Shu kunlarda OAV va analitik doiralarda prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Fransiya Respublikasiga qilgan davlat tashrifi qizg`in muhokama qilinmoqda. Mazkur siyosiy voqeaning muvaffaqiyatli kechishi uchun qulay muhit yaratishda uning mohiyati, ikki davlat uchun ahamiyati haqidagi fikrlarni keng jamoatchilikka munosib tarzda yetkazish alohida o`rin tutadi. Ushbu jarayonda siyosiy sharhlovchilar, jurnalistlar va siyosatshunos-ekspertlardan yuksak professional mahorat talab etiladi.
Bugun aynan shu masala bo`yicha O`zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi vakili, siyosatshunoslik fanlari doktori, JIDU bitiruvchisi Sardor Usmonov Xalqaro munosabatlar fakulteti 4-kurs talabalari bilan uchrashdi. Bo`lib o`tgan uchrashuvda ikki davlat o`rtasidagi aloqalarga bag`ishlangan ma`ruzani tinglash bilan birgalikda talabalar, xalqaro munosabatlar sohasidagi bo`lajak kadrlar sifatida, ushbu davlat tashrifi, ahamiyati va uni keng ommaga yoritish masalalari bo`yicha professor bilan o`zaro fikr-mulohazalarini almashdilar.
O`z ma`ruzasi boshida O`zbekiston-Fransiya aloqalari tarixi va hozirgi holati haqida gapirar ekan, professor ularni har tomonlama tahlil etish va real tarzda baholash lozimligiga urg`u berdi. O`tmishdagi obyektiv siyosiy vaziyatlar tufayli ikki davlat o`rtasidagi siyosiy, madaniy va ayniqsa, savdo-iqtisodiy munosabatlar anchayin sust holda bo`lganligi va bu har ikkala tomonning salohiyatiga umuman mos kelmaganligi eslab o`tildi.
Fransiya davlat rahbari taklifi bilan uyushtirilgan ushbu tashrif davlatlarimiz o`rtasidagi aloqalarni jonlantirishga qaratilgan. Shu o`rinda ma`ruzachi mavjud istiqbolli aloqalarni yanada rivojlantirish uchun o`zbek diplomatiyasi oldida turgan vazifalarga ham to`xtaldi. Munosabatlarning yangi bosqichga ko`tarilishidan ikkala tomon ham manfaatdor ekanini qayd etgan holda, “...hattoki, ko`plab fransuz analitiklari ham O`zbekiston bilan aloqalarni mustahkamlash borasida Fransiya uchun qulay geosiyosiy muhit yuzaga kelganini ta`kidlamoqdalar” – deydi professor Sardor Usmonov.
Professorning fikriga ko`ra, shu davlat tashrifi kabi muhim siyosiy voqealarning tomonlar uchun samarali natija berishida OAV ning muhim o`rni bor. Bu borada ham professor O`zbekistondagi OAV ning yutuq, xato va kamchiliklarini sanab o`tib, ular haqida o`z fikr-mulohazalarini bildirdi. Ma`ruzadan so`ng professor talabalar tomonidan berilgan savollarga batafsil javob berdi.
Uchrashuvdan so`ng professor JIDU tarbiyalanuvchilarining hozirgi avlodiga iliq tilaklarni izhor etib, o`zining alma mater rivojiga har tomonlama hissa qo`shishga tayyor ekanini bildirdi.

Встреча с представителем Администрации Президента Республики Узбекистан
В эти дни в СМИ и аналитических кругах идёт бурное обсуждение государственного визита нашего президента Шавката Мирзиёева во Французскую Республику. В создании благоприятной атмосферы для успешного прохождения данного политического события особое место имеет грамотное преподнесение широкой общественности мнений о его сути и значении для обоих государств. В этом процессе высокий профессионализм требуется именно от политических комментаторов, журналистов и экспертов по политическим наукам.
Сегодня по этому поводу состоялась встреча предствителя Администрации Президента Республики Узбекистан, доктора политических наук, выпускника УМЭД, Сардора Усманова со студентами 4-курса факультета Международные отношения. На встрече студенты, помимо слушания лекции, посвященной связям между двумя государствами, как будущие международники, обменялись с профессором мнениями по состоявшемуся визиту, его значению и по вопросам его освещения широкой публике.
В начале своей лекции, говоря об истории и нынешнем состоянии связей между Узбекистаном и Францией, профессор акцентировал внимание на необходимости их всестороннего анализа и реальной оценки. Было отмечено, что в силу определенных объективных политических реалий дипломатические, культурные и, больше всего, торгово-экономические сношения между двумя государствами оказались на низком, несоотвествующем потенциалу обоих государств уровне.
Данный визит, который был организован по приглашению главы государства Франции, направлен на активизацию сношений. Здесь лектор остановился на задачах, которые стоят перед узбекской дипломатией для дальнейшего развития имеющихся перспективных сношений. “Даже многие французские аналитики утверждают, что сегодня сложилась благоприятная геополитическая обстановка для Франции, чтобы укреплять связи с Узбекистаном” – сказал профессор Усманов, замечая заинтересованность обеих сторон в поднятии отношений на новый уровень.
По мнению профессора, СМИ занимают особое место в обеспечении результативности подобных важных политических событий. Далее он высказал свои мнения об осуществляемых в узбекских СМИ работах по данному направлению, указав на их достижения, ошибки и недостатки. В конце встречи студенты получили от профессора исчерпывающие ответы на свои вопросы. После лекции профессор выразил свои теплые пожелания нынешнему поколению студентов УМЭД и свою готовность оказать всестороннюю помощь в развитии своей альма-матер.