JIDUda Xayriya hashari
18 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 10 martdagi 187-F-sonli farmoyishi ijrosini ta’minlash maqsadida Universitet hududida hamda Toshkent shahrining Mirzo-Ulug‘bek tumanida joylashgan “Mirzo-Ulug‘bek” bog‘ida obodonlashtirish va ko‘kalamzoralshtirish Xayriya hashari bo‘lib o‘tdi.
Ushbu xayriyada universitetning 1078 ta professor-o‘qituvchilari, xodimlar va talabalar ishtirok etdi. Xasharda 12 gektardan ortiq maydon obodonlashtirildi. Mayishiy va qurilish chiqindilar maxsus texnika yordamida tegishli joylarga oborildi. Tashkil etilgan ishlar ekologik muhitni yaxshilash, shaharning havosini tozalashga qaratildi. Bog‘ning hududi tozalandi, darhtlar ohlandi, gazonlar hazonlardan bo‘shatildi. Universitet murabbiylari va talabalari yangi darah navlari va manzarali gul ko‘chatlarini ekishdi. O‘tkazilgan hashar ishtirokchilarga jismoniy va ruhiy madat bag‘ishladi, odamlarni yanada birlashtirdi, talaba-yoshlarni xayriya tashabbuslariga yanada e’tiborli bo‘lishga undadi.

On March 18, charity khashar was held to beautify and plant trees and shrub on the territory of the University as well as on the territory of park named after Mirzo Ulugbek in Tashkent city. The actions were undertaken in accordance with the Direction  № 187-F from March 10nd , 2018 issued by the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan.
1078 teachers, employees and students took part in the action. A large amount of work was carried out.  A territory of more than 12 hectares was beautified during the khashar and household rubbish and construction garbage was transported on special equipment to designated locations. The work was aimed at improving the ecological environment and ensuring clean air in the city. Furthermore, the territory of the park was cleaned, the trees were whitewashed and lawns were cleaned from the fall leaves. Teachers and university students planted new seedlings and ornamental plants. The organized khashar gave participants physical and spiritual strength, united citizens  and inspired young people to pay special attention to charity initiatives.