Tashqi siyosatni asoslangan, o‘zaro manfaatli va konstruktiv ravishda olib borishda avvalambor xalqaro hamkorlikning xalqaro-huquqiy normalari hamda shartnomaviy-huquqiy asoslariga tayaniladi. 2018 yil 27 aprel kuni, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida an’ana tusiga kirgan “Xalqaro huquqning dolzarb masalalari: nazariya va amaliyot” mavzusidagi IX respublika konferensiyasi aynan mazkur masalalarga bag‘ishlandi. Ilmiy-amaliy konferensiyada xalqaro-huquqiy munosabatlar sohalarida faoliyat yurituvchi yetakchi mutaxassislar ishtirok etishdi. Jumladan, tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari a’zolari, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi, Oliy sud vakillari, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, Adliya vazirligi, boshqa vazirlik va idoralar vakillari, olimlar, yosh tadqiqotchilar ma’ruzalar qilishdi va munozarada ishtirok ishtirok etishdi.
Konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha harakatlar strategiyasi to‘g‘risida”gi farmonida ko‘rsatib o‘tilgan 2017-2021 yillarda mamlakatni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha belgilab berilgan, 2017 yil 22 dekabrdagi Oliy Majlisga murojaatnomasidan, 2018 yil 5 apreldagi “O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi tizimini tubdan takomillashtirish va tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy faoliyatning ustuvor yo‘nalishlarini amalga oshirishda uning mas’uliyatini kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni, shu bilan birga “O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi faoliyatini yanada takomillashtirish bo‘yicha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarordan kelib chiqadigan xalqaro-huquqiy masalalar, jumladan, tashqi siyosiy va iqtisodiy faoliyatni takomillashtirish yuzasidan qabul qilgan qarorlaridan kelib chiqib, O‘zbekistonda xalqaro huquq fani va amaliyotini rivojlantirishning dolzarb masalalari, xalqaro shartnomalarni milliy qonunchilikka muvofiqligi masalalari, O‘zbekiston Respublikasining xalqaro shartnomaviy amaliyoti va uning huquqiy asoslarini takomillashtirish, mamlakatning xalqaro iqtisodiy aloqalarini huquqiy jihatlari, innovatsiya huquqining shakllanishining, investitsiyalarni rag‘batlantirish va o‘zaro himoya qilishning, turizm sohasini takomillashtirishning xalqaro-huquqiy jihatlari, Jahon savdo tashkiloti doirasida nizolarni hal qilish masalalari, tashqi ishlar mahkamasi faoliyatining yanada takomillashtirish sharoitlarida konsullik muassasalari funksiyalari, mintaqadagi, xususun, Afg‘onistonda tinchlik va barqarorlikni o‘rnatish borasidagi O‘zbekiston Respublikasining xalqaro-huquqiy tashabbuslari kabi masalalar muhokama qilindi.
Konferensiya natijasida, ulardan tashqi siyosiy va iqtisodiy faoliyatni yanada takomillashtirish yuzasidan qonunchilik va amaliyotini hamda o‘quv va ilmiy faoliyatni yanada takomillashtirish yuzasidan xulosa va takliflar ishlab chiqildi, konferensiya materiallari alohida to‘plam sifatida nashr etish ko‘zda tutilmoqda.

The IXth scientific - practical conference on "Actual problems of modern international law: theory and practice" University of World Economy and Diplomacy
28.04.2018 15335
The foreign policy, mutually beneficial and constructive interaction are primarily based on international legal norms and contractual basis of international cooperation. On April 27, 2018 the University of World Economy and Diplomacy hosted the IX Republican Conference on "Actual Issues of International Law: Theory and Practice", dedicated to above-mentioned issues. Leading experts and scholars in international law, international relations, and economics have participated in the conference. The event was attended by members of the Chambers of Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, representatives of the Constitutional Court of the Republic of Uzbekistan, Supreme Court, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, Ministry of Justice, other ministries and departments, scientists and young researchers.
The key priorities within the framework of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On the Strategy for the Further Development of the Republic of Uzbekistan", which maintained the county development 2017-2021, have been discussed during the Conference. Among them were the decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On Measures for Strengthening the Accountability of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan and Implementing the Priorities of Foreign Policy and Foreign Economic Activity", the decree "On organizational measures for further improvement of activity of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan’. Moreover, other crucial issues and practice of international law in Uzbekistan, the issues of compliance of international treaties with the national legislation, the questions regarding the improvement of the international treaty practice of the Republic of Uzbekistan and its legal foundations, the legal aspects of the international economic relations of the country, the right of innovation the promotion of tourism, the promotion and mutual protection of investments, the international legal aspects of the framework of the World Trade Organization (WTO), dispute settlement issues, improvement the activity of the Ministry of Foreign Affairs consular functions, peace and stability in the region, particularly in Afghanistan, have been scrutinized during the Conference.
The outcomes and recommendations of the Conference will be published as a separate collection of conference materials.