2017 yilning 15-18 may kunlari universitetda “Rossiya haftaligi“ o’tkazildi. Tadbir doirasida “Savodxonlik kunlari“ (ta`lim va ma’rifiy loyiha), “O’qib bo’ldingmi, boshqaga uzat“ shiorida book-crossing tadbiri, guruhlarda esa “Men Rossiyani bilamanmi?“ intellektual viktorina, rus ashulalari an`anaviy tanlovi va rus xalqining qishni kuzatish bayrami – Maslenitsa o’tkazildi.
Tadbirlar yakunida universitetning faol ijodkor yoshlari ishtirokida konsert o’tkazildi. Konsert dasturi qo’shiq va raqs chiqishlari, she’r o’qish va teatr ijrolari hamda Toshkent shahridagi Rus madaniy markazi qoshidagi “Kuylayotgan qalblar” xorining chiqishlarini o’z ichiga qamrab oldi.
Mazkur tadbir talaba yoshlarning rus madaniyati va rus tiliga bo’lgan qiziqishini oshirishga va xalqlar o’rtasidagi do’stona munosabatlarni mustahkamlashga qaratilgan.

Неделя России в УМЭД
15-18 мая 2017 года в университете прошла «Неделя России». В рамках мероприятий Недели были проведены «Дни грамотности» (образовательно-просветительский проект), была запущена акция book crossing под девизом «Прочитал – передай другому», в академических группах проведена Интеллектуальная викторина «Знаю ли я Россию?», традиционный конкурс русской песни и русский народный праздник ‒ Масленица.
В заключение Недели при активном участии творческой молодежи университета прошел концерт. В программу концерта вошли песенные и танцевальные номера, чтение стихов и театральные постановки, а также выступление Хора при Русском культурном центре в Ташкенте «Поющие сердца».
Данное мероприятие призвано привлечь интерес студенческой молодежи к русской культуре и русскому языку и направлено на укрепление дружеских отношений между народами.