AQShning O‘zbekistondagi elchisi bilan uchrashuv
2018-yil 2-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida AQShning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Pamela Spratlen bilan uchrashuv bo’lib o’tdi. U jurnalistika va ommaviy axborot vositalarining AQSh ijtimoiy-siyosiy hayotida tutgan o’rni mavzusida nutq so’zladi. Pamela Spratlen xonimning nutqi BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 3-may Butundunyo matbuot erkinligi kuni sifatida e’lon qilinganligiga bag’ishlangan.
Tashqi ishlar vaziri o’rinbosari va JIDU rektori Abdujabar Abduvaxitov AQSh elchisini kutib oldi. Ma’ruza davomida Abdujabar Abduvaxitov O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan yangi o’quv yilida universitetda “Xalqaro jurnalistika” mutaxassislik yo’nalishi ochilishini ta’kidlab o’tdi.
Rektor nutqidan so’ng, elchi Spratlen universitet o’qituvchi va talabalari uchun ma’ruza qildi va ularni qiziqtirgan savollariga javob berdi.
JIDU rahbariyati oliy darajadagi mehmonga qiziqarli va mazmunli taqdimot uchun minnatdorlik izhor etdi va tomonlar esdalik sovg'alari bilan almashdi.

2 мая 2018 г. в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась лекция Чрезвычайного и Полномочного Посла США в Узбекистане Памелы Спратлен о роли журналистики и СМИ в общественно-политической жизни США. Выступление госпожи Памелы Спратлен было приурочено объявленному Генеральной Ассамблеей ООН Всемирному дню свободы печати, которым является 3 мая.
Посла США встретил Заместитель Министра иностранных дел Узбекистана и ректор УМЭД Абдужабар Абдувахитов. В ходе своей вступительной речи Абдужабар Абдувахитов подчеркнул, что лекция госпожи Памелы Спратлен приходится весьма кстати, так как с нового учебного года по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в университете планируется введение новой специальности «Международная журналистика».
После вступительного слова ректора УМЭД, госпожа Памела Спратлен прочитала лекцию для студентов и преподавателей университета и ответила на их вопросы.
Представители УМЭД поблагодарили высокую гостью за столь интересное и информативное выступление, и стороны обменялись памятными подарками.