“Yoshlar - narkotika va giyohvandlikka qarshi” mavzusidagi davra suhbati
Mamlakatimiz yoshlari oʻrtasida jinoyatchilik, huquqbuzarlik va giyohvand moddalar tarqalishining oldini olish, bu borada yoshlarning tushunchalarini kengaytirish bugungi kunning dolzarb vazifalaridan hisoblanadi. Shu oʻrinda Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi hamda Respublika narkotik moddalar ustidan nazorat qilish boʻyicha davlat komissiyasi aʼzolari oʻrtasida “Yoshlar orasida giyohvand vositalarning tarqalishiga qarshi kurash” tezkor profilaktik tadbirini oʻtkazishqoʻshma-rejasi asosida shu yilning 18 fevral kuni soat 15:00 da Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi Markaziy Kengashida “Yoshlar — narkotik va giyohvandlikka qarshi” mavzuida davra suhbati oʻtkazildi.
Davra suhbatida Ichki ishlar vazirligi, Narkotik moddalar ustidan nazorat qilish boʻyicha davlat komissiyasi, Yoshlarga ijtimoiy-psixologik xizmat koʻrsatish markazi, Toshkent shahridagi taʼlim muassasalaridagi yoshlar yetakchilari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Xalqaro munosabatlar fakulteti talabalari xamda malakali psixologlar va OAV vakillari ishtirok etdi.
Davra suhbatida mazkur oylik davomida amalga oshirilayotgan profilaktik tadbirlar tahlil qilinib, salbiy illatlarni oldini olishda innovatsion loyihalar hamda yoshlar bilan ushbu yoʻnalishda individual ishlashning dolzarb vazifalari hamda chora-tadbirlari toʻgʻrisida fikr-mulohazalar oʻrtaga tashlandi.
Yoshlar oʻrtasida mazkur salbiy illatlarga qarshi birgalikda kurashish va oldini olish maqsadida tadbirda ishtirok etayotgan mutaxassis yoshlar ishtirokida oʻzlari tahsil olayotgan oliy taʼlim muassasalarida jamoatchilik asosida “Mobil” va “Profilaktika” jamoatchilik guruhlarini shakllantirish toʻgʻrisida kelishib olindi.

Круглый стол на тему «Молодежь – против наркомании»
Одной из глобальных задач сегодняшнего дня является предотвращение преступности и незаконного оборота наркотиков среди молодежи в нашей стране, а также расширение понимания молодежи. В этой связи на основе Совместного плана действий «Усиление распространения наркотиков среди молодежи», члены Государственной комиссии по контролю за наркотиками Узбекистана и Республиканской ассоциации лекарств, 18-февраля текущего года состоялся «круглый стол» на тему “Молодежь - против наркотиков и наркомании” в Центральном совете Союза молодежи Узбекистана.
В мероприятии приняли участие представители Государственной комиссии по контролю над наркотиками МВД Республики Узбекистан, центра социальных и психологических услуг для молодежи, лидеры союза молодёжи и студенты факультета “Международных отношений” Университета мировой экономики и дипломатии, а также квалифицированные психологи и представители СМИ.
За круглом столом обсуждались превентивные меры, принятые в течение месяца, обсуждались инновационные проекты и дискуссии с молодежью о конкретных задачах и мерах индивидуальной работы в этом направлении.
С целью совместной борьбы и предотвращения этих негативных эмоций среди молодежи была достигнута договоренность молодых лидеров участвующих в мероприятии, сформировать общественные объединения «Мобил» и «Профилактика» в своих высших учебных заведениях.