Tashqi siyosatni asoslangan, o‘zaro manfaatli va konstruktiv ravishda olib borishda avvalambor xalqaro hamkorlikning xalqaro-huquqiy normalari hamda shartnomaviy-huquqiy asoslariga tayaniladi. 2018 yil 27 aprel kuni, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida an’ana tusiga kirgan “Xalqaro huquqning dolzarb masalalari: nazariya va amaliyot” mavzusidagi IX respublika konferensiyasi aynan mazkur masalalarga bag‘ishlandi. Ilmiy-amaliy konferensiyada xalqaro-huquqiy munosabatlar sohalarida faoliyat yurituvchi yetakchi mutaxassislar ishtirok etishdi. Jumladan, tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari a’zolari, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi, Oliy sud vakillari, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, Adliya vazirligi, boshqa vazirlik va idoralar vakillari, olimlar, yosh tadqiqotchilar ma’ruzalar qilishdi va munozarada ishtirok ishtirok etishdi.
Konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha harakatlar strategiyasi to‘g‘risida”gi farmonida ko‘rsatib o‘tilgan 2017-2021 yillarda mamlakatni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha belgilab berilgan, 2017 yil 22 dekabrdagi Oliy Majlisga murojaatnomasidan, 2018 yil 5 apreldagi “O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi tizimini tubdan takomillashtirish va tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy faoliyatning ustuvor yo‘nalishlarini amalga oshirishda uning mas’uliyatini kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni, shu bilan birga “O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi faoliyatini yanada takomillashtirish bo‘yicha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarordan kelib chiqadigan xalqaro-huquqiy masalalar, jumladan, tashqi siyosiy va iqtisodiy faoliyatni takomillashtirish yuzasidan qabul qilgan qarorlaridan kelib chiqib, O‘zbekistonda xalqaro huquq fani va amaliyotini rivojlantirishning dolzarb masalalari, xalqaro shartnomalarni milliy qonunchilikka muvofiqligi masalalari, O‘zbekiston Respublikasining xalqaro shartnomaviy amaliyoti va uning huquqiy asoslarini takomillashtirish, mamlakatning xalqaro iqtisodiy aloqalarini huquqiy jihatlari, innovatsiya huquqining shakllanishining, investitsiyalarni rag‘batlantirish va o‘zaro himoya qilishning, turizm sohasini takomillashtirishning xalqaro-huquqiy jihatlari, Jahon savdo tashkiloti doirasida nizolarni hal qilish masalalari, tashqi ishlar mahkamasi faoliyatining yanada takomillashtirish sharoitlarida konsullik muassasalari funksiyalari, mintaqadagi, xususun, Afg‘onistonda tinchlik va barqarorlikni o‘rnatish borasidagi O‘zbekiston Respublikasining xalqaro-huquqiy tashabbuslari kabi masalalar muhokama qilindi.
Konferensiya natijasida, ulardan tashqi siyosiy va iqtisodiy faoliyatni yanada takomillashtirish yuzasidan qonunchilik va amaliyotini hamda o‘quv va ilmiy faoliyatni yanada takomillashtirish yuzasidan xulosa va takliflar ishlab chiqildi, konferensiya materiallari alohida to‘plam sifatida nashr etish ko‘zda tutilmoqda.

В Университете мировой экономики и дипломатии состоялась IX республиканская научно-практическая конференция на тему: «Актуальные проблемы современного международного права: теория и практика»
28.04.2018 15338
Основой внешнеполитического, взаимовыгодного и конструктивного взаимодействия в первую очередь являются международные правовые нормы и договорные основы международного сотрудничества. 27 апреля 2018 года в Университете мировой экономим и дипломатии состоялась IX научно- практическая конференция под названием «Актуальные вопросы международного права: теория и практика», посвященная этим вопросам. На научно-практической конференции присутствовали ведущие специалисты в области международных правовых отношений. В мероприятии приняли участие члены палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители Конституционного Суда Республики Узбекистан, Верховного Суда, Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, Министерства юстиции, других министерств и ведомств, ученых и молодых исследователей.
В ходе Конференции были обсуждены ключевые приоритеты, установленные Указом Президента Республики Узбекистан «О стратегии дальнейшего развития Республики Узбекистан», который направлен на развитие страны 2017-2021 гг. В частности, особое внимание было уделено указам Президента Республики Узбекистан «О мерах по усилению подотчетности Министерства иностранных дел Республики Узбекистан и реализации приоритетов внешней политики и внешнеэкономической деятельности», «Об организационных мерах по дальнейшее совершенствование деятельности Министерства иностранных дел Республики Узбекистан». Кроме того, вопросы международного права и практики международного права в Узбекистане, вопросы соответствия международных договоров национальному законодательству, совершенствование международной договорной практики Республики Узбекистан и ее правовые основ, правовые аспекты международных экономических отношений страны, право инноваций на продвижение туризма, поощрение и взаимная защиты инвестиций, международно-правовые аспекты в рамках Всемирной торговли Организация (ВТО), вопросы урегулирования споров, вопросы улучшения деятельности консульских служб Министерства иностранных дел, вопросы мира и стабильности в регионе, особенно в Афганистане, была тщательно изучена в ходе Конференции.
В результате конференции планируется опубликовать выводы и рекомендации по дальнейшему совершенствованию внешнеполитической и экономической деятельности, законодательства и практики, дальнейшего совершенствования образовательной и научной деятельности в виде отдельного сборника материалов конференции.