JIDUda Xayriya hashari
18 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 10 martdagi 187-F-sonli farmoyishi ijrosini ta’minlash maqsadida Universitet hududida hamda Toshkent shahrining Mirzo-Ulug‘bek tumanida joylashgan “Mirzo-Ulug‘bek” bog‘ida obodonlashtirish va ko‘kalamzoralshtirish Xayriya hashari bo‘lib o‘tdi.
Ushbu xayriyada universitetning 1078 ta professor-o‘qituvchilari, xodimlar va talabalar ishtirok etdi. Xasharda 12 gektardan ortiq maydon obodonlashtirildi. Mayishiy va qurilish chiqindilar maxsus texnika yordamida tegishli joylarga oborildi. Tashkil etilgan ishlar ekologik muhitni yaxshilash, shaharning havosini tozalashga qaratildi. Bog‘ning hududi tozalandi, darhtlar ohlandi, gazonlar hazonlardan bo‘shatildi. Universitet murabbiylari va talabalari yangi darah navlari va manzarali gul ko‘chatlarini ekishdi. O‘tkazilgan hashar ishtirokchilarga jismoniy va ruhiy madat bag‘ishladi, odamlarni yanada birlashtirdi, talaba-yoshlarni xayriya tashabbuslariga yanada e’tiborli bo‘lishga undadi.

Благотворительный хашар в УМЭД
18 марта состоялся благотворительный Хашар по благоустройству и озеленению территории Университета, а также территории парка имени “Мирзо-Улугбека” Мирзо-Улугбекского района города Ташкента, согласно Распоряжению за № 187-Ф от 10 марта 2018 года Кабинета Министров Республики Узбекистан.
В акции приняли участие 1078 преподавателей, сотрудников и студентов. В хашаре благоустроено более 12 гектаров площади. Бытовой и строительный мусор вывезен на специальной технике в установленные места. Вся работа направлена на улучшение экологической среды, обеспечению чистоты воздуха в городе. Была проведена уборка территории парка, побелены деревья, газоны вычищены от листопада. Наставники и студенты университета посадили новые саженцы и декоративные цветы. Организованный хашар придал участникам физическую и духовную силу, укрепил сплоченность людей, вдохновил молодежь на проявление особого внимания к благотворительным инициативам.