2018-yil 3-aprel kuni Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma'rifiy yodgorlik majmuasida Birinchi Prezident xotirasiga bag'ishlangan insholar tanlovining g'oliblarini taqdirlash marosimi bo'lib o'tdi.
Tanlovda O'zbekistonning jami 74 ta oliy ta'lim muassasalaridan 485 nafar talaba ishtirok etdi. Tanlov uchun yuborilgan insholar taniqli olimlar, tarixshunoslar, siyosatshunoslar va filologlardan iborat maxsus komissiya tomonidan baholandi.
Birinchi o'rin sohibi deb Jahon Iqtisodiyoti va Diplomatiya Universiteti 5-kurs talabasi Otabek Akromov topildi. Bizning talabalarimiz – Yekaterina Kurtova va Sherzod Hayitboyevlar ham g'oliblar qatoridan joy oldilar!
Tantanali marosim qatnashchilari Birinchi Prezident haykali poyiga gul qo'ydilar, Islom Karimovning 80 yillik yubileyiga bag'ishlangan "Butun olamni jo qilgan yurak" nomli ko'rgazma bilan tanishdilar.
G'oliblarga sovrinlarni Islom Karimov Fondi Vasiylik kengashi A'zosi, Birinchi Prezidentning turmush o'rtog'i Tatyana Karimova va Fond Boshqaruvi Raisi Botir Ubaydullayev topshirdilar.
Do'stlarimizni g'oliblik bilan chin ko'ngildan tabriklaymiz! Biz siz bilan faxrlanamiz! Omad va yangi zafarlar tilaymiz!

On April 3, 2018 in the Scientific-Educational Memorial Complex named after Islam Karimov the ceremony of awarding the winners of the essay contest about Islam Karimov was held.
485 students from 74 higher educational institutions of  Uzbekistan took part in the competition. The compositions sent for participation in the contest were evaluated by a special commission consisting of eminent scientists, historians, political scientists, philologists.
The holder of the first place was Otabek Akromov, a 5-year student at the University of  World Economy and Diplomacy. Yekaterina Kurtova and Sherzod Khayitboev were also in the winners list!
Participants in the solemn ceremony laid flowers at the monument to the First President, got acquainted with the exhibition "The Heart That Covered the Universe", dedicated to the 80th anniversary of Islam Karimov.
The winners were presented by the Member of the Foundation's Board of Trustees, the First President's wife Tatyana Karimova and the Chairman of the Board of the Foundation Botir Ubaidullayev.