Xodimlar jamoasi va Sizning talabalaringiz Sizni yubiley tavallud ayyomingiz bilan chin qalbimizdan tabriklaymiz! O‘qituvchilik – bu oliy martabali kasb! Siz shunchalar bag‘ri keng, ochiq ko‘ngilli insonsizki, barcha talabalaringizga qalb-u qo‘ringiz bilan yordam berasiz! Sizni barcha qadrlaydi hamda hurmat qiladi!
Sizga mustahkam sog‘liq tilab qolamiz! Doimo xonadoningizda tinchlik, osoyishtalik hukm sursin. Doimo baxtli, quvnoq bo‘lib, hayotning har bir lahzasidan bahramand bo‘lib yashash nasib aylasin. Har doim mana shunday nurli, mehribon, quvnoq bo‘lib yuring. Yuzingizdan tabassum hech qachon arimasin!
Cherkashina Irina Aleksandrovna –  chuqur nazariy bilimga ega, amaliyot bilan yaqindan tanish hamda barcha darslarni interaktiv usluda olib borishda katta tajribaga ega yuqori malakali mutaxasis hisoblanadi. Talabalarni muammoli savollarni yechishda mantiqiy fikrlash va o‘z yondashuvlariga tayangan holda o‘z fikrlarini asoslashga undaydi, talabalarda amaldagi qonunchilikni mustaqil qo‘llay olish qobiliyatini rivojlantiradi.
I.A. Cherkashina – talabalarni professional amaliy faoliyat olib borishga tayyorlovchi Yuridik klinikaning asoschilaridan biri va 17 yildan beri mazkur klinikaning tenggi yo‘q murabbiyi va kuratori hisoblanadi. Har yili Cherkashina I.A.ning say-harakatlari natijasida fakultetda tahsil olayotgan talabalarning uchdan bir qismi Yuridik klinikaga jalb etiladi. Klinikadagi ta’lim ham nazariy ham amaliy yuridik bilim va ko‘nikmaga ega bo‘lgan mutaxassislarni yetishtirib chiqarishga imkon beradi. Talabalar bilan hamrohlikda yuridik maslahatlar, mahalla aholisi, ishchilar jamoasi, maktab o‘quvchilari, mehribonlik uylari tarbiyalanuvchilari bilan uchrashuvlar o‘tkazish orqali  aholining huquqiy ongini o‘stirishda muntazam ishtirok etadi.
Katta hayotiy tajriba, talabalarga nisbatan do‘stona, lekin ayni paytda talabchan munosabat, ularning dard-u tashvichlarini tinglash Cherkashina I.A.ni yaxshi tarbiyachi sifatida e’tirof etishga asos bo‘ladi. U kishi mas’uliyatli, mehnatkash, o‘zganing dardiga befarq bo‘lmagan va o‘z ishiga sodiq insondir.

Дорогая Ирина Александровна, поздравляем Вас с Днём рождения!
Коллектив и Ваши ученики искренне поздравляем Вас с юбилеем! Быть педагогом – высшее призвание! У Вас сердце такое большое и открытое, Вы дарите частичку своей души каждому своему ученику! Вас ценят и уважают!
Желаем крепкого здоровья! Пусть в Вашем доме всегда царят покой, уют и гармония. Желаем быть счастливой, радоваться жизни, наслаждаться каждой минутой, мечтать, любить и быть любимой. Оставайтесь всегда такой же светлой, доброй, весёлой и улыбчивой!
Черкашина Ирина Александровна – высококвалифицированный специалист, имеющий глубокие теоретические знания, знакомый с практикой и обладающий опытом ведения всех учебных занятий с использованием интерактивных методик. Инициирует студентов к логическому мышлению и обоснованию собственных подходов к решению проблемных вопросов, развивает у студентов самостоятельность в применении действующего законодательства.
И.А.Черкашина - один из организаторов и на протяжении 17 лет бессменный тренер и куратор Юридической клиники, созданной для подготовки студентов к профессиональной практической деятельности. Каждый год, в Юридическую клинику силами Черкашиной И.А. привлекаются около трети обучающихся на факультете студентов. Клиническое образование позволяет выпускать специалистов, обладающих и теоретическими знаниями, и практическими навыками юристов. Совместно со студентами постоянно участвует в распространении правовых знаний среди населения путем предоставления юридических консультаций, проведения встреч с жителями махаллей, трудовыми коллективами, школьниками, воспитанниками детских домов и др.
Жизненный опыт, доброжелательное, но в то же время требовательное отношение к студентам, понимание их проблем и чаяний, позволяют говорить о Черкашиной И.А. как о хорошем воспитателе. Она ответственна, трудолюбива, отзывчива и предана своей работе.