“Biz diniy ekstremizm va terrorizmga qarshimiz” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy uchrashuv o‘tkazildi
30-aprel kuni Universitetning Faollar zalida yoshlarni turli tahdidlar – diniy ekstremizm va terrorizm, “ommaviy madaniyat”ning salbiy ta’siri, hamda talabalar va o‘qituvchilarning milliy immunitetini mustahkamlash masalalariga bag‘ishlanganprofilaktik tadbir o‘tkazildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi qoshidagi din ishlari bo‘yicha Qo‘mita bo‘limi boshlig‘i Muxammadolim Muxammadsidikov, O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi vakili Eshov Xurshid Xurramovich, O‘zbekiston xalq artisti Malika Ibragimova, hamda JIDU prorektori Valijon Norbo‘tayevich Xoshimovlar ishtirok etdi.
So‘zga chiqqanlar ekstremizm, terrorizm, millatchilik va diniy ekstremizm tushunchalarining mohiyatiga to‘xtalib o‘tdi. Ular dunyoda sodir bo‘layotgan voqealarga o‘zlarining baholarini berdi.
Mavzu doirasida fikrlar almashildi hamda “Tafakkur ehtiyoji” nomli hujjatli film namoyishi bo‘lib o‘tdi.

Духовно-просветительская встреча на тему «Мы против религиозного экстремизма и терроризма»
30 апреля в Актовом зале Университета мировой экономики и дипломатии состоялось профилактическое мероприятие, посвящённое вопросам ограждения молодёжи от различных угроз – религиозного экстремизма и терроризма, от негативного влияния «массовой культуры», а также укреплению национального иммунитета студентов и преподавателей.
На встрече принимали участие начальник Отдела Комитета по делам религии при Кабинете Министров Республики Узбекистан Мухаммадолим Мухаммадсидиков, представитель Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан Эшов Хуршид Хуррамович, Народная актриса Узбекистана Малика Ибрагимова, а также проректор УМЭД Валижон Норботаевич Хошимов.
Выступающие раскрыли сущность таких понятий, как “экстремизм”, “терроризм”, “национализм” и “религиозный экстремизм”. Также докладчики дали оценку событиям, происходящим в настоящее время во всем мире.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по данной теме, а также был продемонстрирован документальный фильм “Тафаккур эҳтиёжи”.