O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 21 - iyundagi PQ-3795 sonli “Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g’risida”gi Farmoniga binoan Respublika Tashqi ishlar vazirligi qoshidagi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Oliy diplomatiya maktabi o‘z faoliyatini boshladi.
Oliy diplomatiya maktabining asosiy maqsadi - O‘zbekiston Respublikasi vazirliklari va idoralarining tashqi iqtisodiy va tashqi siyosiy faoliyatiga aloqador kadrlarini qisqa va uzoq muddatli malaka oshirish kurslari orqali shartnoma asosida qayta tayyorlash va malakasini oshirishdan iboratdir.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining 2019 yil 26 – yanvar kuni qabul qilingan 129-sonli Qaroriga muvofiq, Oliy diplomatiya maktabida O‘zbekiston Respublikasi diplomatik vakolatxonalariga uzoq muddatli ish safariga boruvchi diplomatlar uchun qisqa muddatli o‘quv kurslari tashkil etildi. O‘tkazilgan treninglar doirasida tinglovchilar xalqaro iqtisodiyot va menejment, iqtisodiy diplomatiya, raqamli iqtisod, strategik investitsiyalarni jalb qilish va xalqaro sarmoyaviy salohiyatni o‘rganish bo‘yicha keng qamrovli o‘quv dasturlarini o‘zlashtirdilar. Kurs davomida xalqaro va mintaqaviy xavfsizlik muammolari, xalqaro huquq va huquqiy siyosat, xalqaro turizm va turistik biznesni rivojlantirish, jahon tarixi va madaniyatiga alohida e‘tibor qaratildi.
O‘quv-treninglar doirasida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari I. Ne’matov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili I. Irgashev o‘z ma’ruzalari bilan qatnashdilar. Xususan, chuqur tahlilga asoslangan ma’ruzalarda O‘zbekiston Prezidenti Sh.Mirziyoyev rahbarligida olib borilayotgan tashqi siyosatning mohiyati va ustuvor yo‘nalishlari, O‘zbekistonning Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan o‘zaro munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqish yo‘lidagi sa’y-harakatlari va mamlakatimizning Afg‘onistondagi vaziyatni tinch yo‘l bilan hal qilish borasidagi tashabbuslari kabi mavzular yoritib berildi.

При Университете мировой экономики и дипломатии начала свою деятельность Высшая школа дипломатии
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан, №ПП-3795 от 21 июня 2018 года «О мерах по кардинальному совершенствованию деятельности Университета мировой экономики и дипломатии» при Университете мировой экономики и дипломатии МИД Республики приступила к деятельности Высшая школа дипломатии.
Главной целью Высшей школы дипломатии является переподготовка и повышение квалификации кадров министерств и ведомств Республики Узбекистан, вовлеченных во внешнеэкономическую и внешнеполитическую деятельность путем проведения краткосрочных и долгосрочных учебных курсов на договорной основе.
Согласно Приказу Министерства иностранных дел Республики Узбекистан №219 от 26 января 2019г., с 30 января по 14 февраля 2019г. в Высшей школе дипломатии были организованы курсы-тренинги для дипломатов, выезжающих в долгосрочные заграничные командировки в диппредставительства РУ. В рамках проведенных тренингов слушатели освоили комплексную учебную программу по вопросам международной экономики и менеджмента, экономической и коммерческой дипломатии, цифровой экономики, привлечения стратегических инвестиций и изучения международного инвестиционного потенциала. В ходе курсов также особое внимание было уделено проблемам международной и региональной безопасности, международного права и правовой политики, развития международного туризма и туристического бизнеса, мировой истории и культуры.
В рамках тренингов выступили с лекциями первый заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан И.Неъматов и Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану И.Иргашев. В ходе своих выступлений они подробно рассказали слушателям суть и приоритеты внешнеполитического курса Узбекистана под руководством Президента Ш.Мирзиёева, усилия нашей Республики по кардинальному улучшению взаимодействия со странами Центральной Азии, а также инициативы узбекской стороны по мирному урегулированию ситуации в Афганистане.
По итогам курсов-тренингов слушателям Высшей школы дипломатии были вручены соответствующие сертификаты.