AQShning O‘zbekistondagi elchisi bilan uchrashuv
2018-yil 2-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida AQShning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Pamela Spratlen bilan uchrashuv bo’lib o’tdi. U jurnalistika va ommaviy axborot vositalarining AQSh ijtimoiy-siyosiy hayotida tutgan o’rni mavzusida nutq so’zladi. Pamela Spratlen xonimning nutqi BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 3-may Butundunyo matbuot erkinligi kuni sifatida e’lon qilinganligiga bag’ishlangan.
Tashqi ishlar vaziri o’rinbosari va JIDU rektori Abdujabar Abduvaxitov AQSh elchisini kutib oldi. Ma’ruza davomida Abdujabar Abduvaxitov O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan yangi o’quv yilida universitetda “Xalqaro jurnalistika” mutaxassislik yo’nalishi ochilishini ta’kidlab o’tdi.
Rektor nutqidan so’ng, elchi Spratlen universitet o’qituvchi va talabalari uchun ma’ruza qildi va ularni qiziqtirgan savollariga javob berdi.
JIDU rahbariyati oliy darajadagi mehmonga qiziqarli va mazmunli taqdimot uchun minnatdorlik izhor etdi va tomonlar esdalik sovg'alari bilan almashdi.

Meeting with the U.S. Ambassador to Uzbekistan
On May 2, 2018, the University of World Economy and Diplomacy hosted a lecture by the U.S. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Uzbekistan Pamela L. Spratlen on the role of journalism and the media in the social and political life of the United States. Ambassador Spratlen's speech was timed to coincide with the World Press Freedom Day declared by the General Assembly of the United Nations, which is May 3.
The Ambassador was welcomed by the Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan and the rector of the UWED Abdujabar Abduvakhitov. During his opening remarks Abdujabar Abduvakhitov stressed that the lecture of Ambassador Spratlen is highly to the purpose, since for the new academic year on the initiative of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, the University plans to introduce a new specialty "International Journalism".
After the introductory speech of the UWED rector, Ambassador Spratlen conducted a lecture for students and university professors and answered their questions.
Representatives of UWED thanked the distinguished guest for such an interesting and informative presentation, and the parties exchanged memorable gifts.