng qimmatli va noyob yodgorlik buyumi hisoblanadi. Mazkur arxeologik topilma1969 yilda Olmaota yaqinida topilgan bo’lib, unda Sak hukmdori sulolasining 17-18 yoshlarda bo'lgan yosh jangchisi dafn qilinganligi aks etadi. E’tiborli jihati shundaki, eksponat topilgunga qadar ushbu qabrga mutlaqo hech kim tegmagan ekan. Manbalardagi ma'lumotlarga ko’ra, “unda boshdan oyoqqacha to'rt mingdan ortiq oltinli qizil charmdan qilingan narsalar tikilgan edi”. Issiqtepalikdan topilgan mazkur eksponat mil. avv. VII-III asrlarlarga tegishlidir. Ko’rgazmaga uyushtirilgan tashrif talabalarda katta taassurot qoldirdi.
Shuningdek, Xalqaro munosabatlar fakulteti talabalari O'zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari Davlat muzeyiga ham tashrif buyurib, o’tmishda mamlakatimiz hududida olib borilgan harbiy faoliyat bilan tanishdilar. Muzey ekskursovodi Hosiat Ne'matillayeva bu yerda taqdim etilayotgan eksponatlar tarixi haqida ma'lumot berdi. Muzeyda talabalar Amir Temur davriga tegishli bo’lgan turli bayroqlar namunalari bilan tanishdilar. Bundan tashqari, muzeyda ikkinchi jahon urushida qatnashgan o'zbek askarlarining taqdiri va qahramonligi haqida ko'p eksponatlar, hujjatlar, arxiv materiallari orqali bilish mumkin.
Darhaqiqat, O'zbekiston muzeylarida dunyoning, Markaziy Osiyoning va mamlakatimiz xalqlarining madaniy merosini o`rganish yo’lida ulkan ishlar olib borimoqda. To'rtinchi kurs talabalarining ushbu ekskursiyalari JIDU "Ijtimoiy-siyosiy fanlar" kafedrasi professori F.I.Muminova tomonidan tashkil etildi.

Acquaintance with the world culture, "Golden man" and military art
Students of the Faculty of International Relations of the University of World Economy and Diplomacy showed great interest in the expositions of the rich cultural heritage of the Republic of Kazakhstan represented in the State Museum of Art. The opening of this exhibition was timed to the state visit of the President of Kazakhstan Kasym-Zhomart Tokayev to Tashkent. The exhibition features about 130 unique and original objects of the national culture of the Kazakh people. But the most significant iconic exhibit is the “Golden Man” (“Altyn Adam”), called by art critics “The Kazakh Tutankhamun”. This archaeological find was discovered in 1969 near Almaty, the burial was completely untouched, a young warrior of 17-18 years old from the dynasty of the Saka rulers was buried there. How to inform sources, on the young man "more than four thousand gold items were found that were sewn on leather clothes of red color literally from head to toe." This collection of the Issyk Mound dates back to VII-III centuries BC.
A visit to the state museum of the Armed Forces of Uzbekistan also made a big impression on student youth. The museum's guide Khosiyat Nematillayeva told about the history of the creation of this center of culture, about the artifacts presented here, samples of weapons from different eras and periods of the history of our state. The students also got acquainted with samples of the banners of the era of Amir Temur, which indicated the rank of commanders of troops, and sometimes tribal, tribal affiliation of warriors and other differences. The museums of Uzbekistan are doing a great job of introducing students and students to the cultural heritage of the peoples of the world, Central Asia and our country. The excursions with the fourth year students of the university were organized by the professor of the department "Social and political sciences" of UWED F.I. Muminova.