Konferens-tarjimonlarni tayyorlash markazi o‘zining 10 yillik yubileyini nishonlamoqda.
2018-yilning 27-aprelida JIDU KTTM (Konferens-tarjimonlarni tayyorlash markazi)ning 10-yillik yubileyi o‘zgacha tantanali shukuhda nishonlandi. Tadbir KTTM talabalarining xor jamoasi tomonidan lotin tilidagi sharafli xalqaro talabalar madhiyasi bo‘lmish Gaudeamusni  kuylash bilan boshlandi. Tadbir o‘tkazilgan zal maydoni tarjimonlar hayotining qiziqarli vaziyatlarini o‘zida aks ettirgan rasmlar va chizmalar bilan bezatilgan edi. Tadbirda Toshkentning ko‘plab oliy dargohlari vakillari: JIDU KTTM bilan doimiy kasbiy munosabatlarga ega bo‘lgan o‘qituvchilar va talabalar, markaz bitiruvchilari va KTTMning boshqa ko‘plab do‘stlari qatnashishdi.
JIDU KTTMning direktori professor B. Samadov o‘zining kirish so‘zida markazning o‘tgan 10-yil ichida erishgan yutuqlari to‘g‘risida so‘zladi. Bugungi kunda, KTTM talabalari va bitiruvchilari ketma-ket hamda sinxron tarjima bilan shug‘ullanishadi va ularning faoliyati xalqaro maydonda mamlakatimiz haqida ijobiy  tassavurni shakllantirishda o‘ta muhim ahamiyat kasb etadi. Tadbirda omma e’tiboriga havola etilgan KTTM to‘g‘risidagi video lavhada  markaz talabalarining sinxron tarjima kabinetidagi tarjima jarayoni va ketma-ket tarjima amalga oshiriliyotgan qiziqarli hamda esda qolarli vaziyatlar aks etgan edi. Taniqli JIDU bitiruvchisi Aziza Umarova o‘zining nutqida mamlakatimiz uchun yaxshi tarjimonlarni tayyorlashning qanchalik muhim ekanligini ta’kidlab o‘tdi. Tadbir mehmoni KTTM talabalari bilan o‘zining tarjimonlik faoliyatidagi tajribasi va amaliy maslahatlari bilan bo‘lishdi. JIDU Yoshlar ittifoqi raisi Shohruh Haqqulov tadbirda o‘zining eng yaxshi tilaklarini bildirib, JIDU KTTMga Minnatdorchilik Sertifikatini topshirdi. JIDU KTTM bitiruvchilaridan biri Aziza G‘aniyeva-Qurbonova qadrdon oliygohiga KTTMda olgan bilimlari uchun o‘zining chuqur minnatdorchiligini bildirdi, ushbu bilimlar uning tabiri bilan aytganda “kasbiy faoliyatida amaliy yordam bermoqda”.
Tadbir dasturi KTTM talabalari tomonidan tayyorlangan musiqiy chiqishlar, she’rlar mutoalasi, shuningdek kulguli sahna ko‘rinishlari, parodiyalar va raqslarga to‘la bo‘ldi. An’anaga muvofiq, tadbirga barcha bayram ishtirokchilari tomonidan kuylangan JIDU KTTM madhiyasi “Bobil Minorasi” yakun yasadi.

Центр подготовки конференц-переводчиков УМЭД отмечает своё десятилетие.
27 апреля 2018 г. Центр подготовки конференц-переводчиков УМЭД  замечательно отметил свой десятилетний юбилей. Студенческий хор ЦПКП открыл празднование фестиваля исполнением международного гимна студентов Гаудеамус на латинском языке. Зал, где отмечалось это событие, был  оригинально оформлен плакатами и рисунками, с добрым юмором отражающими  нелегкую работу переводчиков. Участниками этого замечательного праздника стали представители целого ряда университетов Ташкента, преподаватели, студенты, выпускники  и друзья ЦПКП УМЭД.
В своём вступительном слове директор ЦПКП проф. Самадов  отметил серьёзные достижения Центра за последние 10 лет. Он отметил, что на сегодняшний день студенты и выпускники ЦПКП УМЭД способны работать в режиме последовательного и синхронного перевода и играть серьёзную роль в формировании позитивного имиджа нашей страны на международной арене. Вниманию участников торжества был представлен видеоролик, рассказывающий об интересных, запоминающихся моментах жизни студентов ЦПКП, выполняющих синхронный и последовательный переводы. Известная выпускница УМЭД Азиза Умарова подчеркнула огромную важность подготовки конференц-переводчиков на данном этапе развития страны. Она поделилась своим опытом в области устного перевода и дала ценные советы начинающим студентам-переводчикам. Руководитель отделения Союза молодёжи УМЭД Шохрух Хаккулов  указал на выдающиеся достижения центра за 10 лет его работы, выразил свои наилучшие пожелания,  и вручил  ЦПКП Сертификат признания успехов. Выпускница ЦПКП УМЭД Азиза Ганиева-Курбанова отметила практическую полезность знаний, полученных в ЦПКП УМЭД в жизни выпускников университета. «Навыки, полученные в ЦПКП УМЭД, реально помогают нам и в работе, и в жизни», подчеркнула она.
Программа праздника была наполнена выступлениями  музыкальных ансамблей ЦПКП УМЭД, стихами,  юмористическими сценами и танцами, которые были продемонстрированы талантливыми студентами ЦПКП. В связи со сложившейся традицией  празднование юбилея ЦПКП было завершено исполнением гимна ЦПКП УМЭД.