“O'zbekistonda mahalliy boshqaruvni isloh qilishni kuchaytirish - mahalliy jamoalarga asoslangan modellarni o'rganish tajribasi” mavzusiga bag’ishlangan seminar
14.05.2018 13109
2018-yil 11-may kuni "Faol tadbirkorlik, innovatsion g'oyalar va texnologiyalarni qo'llab-quvvatlash yili" Davlat dasturi doirasida Jahon banki hamda Taraqqiyot strategiyasi markazi hamkorligida “O'zbekistonda mahalliy boshqaruvni isloh qilishni kuchaytirish - mahalliy jamoalarga asoslangan modellarni o'rganish tajribasi” mavzusiga bag’ishlangan seminar bo'lib o'tdi.
Tadbirda BMT tarraqiyot dasturi, Islom hamkorlik tashkiloti va Jahon Banki kabi xalqaro tashkilotlar hamda Respublikaning mutassadi tashkilot va vazirligi hodimlari ishtirok etdilar. Seminar desentralizatsiya jarayonini yanada chuqurlashtirish, mahalliy hokimiyat organlari faoliyatini takomillashtirish va ularning vakolat doirasini kengaytirish borasida olib borilayotgan ma’muriy islohatlar muhokama qilindi. Amaliy seminar davomida Pittsburg Universiteti qoshidagi Davlat va xalqaro munosabatlar maktabi professori Jenifer Murtazashvili 2017-2021 yillarga bag’ishlangan Harakatlar strategiyasi doirasida mahalliy boshqaruv tizimini takomillashtirishga oid xalqaro tajriba mavzusida nutq so’zladi. Universitet tomonidan mazkur tadbirda “Iqtisodiyot nazariyasi” kafedrasi mudiri Laylo Tashpulatova hamda “Jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar” kafedrasi dotsenti Suriya Turayeva qatnashdilar.
2017-2020 yilda beshta yo'nalishda harakat qilish davlat dasturi strategiyalarni amalga oshirish doirasida bu masalada xalqaro tajriba qo'llash bo'yicha hisobot, Pittsburg universiteti Jennifer Murtazashvili, professor, dotsent, jamoat va xalqaro ishlar maktabini tashkil etdi. JIDUda seminarda Tashpulatova Laylo va To'rayeva Suriya ishtirok etdi.

11 мая 2018 года в Центре «Стратегия развития» состоялся семинар на тему «Усиление реформ местного самоуправления в Узбекистане - опыт, накопленный в ходе изучения моделей на базе местных сообществ», организованный при поддержке Всемирного банка.
В практическом семинаре приняли участие представители международных организаций - ПРООН, Исламский банк развития, Всемирный банк, а также представители республиканских министерств и ведомств, академических кругов. Были обсуждены вопросы усиления текущих реформ по дальнейшему углублению процессов децентрализации, расширения полномочий местных органов государственной власти и территориальных органов государственного управления. С докладом о применении международного опыта в данном вопросе, в контексте реализации Государственной программы Стратегий действий по пяти направлениям на 2017-2021 годы выступила Дженифер Муртазашвили, профессор, доцент школы Государственных и международных отношений при Университете Питтсбург. Со стороны УМЭД в данном мероприятии приняли участие заведующая кафедрой «Экономическая теория» Ташпулатова Лайло Маратовна и доцент кафедры «Мировая экономика и международные экономические отношения» Тураева Сурия Тельмановна.