2017 yil 2 sentyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida 1 kurs talabalari uchun uchrashuv tashkil etildi. Uchrashuv faollar zalida o‘tkazilgan bo‘lib, bunda professor o‘qituvchilar, xodimlar, birinchi kurs bakalavr va magistratura talabalari hamda ota-onalar ishtirok etdi. O‘zlarining chiqishlarida universitet rektori A.Djumanov barcha ishtirokchilarni Mustaqillikning 26-yilligi bilan qutladi va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2017 yil 20 aprelida tasdiqlangan “Oliy ta’lim tizimini yanada rivojlantirish to‘g‘risida”gi Farmoniga binoan universitet bitiruvchilari oldiga mamlakatimizning xalqaro munosabatlarini rivojlantirish bilan bo‘lgan qo‘yilgan vazifalar, O‘zbekistonda ta’limi tizimini tubdan o‘zgartirish, xalqaro standartlar asosida kadrlar tayyorlash tizimini qayta ko‘rib chiqish to‘g‘risida gapirib o‘tdi.
Shu qatorda mazkur universitet Birinchi Prezident Islom Karimov tashabbuslari bilan 1992 yili tashkil etilgani va ushbu dargoh shu yili o‘zining 25-yilligini nishonlash arafasida turganini eslatib o‘tildi.
So‘ng so‘z professor Alisher Fayzullayevga berildi. Ular bo‘lg‘usi bitiruvchilarning kasbiy faoliyati to‘g‘risida gapirib o‘tdi, elchilik xizmati davomida yig‘gan tajribasi bo‘yicha ta’surotlari bilan o‘rtoqlashdi, talabalarga ularning o‘qishlariga muvaffaqiyatlar tilab qoldi.
O‘z chiqishida professor Rahmon Farmonov, Mustaqillik kuni – davlatimiz uchun buyuk tarixiy sana, O'zbekiston Respublikasi – dunyo xaritasida yangi, mustaqil va suveren davlat bo‘lib joy egallagani, xalqimizning asriy orzulari va intilishlari ushalgani to‘g‘risida batafsil gapirib o‘tdi.
“Ijtimoiy-gumanitar fanlar” kafedrasi mudiri Ra’no Tursunova O‘zbekiston Mustaqilligining asoschisi Islom Karimovning hayoti va faoliyatini so‘zlab berdi. Birinchi Prezidentimizga bag‘ishlangan hujjatli film namoyish etildi.
Dotsent Feruza Usarova so‘zga chiqdi va 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasi rivojlanishining beshta ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha Harakatlar strategiyasi hamda “Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari” Davlat dasturi mohiyatini yoritib o‘tdi.

В УМЭД прошли мероприятия, посвященные 26-летию Независимости Республики Узбекистан и памяти Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова
05.09.2017 20383
2 сентября 2017 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась встреча студентов первого курса 2017-2018 учебного года. Мероприятие прошло в актовом зале университета с участием профессорско-преподавательского состава, сотрудников, студентов первых курсов бакалавриата и магистратуры, а также родителей студентов.
Со вступительным словом выступил ректор университета А.Джуманов, который в своей речи поздравил присутствующих с 26-летием Независимости и рассказал студентам о задачах, поставленных перед выпускниками университета в деле развития международных отношений страны, о кардинальном совершенствовании сферы образования в Узбекистане, пересмотре содержания подготовки кадров на уровне международных стандартов согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева «О мерах по дальнейшему развитию системы высшего образования» от 20 апреля 2017 года. Также было упомянуто, что университет был основан по инициативе Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова в 1992 году, он отмечает свое 25-летие.
Далее слово было предано профессору Алишеру Файзуллаеву. Учёный рассказал о профессиональной деятельности будущего выпускника университета, поделился своим опытом работы в качестве посла, пожелал успехов в учебе студентам.
Профессор Рахмон Фармонов отметил, что День независимости – это великая историческая дата обретения нашей страной независимости, появления на карте мира нового, независимого и суверенного государства – Республики Узбекистан, воплощения в жизнь многовековой мечты и устремлений нашего народа.
Заведующая кафедрой “Социально-гуманитарных дисциплин” Раъно Турсунова рассказала о жизни и деятельности основателя Независимости Узбекистана Ислама Каримова. Был продемонстрирован документальный фильм о Первом Президенте.
Доцент Ф.Усарова рассказала присутствующим об основных положениях Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах и Государственной программы «Год диалога с народом и интересов человека».
Мероприятия, посвященные «Школе первокурсников УМЭД» будут проводиться в течение первой декады сентября.