Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti axborot-resurs markazining o`quv zalida islom sivilizatsiyasini o`rganishga bag`ishlangan davra suhbati bo`lib o`tdi. Universitetning boy kitob fondi tufayli talabalarga Qadimgi Sharqning tarixi va madaniyati haqida 20 ta noyob nashrlar taqdim etildi. Ular orasida: “Qadimgi Xorazm” (S.P.Tolstov, 1948, 2006);  zar bo`yoqlar bilan bezalgan  noyob “O`zbekiston madaniy merosi” (2017) nomli kitobining o`n jildi, “Qadimgi Naxshab” (R.H.Sulaymonov, 2000); “Yozma madaniyati tizimidagi   Markaziy Osiyo" (M.Ishakov, 2008) va boshqalar.
Barcha fakultet talabalari Sharq qomusiy olimlarining Yevropa sivilizatsiyasini rivojlanishiga qo`shgan hissalari haqida o`zlarining fikr-mulohazalarini bildirdi. “Xalqaro huquq” fakulteti ikkinchi kurs talabalari Firuz Farmonov va Javohir Qurbonovlar  buyuk olimlarimiz bo`lgan yurtdoshlarimizning tabiiy-ilmiy kashfiyotlariga e`tibor qaratdi. "Xalqaro munosabatlar" fakulteti talabalari Nozima Abdushukurova va Olimxon Toshpo`latov Sharq she`riyati durdonalaridan namunalar keltidi. Mazkur suhbat “Ijtimoiy-gumanitar fanlar” kafedrasi professori F.I.Muminova, dotsentlar A.А.Usmanova, F.Х.Usarovalar tomonidan tashkil etildi. Tadbirda kutubxona xodimlari ham faol ishtirok etdi. Ular, muhokama etilgan mavzuga bag`ishlangan  va o`quv zalida taqdim etilgan kitoblar to`plami hamda ko`rgazma-ekspozitsiya  haqida so`zlab berdilar.

В читальном зале информационно-ресурсного центра Университета мировой экономики и дипломатии состоялся круглый стол, посвященный изучению исламской цивилизации. Благодаря богатому книжному фонду УМЭД студентам было представлено около 20 уникальных изданий об истории и культуре Древнего Востока. В их числе: Древний Хорезм (С.П. Толстов, 1948, 2006); уникальные, в позолоченном обромлении, десять томов книги «Культурное наследие Узбекистана» (2017), Древний Нахшаб (Р.Х.Сулейманов, 2000); Центральная Азия в системе письменной культуры (М.Исхаков, 2008) и др.
В дискуссии о  вкладе восточных ученых-энциклопедистов и их влиянии на развитие европейской цивилизации приняли  участие студенты всех факультетов. Представители второго курса факультета “Международное право” Фируз Фармонов и Жавохир Курбанов акцентировали внимание на естественно-научные открытия наших великих ученых-соотечественников. Студенты факультета “Международные отношения” Нозима Абдушукурова и Олимхон Ташпулатов представили жемчужины восточной поэзии. Инициаторами беседы выступили преподаватели кафедры «Социально-гуманитарные науки» профессор Ф.И.Муминова, доценты А.А.Усманова, Ф.Х.Усарова. В мероприятии активное участие приняли сотрудники библиотеки, они рассказали о коллекции книг и выставке-экспозиции открытой в читальном зале по этой тематике.