“Tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy aloqalar uchun kadrlar tayyorlashda til va tarjima masalalari” mavzusidag XII an’anaviy ilmiy-amaliy konferensiya
16.04.2019 8676
Shu yil 15-aprelda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Majlislar zalida “Tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy aloqalar uchun kadrlar tayyorlashda til va tarjima masalalari” mavzusidagi XII an’anaviy ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Konfrensiya ishini JIDU birinchi prorektori M.T. Baqoyev kirish nutqi bilan ochdi, yig ‘ilish ishtirokchilariga tashriflari uchun minnatdorchilik bildirib, mazkur anjuman kun tartibiga qo‘yilgan masalalarning ahamiyati haqida gapirdi.
Jumladan, bo‘lajak xalqaro soha mutaxassislari kamida uch tilni mukammal egallashi lozimligi, o‘g‘zaki va yozma nutq savodxonligi masalalari, badiiy mutolaaning til ta’limidagi o‘rni, mutolaaga qiziqishning pasayganligi muammosi, ta`lim tizimida ushbu muammoni bartaraf etish uchun qanday chora-tadbirlar qo‘llash mumkinligi barchani befarq qoldirmasligini ta’kidladi.
Universitet prorektori S.Saidqosimov ham konferensiya doirasida muhokama qilinayotgan masalalarning dolzarbligini qayd etdi.
Nutq madaniyati, notiqlik san’ati kabi mavzularga ishtirokchilar diqqatini tortib, chet tillarini bilish bilan bir qatorda davlat tilini talablar darajasida egallash zarurati, rus tilining bugungi jamiyatdagi o ‘rni, bu tilning axborot manbayi ekanligini uqtirdi.
O‘zDJTU qoshidagi Innovatsion markaz bo ‘limi rahbari M.T. Irisqulov, Nyu Meksika universiteti faxriy prfessori G. Gleason, O‘zDJTU Hozirgi zamon rus tili kafedrasi dotsenti Q.O. Saparova, JIDU O ‘zbek va rus tillari kafedrasi dotsenti Sh. Normatova, TDYI Til o‘rgatish kafedrasi dotsenti A. Aripovaning chiqishlari qiziqish bilan tinglandi, yig`ilish qatnashchilarining qizg`in muhokamalariga sabab bo‘ldi. Konferensiya do‘stona ilmiy munozara ruhida o‘tdi.

XII традиционная научно-практическая конференция «Вопросы языка и перевода в подготовке специалистов для внешнеполитических и внешнеэкономических связей»
16.04.2019 8677
15 апреля текущего года в Протокольном зале Университета мировой экономики и дипломатии в состоялась XII традиционная научно-практическая конференция «Вопросы языка и перевода в подготовке специалистов для внешнеполитических и внешнеэкономических связей».
Конференцию вступительной речью открыл первый проректор УМЭД М.Т. Бакоев, который поблагодарил участников за визит и сказал о важности вопросов, отмеченых в повестке дня конференции. В частности, было сказано о вопросах устной и письменной грамотности, о роли литературного чтения в языковом образовании, о необходимости знания будущим специалистам-международникам как минимум трех языков, а также о снижения интереса к обучению и о том, какие меры должны быть приняты в системе образования для устранения этой проблемы.
Проректор университета С. Саидкасымов также отметил актуальность вопросов, обсуждаемых на конференции. Привлекая внимание участников к таким вопросам, как речевая культура, искусство красноречия, он сказал о необходимости вместе со знанием иностранных языков хорошего владения государственным языком, о роли русского языка в современном обществе как источника информации.
С интересом были прослушаны выступления руководителя Инновационного Центра при УзГУМЯ М.Т. Ирискулова, почетного профессора Университета Нью-Мексико Г. Глисона, доцента кафедры современного русского языка УзГУМЯ, К.О. Сапаровой, доцент кафедры узбекского и русского языков УМЭД Ш.У. Норматовой, доцент кафедры преподавания языков ТашГЮИ А. Ариповой. Данные выступления вызвали дискуссию участников конференции.