Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Buyuk Britaniyaning Lester universiteti bilan Anglashuv Memorandumini imzoladi
16.06.2017 28034
2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 20 apreldagi “Oliy ta’lim tizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-2909 sonli Qarorini ijro etish hamda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining rivojlanish konsepsiyasiga muvofiq, Buyuk Britaniyaning Lester universiteti bilan Anglashuv memorandumi imzolandi.
Ushbu Memorandum Universitet qoshida Lester xalqaro tadqiqotlar oliy maktabini tashkil etishni inobatga olib, xalqaro munosabatlar va diplomatiya, xalqaro iqtisodiyot, xalqaro biznes, xalqaro moliya va xalqaro xususiy huquq yo‘nalishlarida xalqaro toifadagi mutaxassislarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish, shuningdek yangi bakalavr va magistrlik dasturlarini tatbiq etish, ilmiy-pedagogik kadrlarni amaliyoti va malaka oshirishini tashkil etish, ekspert-tahliliy laboratoriya va markazlarning o‘zaro hamkorligini yo‘lga qo‘yish sohasida keng qamrovli hamkorlikni rivojlantirishni ko‘zda tutadi.
1921 yilda tashkil topgan Lester universiteti Buyuk Britaniyaning yetakchi ilmiy-tadqiqotga asoslangan universitetlaridan biri bo‘lib, “Times Higher Education” xalqaro reytingi bo‘yicha dunyoning eng nufuzli 1%, QS World University Ranking xalqaro reytingi bo‘yicha dunyoning eng nufuzli 2% ga kiruvchi va Buyuk Britaniyaning 25-o‘rinda turuvchi oliy o‘quv muassasisidir. Lester universitetida 28 mingdan ortiq talaba tahsil oladi.

Во исполнение Стратегии действий 2017-2021 гг., Постановления Президента Республики Узбекистан от 20.04.2017 г. № ПП-2909 и Концепции развития Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) Министерства иностранных дел Республики Узбекистан УМЭД подписан Меморандум о взаимопонимании с Лестерским университетом (Великобритания).
Подписанное соглашение предусматривает создание Лестерской школы международных исследований в УМЭД с целью предоставления академических услуг в области высшего образования (бакалавриат и магистратура), переподготовки и повышения квалификации кадров-международников, а также научно-аналитической деятельности по направлениям международные отношения, дипломатия, международная экономика, международный бизнес, международные финансы и международное коммерческое право на основе общепризнанных международных стандартов.
Лестерский университет, созданный в 1921 г., является одним из ведущих научных университетов Великобритании. По рейтингу 2016-2017 гг. Лестерский университет входит в 1% самих лучших мировых вузов по версии «Times Higher Education» и в 2% самих лучших вузов по версии QS World University Ranking, а также 25-й в рейтинге самых лучших вузов Великобритании. В университете обучаются более 28 тыс. студентов, из которых 50% являются международными студентами.