6-dekabr kuni Universitetning Faollar zalida, murabbiylik soatida, barcha fakultet 1-2 kurs talabalari, professor-o‘qituvchilar hamda murabbiylar ishtirokida “Giyohvandlik - hudud, chegara, millat tanlamaydigan mudhish illat” mavzusida uchrashuv o‘tkazildi. Uchrashuvga O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Narkotik moddalarni nazorat qilish milliy markazi bo‘lim boshlig‘i X.Irismetov, Toshkent shahar Narkologiya dispanseri shifokori M.Muminovalar tashrif buyurdi.
Uchrashuv davomida “Qabohat” nomli film namoyish etildi, giyohvandlikka qarshi kurashish bo‘yicha yurtimizda amalga oshirilayotgan ishlar, yoshlar orasida olib borilayotgan profilaktik tadbirlari to‘g‘risida so‘z yuritildi. Bu borada mustahkam huquqiy baza yaratilgani, xavf-hatarni bartaraf etish maqsadida keng jamoatchilikning faolligiga tayanilayotgani, aholi o‘rtasida targ‘ibot va tashfiqot ishlari olib borilayotgani e’tirof etildi. Ayniqsa, mustaqillik yillarida ushbu illatga qarshi kurashish choralari bir necha bor kuchaytirilgani qayd etildi. O‘tgan yillar davomida mamlakatimizda giyohvandlikning oldini olish, psixatrop vositalar oldi-sotdisini bartaraf etish samaradorligini oshirishiga olib kelgani ma’lum qilindi. Mavzu yuzasida talabalar o‘zlarining fikr-mulohazalarini bildirib o‘tdi.

На кураторском часе состоялась встреча на тему: “Наркомания – ужасное зло не выбирающее территории, границ, национальности”
07.12.2017 15354
6 декабря в Актовом зале Университета, на кураторском часе среди студентов 1-2 курсов, представителей профессорско-преподавательского состава, кураторов состоялась встреча посвященная теме: “Наркомания – ужасное зло не знающее территории, границ, национальности”. На встречу были приглашены начальник отдела координации деятельности по контролю за наркотиками Национального информационно-аналитического центра по контролю за наркотиками при Кабинете министров Республики Узбекистан Х.Ирисметов, доктор Наркологического диспансера г. Ташкента М.Муминова.
Во время встречи был показан фильм “Кабохат”, специалисты рассказали о том, какие мероприятия проводятся в стране по борьбе против наркомании, профилактических работах среди молодежи. При этом в качестве примера была приведена прочная правовая база, имеющийся опыт работы с общественностью, просветительские мероприятия среди населения. Особенно было отмечено, что в годы независимости усилены меры в борьбе с предотвращением этого ужасного зла. За последние годы были достигнуты эффективные результаты в сфере профилактики наркомании, ликвидации каналов по продаже психотропных веществ в стране. Участники встречи высказали свои мнения по теме.