2018 yil 6-aprel kuni universitetda “Ijtimoiy-gumanitar fanlar” kafedrasi qoshida faoliyat yuritayotgan “O‘zbek diplomatiyasi tarixi” laboratoriyasi tashubbusiga ko‘ra, “Bugungi O‘zbekistonning diplomatik va xalqaro munosabatlarini rivojlantirishda Amir Temur merosining ahamiyati” mavzusida respublika ilmiy-amaliy anjumani o‘tkazildi.
Anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2018 yil 12-yanvardagi O‘zbekiston tashqi ishlar vazirligi va mamlakatimizda xorijiy davlatlardagi elchixonalari faoliyatiga bag‘ishlangan yig‘ilishdagi nutqida Amir Temur davri diplomatiyasi, o‘zbek diplomatiyasining tarixiy ildizlarini o‘rganish masalalariga alohida e’tibor qaratilganiga urg‘u berildi. Shu qatorda, O‘zbekistonning diplomatik aloqalari va xalqaro munosabatlari buyuk sarkarda, davlat arbobi Amir Temur diplomatiyasi misolida o‘rganilishi muhim ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlanib o‘tildi.
Anjumanga O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Abduvaxidov Abdujabbor Abdusattorovich tashrif buyurdi va mavzu bo‘yicha o‘zlarining fikr-mulohazalarini bildirib o‘tdi. Anjumanda O‘zbekiston fanlar akademiyasi Temuriylar tarixi davlat muzeyi bo‘lim mudiri, professor A.Madraimov, Toshkent kimyo texnologiya instituti “O‘zbekiston tarixi va siyosiy fanlar” kafedrasi mudiri Sh.O‘ljayeva, “Ijtimoiy-gumanitar fanlar” kafedrasi professori R.Farmonov, O‘zbekiston fanlar akademiyasi Tarix instituti katta ilmiy xodimi N.Xidirova, “Xalqaro munosabatlar” fakulteti 4-kurs talabasi A.Fozilovlar ishtirok etdi.
Mavzu doirasida olib borilayotgan ilmiy izlanishlarni yorituvchi qiziqarli ma’ruzalar soha mutaxassislari,professor-o‘qituvchilar hamda talabalar tomonidan o‘qib eshittirildi. Amir Temur hayoti va faoliyatini aks etuvchi kitob manbalari ekspozitsiyasi tashkil etildi. Anjuman materiallari ilmiy to‘plam orqali nashr etildi.

The scientific-practical conference “Importance of Amir Temur's heritage in the development of diplomatic and international relations of modern Uzbekistan” was held at the university
07.04.2018 15039
On April 6, 2018 at the initiative of the laboratory “History of Uzbek Diplomacy” at the Department of “Social and Human Sciences” at the University a scientific and practical conference “The Importance of Amir Temur's Heritage in the Development of Diplomatic and International Relations of Modern Uzbekistan” was held.
The conference drew attention to the speech of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, who spoke at the meeting devoted to the activities of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan and the embassies of foreign countries in our country, highlighting the relevance of diplomacy during the reign of Amir Temur and the historical roots of Uzbek diplomacy. At the same time, the importance of studying diplomatic relations of Uzbekistan and international relations was noted on the example of the great commander, statesman Amir Temur.
At the conference, Deputy Foreign Minister of Uzbekistan Abduvahidov Abdujabbor Abdusattarovich delivered a welcoming speech. Head of the State Museum of the History of Temurids under the Academy of Sciences of Uzbekistan, Professor A.Madraimov, Head of the Department of “History of Uzbekistan and Political Sciences” of the Tashkent Institute of Technology Sh.Uljayeva, Professor of the Department of “Social and Humanitarian Sciences” R.Farmonov, employee of the Institute of History N. Khidirova, 4-year student of the faculty "International Relations" A.Fozilov.
On the topic of the conference, substantive reports of specialists, teachers and students, reflecting the scientific research of scientists were sounded. The exposition of book sources about the life and work of Amir Temur was held. Based on the materials of the conference, a collection of scientific articles was published.