“Xalqaro huquq” fakulteti 3-kurs talabalarining H.Sulaymonova nomidagi Respublika sud ekspertiza markazi faoliyati bilan tanishish yuzasidan tashrifi to‘g‘risida
20.05.2017 26869
2016-2017 o‘quv yiliga mo‘ljallangan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini yanada rivojlantirish bo‘yicha istiqbolli tadbirlar rejasidagi vazifalarni amalga oshirish va universitet talabalarini sud va huquqni muhofaza qiluvchi idoralar faoliyati bilan yaqindan tanishtirish maqsadida 2017 yil 18 may kuni H.Sulaymonova nomidagi Respublika sud ekspertiza markaziga tashrif buyurildi. Talabalar uchun “DNK ekspertizasining fuqarolik va jinoiy sudlov ishlarini ko‘rishda va hal qilishdagi o‘rni” mavzusida ma’ruza o‘qildi va markazning bir qator laboratoriyalari faoliyati va zamonaviy texnologiyalarda ishlash tartibi bilan tanishtirildi.
Talabalar markazning “Materiallar, ashyolar va buyumlar kriminalistik ekspertizasi” laboratoriyasi, “Sud ballistik va izshunoslik ekspertizasi” laboratoriyasi, “Sud-iqtisodiy ekspertizasi” bo‘limi, “Sud-qurilish-texnik ekspertizasi” bo‘limi, “Sud fonografiya ekspertizasi” laboratoriyasi, “Hujjatlar kriminalistik ekspertizasi” laboratoriyasi faoliyati bilan yaqindan tanishishdi va o‘zlarini qiziqtirgan savollariga javob olishdi.
Mazkur tashrif jarayonida amaliyotda duch keladigan holatlar yoritilib, talabalarning bu boradagi tasavvurlari va ko‘nikmalar yanada boyitildi. Tashrif yakunlariga ko‘ra talabalar H.Sulaymonova nomidagi Respublika sud ekspertiza markazining faoliyati va istiqbollardagi rejalari yuzasidan o‘z fikr va mulohazalarini bildirdilar.

About a visiting lecture in the Republican Center of judicial examination named after X.Sulaymanova at the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan
20.05.2017 26867
In order to implement the development program of the University of the World Economy and Diplomacy intended for 2016-2017, and to acquaint students with activities of the courts and law enforcement agencies, a visit to the Republican Center of forensic examination, named after H. Sulaimanova, at the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan has been made on May 18, 2017. A lecture has been conducted on a subject: " The role of DNA expertise in the examination and resolution of civil and criminal cases”. In addition, students got acquainted with several laboratories and modern technologies applied in the Center.
Students visited the following laboratories: the department of forensic examination of documents, forensic-ballistic and trasological research, forensic investigation of materials, substances and products, forensic auto-technical examinations, forensic and economic expertise, forensic construction and technical expertise, forensic phonographic examination. Furthermore, students received answers to their questions.
Experts shared some knowledge of their profession and told about the problems that arise in their practice. At the end of the lecture students told about their ideas on the activities and plans for further development of the Center.