2018 yil 12-dekabr kuni JIDUda Jon Hopkins universiteti professori, Markaziy Osiyo va Kavkaz instituti direktori Fredrik Starrning “Mintaqaviy koordinatsiya va birlashuvining chet el modellari” mavzusidagi  ma'ruzasi bo’lib o’tdi.
Proffesor F.Starr nutqi davomida Respublikamizda bo’layatgan o’zgarishlar va mintaqaviy integratsion jarayonlar va ularning mazmun mohiyati haqida gapirdi.
Ma'ruza universitet talabalari va o'qituvchilari tomonidan katta qiziqish bilan tinglandi va ishtirokchilarda ko'plab savollar tug'dirdi. F.Starr qizg’in muhokamalar ishtirokchilarning mintaqaviy va ichki siyosatga bo’lgan qiziqishlaridan dalolat berishini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Uchrashuv yakunida Universitet talabalari Fredrik Starr bilan birga esdalik uchun  suratga tushdilar.

12 декабря 2018г. известный американский политолог, профессор университета Джонса Хопкинса, основатель и председатель Института Центральной Азии и Кавказа при Совете внешней политики США Фредерик Старр выступил в УМЭДе с лекцией на тему: «Зарубежные модели региональной координации и объединения».
Гость из США подробно проанализировал и высоко оценил значение коренных реформ, осуществляемых в Узбекистане, рассказал о различных региональных интеграционных процессах в мире.
Лекция с большим интересом была выслушана студентами и преподавателями и вызвала многочисленные вопросы. Профессор Ф.Старр выразил своё удовлетворение активностью студентов в развернувшейся дискуссии, которая, по его мнению, свидетельствует о большом интересе слушателей к опыту современных региональных систем в мире.