Konferens-tarjimonlarni tayyorlash markazi o‘zining 10 yillik yubileyini nishonlamoqda.
2018-yilning 27-aprelida JIDU KTTM (Konferens-tarjimonlarni tayyorlash markazi)ning 10-yillik yubileyi o‘zgacha tantanali shukuhda nishonlandi. Tadbir KTTM talabalarining xor jamoasi tomonidan lotin tilidagi sharafli xalqaro talabalar madhiyasi bo‘lmish Gaudeamusni  kuylash bilan boshlandi. Tadbir o‘tkazilgan zal maydoni tarjimonlar hayotining qiziqarli vaziyatlarini o‘zida aks ettirgan rasmlar va chizmalar bilan bezatilgan edi. Tadbirda Toshkentning ko‘plab oliy dargohlari vakillari: JIDU KTTM bilan doimiy kasbiy munosabatlarga ega bo‘lgan o‘qituvchilar va talabalar, markaz bitiruvchilari va KTTMning boshqa ko‘plab do‘stlari qatnashishdi.
JIDU KTTMning direktori professor B. Samadov o‘zining kirish so‘zida markazning o‘tgan 10-yil ichida erishgan yutuqlari to‘g‘risida so‘zladi. Bugungi kunda, KTTM talabalari va bitiruvchilari ketma-ket hamda sinxron tarjima bilan shug‘ullanishadi va ularning faoliyati xalqaro maydonda mamlakatimiz haqida ijobiy  tassavurni shakllantirishda o‘ta muhim ahamiyat kasb etadi. Tadbirda omma e’tiboriga havola etilgan KTTM to‘g‘risidagi video lavhada  markaz talabalarining sinxron tarjima kabinetidagi tarjima jarayoni va ketma-ket tarjima amalga oshiriliyotgan qiziqarli hamda esda qolarli vaziyatlar aks etgan edi. Taniqli JIDU bitiruvchisi Aziza Umarova o‘zining nutqida mamlakatimiz uchun yaxshi tarjimonlarni tayyorlashning qanchalik muhim ekanligini ta’kidlab o‘tdi. Tadbir mehmoni KTTM talabalari bilan o‘zining tarjimonlik faoliyatidagi tajribasi va amaliy maslahatlari bilan bo‘lishdi. JIDU Yoshlar ittifoqi raisi Shohruh Haqqulov tadbirda o‘zining eng yaxshi tilaklarini bildirib, JIDU KTTMga Minnatdorchilik Sertifikatini topshirdi. JIDU KTTM bitiruvchilaridan biri Aziza G‘aniyeva-Qurbonova qadrdon oliygohiga KTTMda olgan bilimlari uchun o‘zining chuqur minnatdorchiligini bildirdi, ushbu bilimlar uning tabiri bilan aytganda “kasbiy faoliyatida amaliy yordam bermoqda”.
Tadbir dasturi KTTM talabalari tomonidan tayyorlangan musiqiy chiqishlar, she’rlar mutoalasi, shuningdek kulguli sahna ko‘rinishlari, parodiyalar va raqslarga to‘la bo‘ldi. An’anaga muvofiq, tadbirga barcha bayram ishtirokchilari tomonidan kuylangan JIDU KTTM madhiyasi “Bobil Minorasi” yakun yasadi.

On the 27 April 2018, UWED TCCI has gloriously celebrated its 10th anniversary. The event was solemnly opened by the TCCI student choir chanting the international students’ anthem Gaudeamus in Latin. The hall hosting the anniversary was well decorated by pictures and drawings depicting interesting  instances of interpreters’ life.  The event was attended by the representatives of many universities of Tashkent: teachers and students who had continuous professional relationship with TCCI UWED, alumni of the center and many friends of the TCCI.
In his opening speech Director of TCCI UWED Dr. Samadov highlighted the achievements of TCCI over the past 10 years. Today, TCCI students and alumni operate as consecutive and simultaneous interpreters and play an indispensable role in shaping up the positive image of the country in the international fora. The video on TCCI reflected the most enticing, memorable moments of TCCI students functioning in the interpreting booths and working as consecutive interpreters. Well known UWED alumnus Aziza Umarova  underlined the great importance of coaching good interpreters for this country. She shared her personal experience in the field of interpreting and gave practical advice to the TCCI students. The head of the Youth Union of UWED Shokhruh Khaqqulov expressed his best wishes on the event and handed a Certificate of Appreciation to the TCCI students. Alumnus of TCCI UWED Aziza Ganiyeva-Kurbanova expressed her deep gratitude to her alma mater for the training she got at TCCI which, as she said, “practically helps her in her professional life”.
The program of the event was rich in performances including musical shows, poems as well as humorous scenes, skits and dances presented by students of TCCI UWED. In accordance with the tradition the event was adjourned by all participants of the celebration singing the anthem of TCCI UWED “Babel Tower”.