Shu yilning 5 sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Yevropa xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining (YXHT) O’zbekistondagi Kordinatori Jon MakGregor bilan uchrashuv bo’lib o’tdi.
Uchrashuv davomida yuqori martabali mehmon 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi asosida olib borilayotgan siyosiy, ijtimoiy-iqtisodiy va xuquqiy islohotlar bilan tanishtirildi. Shuningdek, YXHT vakili O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning “Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tubdan takomillashtirish to’g’risida”gi Farmoni ijrosi doirasida Universitetda olib borilayotgan ulkan o’zgarishlar haqida to’liq ma’lumot oldi. Janob Jon MakGregor O’zbekistonda kuzatilayotgan ijobiy jarayonlarni yuqori baholadi va YXHTning Harakatlar strategiyasida belgilangan islohotlarni amalga oshirishda o’z hissani qo’shishga tayyorligini yana bir bor ta’kidladi.
Muzokaralar davomida tomonlar JIDU va YXHTning O’zbekistondagi Koordinator ofisi bilan hamkorlikning kelasi istiqbollarini muhokama qildilar. Janob Jon MakGregor YXHTni JIDU bilan yaqindan hamkorlik qilishdan manfaatdor ekanligini va Universitet bilan tashkilot faoliyatiga bag’ishlangan qo’shma ilmiy loyihalar, davra suhbatlari va konferensiyalar tashkil qilishga tayyorligini bildirdi.
Yevropa xavfsizlik va hamkorlik tashkilotiga (YXHT) Shimoliy Amerika, Yevropa va Osiyo qit’alariga mansub bo’lgan 57 ta davlat a’zo hisoblanadi. YXHT - mintaqaviy xavfsizlik masalalari bilan shug’ullanadigan dunyodagi eng yirik tashkilotlardan biri hisoblandi.
O’zbekiston 1992 yilning 26 fevral kunidan Yevropada Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkiloti ishtirokchisi hisoblanadi. 2006 yil iyun oyida O’zbekiston taklifiga ko’ra Tashkilot Doimiy kengashining O’zbekistonda YXHT loyihalari muvofiqlashtiruvchisi ofisi tashkil etilishi to’g’risida qarori qabul qilindi. Shu yil iyul oyida O’zbekistonda YXHT loyihalari muvofiqlashtiruvchisi lavozimi tashkil etilishi to’g’risida O’zbekiston Respublikasi Hukumati va YXHT kotibiyati o’rtasida Memorandum imzolandi. Hamkorlikning ushbu ko’rinishi O’zbekiston tomoni uchun muhim ahamiyatga ega bo’lgan loyihalar va O’zbekiston va Tashkilotning o’zaro ta’sirini kuchaytirishdagi YXHT faoliyatini bir joyga jamlash imkonini berdi.

Meeting with the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan
On September 5, 2018, the University of World Economy and Diplomacy hosted a meeting with the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan, John McGregor.
During the meeting, the high-ranking guest was acquainted with the progress of socio-economic, political and legal reforms in Uzbekistan on the basis of the Strategy of Actions for the five priority development directions of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021. The representative of the OSCE also received detailed information on the large-scale transformations being carried out at the University in the framework of the implementation of the Resolution of the President of Uzbekistan Sh. M. Mirziyoyev “On Measures for Cardinal Improvement of the Activity of the University of World Economy and Diplomacy”. J. McGregor highly appreciated the ongoing positive changes in all spheres of life in Uzbekistan, noting the OSCE’s readiness to contribute to the implementation of the reforms outlined in the Strategy for Action for 2017-2021.
During the talks, the parties discussed the prospects for cooperation between the UWED and the office of the OSCE Co-ordinator in Uzbekistan. J. McGregor expressed great interest in establishing close cooperation with the University in order to develop joint scientific and educational projects, as well as holding “round tables” and a conference on contemporary issues of the OSCE development.
The Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE), which brings together 57 States parties from North America, Europe and Asia, is the world's largest regional security organization.
Uzbekistan has been a member of the OSCE since February 26, 1992. In June 2006 On the initiative of the Uzbek side, the Permanent Council of the Organization decided to establish the Office of the OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan. The OSCE Project Co-ordinator in Uzbekistan implements projects that include assistance in improving legislation; training courses; seminars, conferences and study tours; as well as providing advice on improving the work of state bodies, departments and civil society organizations.