2019-yil 4-mart kuni JIDUda taniqli publitsist, yozuvchi, shoir va tarjimon, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi bosh direktori Abusaid Ko‘chimov bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Tadbirga, shuningdek, taniqli jurnalist Irismat Kulmetov ham tashrif buyurdi.
JIDU talabalari tomonidan tayyorlangan Abusaid Ko‘chimov hayot va ijod yo‘li aks etgan yorqin rangin suratlar va qiziqarli ma’lumotlarga boy taqdimot va chiqishlar yig‘ilishga o‘zgacha ruh baxsh etdi.
Saidqosimov kirish nutqi bilan ochib berdi. U aziz mehmonlarga universitetga tashrifi uchun minnatdorchilik bildirib, talabalarni tajribali va o‘z kasbini ustasi bo‘lgan jurnalist va arbob bilan suhbatga tortdi.
Abusaid Ko‘chimovning bugungi jurnalistikaning holati, undagi muammolar, zamonaviy jurnalist qiyofasi qanday bo‘lishi lozimligi, matbuot bilan bog‘liq dolzarb masalalar tahliliga bag‘ishlangan chiqiishi katta qiziqish bilan tinglandi. Yozuvchi, xususan, jurnalistlarimizning bugungi saviyasi va darajasi zamon talablariga to‘la javob bera olmasligi haqida kuyunib gapirdi. “Hali bu sohada qilinadigan ishlarimiz ko‘p”, - deya ta’kidladi u va bo‘lajak mutaxassis oldiga zamon yangi talablar qo‘yayotganini, chunonchi, undan, avvalo, bilimdonlik, tahlil qila olish qobiliyati, tezkorlik, kamida uch tilda erkin so‘zlasha olish kabi fazilatlar zarurligini uqtirdi.
Keyin so‘zga chiqqan taniqli  jurnalist Irismat Kulmetovninig nutqi ham ommaviy axborot vositalari va jurnalistikaning holati haqidagi qiziqarli kuzatish va mulohazalarga boy bo‘ldi. Jamiyat ma’naviy va iqtisodiy hayotidagi ulkan islohotlar yoshlarga ochgan imkoniyatlarga to‘xtalib, ulardan oqilona foydalanishga undadi.
Suhbat so‘ngida Abusaid Ko‘chimov va Irismat Qulmetov talabalarni qiziqtirgan savollarga javob berdilar.
Savol-javoblar OAVning turli jabhalariga oid bo‘ldi. OAVda tanqidiy ruh dolzarbligi, jurnalistika badiiy ijod o‘rtasidagi aloqadorlik, jurnalistning burchi, jurnalistikadagi xolislik va haqqoniylik kabi mavzularda savollar berildi.
Jumladan, XIM fakulteti 2-kurs talabasi Omonjon Jalolovning: “So‘z va matbuot erkinligi nima? Umuman, erkinlikning chegarasi qayerda?” degan savoliga Abusaid Ko‘chimov shunday javob berdi: “So‘z erkinligi tushunchasi xilma-xil talqin qilinadi. Menimcha,  eng avvalo, bilim, halollik va haqiqatga tayanishi kerak. Eng muhimi ana shunda”.
Shu munosabat bilan prorektor Saidmuxtor Saidqosimov: “So‘z erkinligi nisbiy tushuncha, muhimi u adolat va millat manfaatlariga xizmat qilishishi lozim”, – deya qo‘shimcha qildi. – Xalqaro miqyosdagi chin jurnalist duynoning qaysi burchagida bo‘lmasin shuni doimo yodda tutishi kerak. Eng muhimi u vatanparvar bo‘lishi lozim”.
Prorektor o‘z so‘zini davom ettirib, bugungi kun xalqaro soha mutaxassisi uchun eng muhim fazilatlar xusuida ham to‘xtaldi; til bilimlari zaruratini, kamida to‘rt til: o‘zbek tili, rus tili, ingliz va yana biror o‘zi tanlagan tilni mukammal bilgan soha egasi jahon kadrlar bozorida raqobatbardosh bo‘la olishini ta’kidladi.
Abusaid Ko‘chimov bu fikrni qo‘llab-quvvatladi va bugungi jurnalistikada xalqaro siyosiy jarayonni teran tahlil qila oladigan xalqaro mutaxassislarga ehtiyoj kattaligini va JIDU talabalarida ana shunday salohiyatni ko‘rishini  qayd etdi.
Talabalar taniqli jurnalistga O‘zbekiston Milliy axborot agentligi saytida o‘zlarini qiziqtirgan dolzarb mavzularda maqolalari bilan ishtirok etish istaklarini bildirdilar. Bunga javoban O‘zbekiston Milliy axborot agentligi direktori ularning istagini  bajonidil qo’llab-quvvatladi,  zarur maslahat va ko’makka tayyor ekanligini bildirdi.

Абдусаид Кучимов – гость УМЭД
4 марта 2019 года в УМЭД состоялась встреча с известным публицистом, писателем, поэтом и переводчиком, генеральным директором Национального информационного агентства Узбекистана Абусаидом Кучимовым. Знаменитый журналист Ирисмат Кульметов также посетил мероприятие.
Подготовленная студентом УМЭД Абусаидом Козимовым презентация с красочными фотографиями и интересными фактами о жизни и творчестве гостя, что дало особый настрой мероприятию.
Мероприятие открыл вступительной речью проректор С.С. Саидкосимов. Он поблагодарил дорогих гостей за посещение университета и предложил студентам побеседовать с опытным журналистом и писателем, который является большим профессионалом и мастером своего дела.
Абусаид Кучимов говорил о в текущем состоянии журналистики, о ее проблемах, о том, как должна выглядеть современная журналистика, а также проанализировал актуальные проблемы сегодняшней прессы. В частности, писатель с особым переживанием говорил о том, что сегодняшний уровень журналистики не может в полной мере соответствовать требованиям времени. «У нас еще много работы в этой области», - подчеркнул он и сказал, что на сегодняшний день к будущему специалисту выдвигаются новые требования, такие как способность анализировать, оперативность, умение общаться, свободно говорить по крайней мере на трех языках.
В конце беседы Абусаид Кучимов и Ирисмат Кульметов ответили на вопросы студентов.
Вопросы и ответы были в разных аспектах СМИ. Были заданы вопросы, имеющие решающее значение в средствах массовой информации, об актуальности журналистики и художественного творчества, обязанностях журналиста, беспристрастности и справедливости в журналистике.
В частности, отвечая на вопрос студента 2 курса факультета международных отношений Омонжона Джалолова «Что такое свобода слова и прессы? Абусаид Кучимов ответил так: «Понятие свободы слова трактуется по-разному. Я думаю, прежде всего, все должно быть основано на знаниях, честности и правде. Это самое главное»
Саидмухтор Саидкасимов, проректор, сказал: «Свобода слова является относительным понятием, и она должна служить интересам справедливости и нации. Настоящий журналист международного уровня должен всегда помнить, где бы он не находился, в какой бы стране он ни был, самое главное, он должен быть патриотом».
Проректор, продолжая своё выступление, остановился на самых важных качествах специалиста международной сферы сегодня: необходимость в языковых навыках, знания по крайней мере четырех языков: узбекского, русского, английского и ещё любого другого языка, которые нужны сегодняшнему специалисту, чтобы быть конкурентоспособным на мировом рынке труда.
Абусайд Кучимов поддержал эту мысль и отметил, что сегодняшней журналистике нужны международные специалисты, которые могут глубоко проанализировать международные политические процессы, и что потенциал студентов УМЭД соответствует этому.
Студенты выразили свое желание публиковать свои статьи на актуальные темы в сайте Национального информационного агентства Узбекистана. В ответ директор Национального информационного агентства Узбекистана выразил готовность поддержать их пожелания и выразил готовность оказать необходимую консультацию и помощь.
Мероприятие прошло в теплой, дружеской и теплой атмосфере и произвело глубокое впечатление на слушателей.