Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Buyuk Britaniyaning Lester universiteti bilan Anglashuv Memorandumini imzoladi
16.06.2017 28034
2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 20 apreldagi “Oliy ta’lim tizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-2909 sonli Qarorini ijro etish hamda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining rivojlanish konsepsiyasiga muvofiq, Buyuk Britaniyaning Lester universiteti bilan Anglashuv memorandumi imzolandi.
Ushbu Memorandum Universitet qoshida Lester xalqaro tadqiqotlar oliy maktabini tashkil etishni inobatga olib, xalqaro munosabatlar va diplomatiya, xalqaro iqtisodiyot, xalqaro biznes, xalqaro moliya va xalqaro xususiy huquq yo‘nalishlarida xalqaro toifadagi mutaxassislarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish, shuningdek yangi bakalavr va magistrlik dasturlarini tatbiq etish, ilmiy-pedagogik kadrlarni amaliyoti va malaka oshirishini tashkil etish, ekspert-tahliliy laboratoriya va markazlarning o‘zaro hamkorligini yo‘lga qo‘yish sohasida keng qamrovli hamkorlikni rivojlantirishni ko‘zda tutadi.
1921 yilda tashkil topgan Lester universiteti Buyuk Britaniyaning yetakchi ilmiy-tadqiqotga asoslangan universitetlaridan biri bo‘lib, “Times Higher Education” xalqaro reytingi bo‘yicha dunyoning eng nufuzli 1%, QS World University Ranking xalqaro reytingi bo‘yicha dunyoning eng nufuzli 2% ga kiruvchi va Buyuk Britaniyaning 25-o‘rinda turuvchi oliy o‘quv muassasisidir. Lester universitetida 28 mingdan ortiq talaba tahsil oladi.

To implement the Strategy of Actions 2017-2021, the Presidential Decree #PP-2909 and  Strategic Action Plan of the University of World Economy and Diplomacy (UWED), UWED has signed a Memorandum of Understanding with Leicester University, the United Kingdom.
The MoU considers the establishment of Leicester School of International Studies at UWED (LSIS@UWED) to offer academic services in areas of higher education (under- and postgraduate studies), retraining and training international specialists as well as research-analytics in the subject areas of international relations and diplomacy, international economics, international business, international finance and international commercial law.
The University of World Economy and Diplomacy of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, established in 1992 on the Initiative of the First President of Uzbekistan, offers higher educational, training and research-analytical services in the subject areas of international relations, international economic activities and international law.
Leicester University, established in 1921, is one of leading public research universities of UK and within 1% of top universities according to Times HE ranking, 2% - according to QS World University Ranking and 25th in the list of top university of UK. Leicester University is home for more than 28 thousand students and 50%’of them are foreign students.