2017 yil 28 aprel kuni, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida an’ana tusiga kirgan “Xalqaro huquqning dolzarb masalalari: nazariya va amaliyot” mavzusidagi VIII respublika konferensiyasi o‘tkazildi. Mazkur konferensiyada Oliy Majlis Qonunchilik palatasi, tegishli vazirliklar, idoralar, fuqarolik jamiyati institutlarining vakillari, respublikaning oliy o‘quv yurtlari professor-o‘qituvchilari, olimlar va tadqiqotchilar, mutaxassislar hamda xalqaro huquq sohasida ta’lim olayotgan talabalar ishtirok etishdi.
Konferensiyada hozirgi zamon dolzarb masalalarini xalqaro-huquqiy hal etishning nazariy va amaliy muammolari bilan bir qatorda, O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan o‘zaro foydali va konstruktiv tashqi siyosatni amalga oshirishda parlamentning roli, oliy ta’lim sohasidagi islohotlarning, intellektual mulk huquqini himoya qilishning xalqaro-huquqiy masalalari, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikning huquqiy asoslarini takomillashtirish, inson huquqlarini himoya qilishga oid xalqaro standartlarni milliy qonunchilikka implementatsiya qilish, O‘zbekiston Respublikasining milliy manfaatlari va mintaqaviy hamkorlikning institutsiyaviy jihatlari, anklav masalalari bo‘yicha xalqaro tajriba, kabi muayyan masalalar muhokama qilindi.
Konferensiya materiallari alohida to‘plam sifatida nashr etiladi, undan o‘quv-uslubiy va ilmiy faoliyatda qo‘llash ko‘zda tutilmoqda.

Конференция на тему “Актуальные проблемы международного права: теория и практика”
28 апреля 2017 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась VIII республиканская конференция на тему “Актуальные проблемы международного права: теория и практика”. В работе конференции приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители соответствующих министерств, ведомств, институтов гражданского общества, профессорско-преподавательский состав высших учебных заведений республики, а также исследователи и студенты УМЭД.
В ходе конференции были обсуждены не только современные теоретические и практические проблемы международного права, но также роль парламента при осуществлении взаимовыгодной и конструктивной внешней политики, и перспективы её развития в соответствии с Стратегией действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан, опыт ЮНЕСКО в разработке международно-правовых норм в области образования, некоторые вопросы международно-правовой защиты интеллектуальной собственности, проблемные вопросы подготовки и экспертизы торгово-экономических и инвестиционных соглашений Республики Узбекистан и пути их решений, вопросы институционального соперничества на постсоветском пространстве в контексте его влияния на национальные интересы Республики Узбекистан, международный опыт по решению территориальных вопросов, связанных с анклавами.