2017 yil 20 aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasida 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalardan biri – kadrlarni tayyorlash tizimini takomillashtirish borasida Toshkent davlat yuridik universiteti va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari bilan uchrashuv o‘tkazildi. Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti talabalari uchrashuvda videokonferens aloqa yordamida ishtirok etishdi.
Tadbirda prokuratura va Bosh prokuratura huzuridagi Soliq, valyutaga oid jinoyatlarga va jinoiy daromadlarni legallashtirishga qarshi kurashish departamenti mas’ul xodimlari, universitetlarning rahbarlari va o‘qituvchilari, shuningdek ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdilar.
«O‘zbekiston Respublikasi prokuratura organlari faoliyatining asosiy yo‘nalishlari» mavzusiga bag‘ishlangan uchrashuvda talabalarga prokuratura organlari va Bosh prokuratura huzuridagi Departament faoliyati haqida batafsil ma’lumot berildi, ular Bosh prokuraturaning Oliy o‘quv kurslari, Murojaatlarni telefon orqali qabul qilish markazi (Call-markaz) va sport majmuasiga tashrif buyurish va faoliyati bilan tanishish imkoniga ega bo‘ldilar.
Shuningdek, talabalar Bosh prokuraturaning oliy ta’lim muassasalari bilan yuridik kadrlarni tayyorlash bo‘yicha hamkorligi, prokuratura organlarining jinoyatchilikka qarshi kurashish faoliyatini muvofiqlashtirish borasidagi roli, sudlarda ishlar ko‘rilishida prokuror vakolatlari, Bosh prokuraturaning jinoiy sudlov ish yurituvi borasidagi xalqaro hamkorligi, prokuratura organlarining qonunchilikni targ‘ib qilish va huquqbuzarliklarning profilaktikasi bo‘yicha faoliyati haqida ma’lumotga ega bo‘ldilar.
Tadbir ishtirokchilari bugungi kunda oliy ta’lim muassasalarida yuridik fanlarni o‘qitish tizimi takomillashtirilib, nazariyaning amaliyot bilan uyg‘unligini ta’minlash maqsadida sud va huquqni muhofaza qiluvchi organlarning tajribali xodimlarini mashg‘ulotlar o‘tkazishga jalb qilish amaliyoti samarali yo‘lga qo‘yilganligini ta’kidladilar.
Uchrashuv yakunida yuqori malakali yuridik kadrlarni tayyorlashning yanada samarali mexanizmlarini joriy etish maqsadida Bosh prokuratura, Toshkent davlat yuridik universiteti, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti o‘rtasida yuridik kadrlarni tayyorlash sohasida hamkorlik to‘g‘risida Memorandum imzolandi.

Новый этап сотрудничества в сфере подготовки юридических кадров
20 апреля 2017 года в Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан во исполнение одной из задач, определенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах по совершенствованию системы подготовки кадров, проведена встреча со студентами Ташкентского государственного юридического университета и Университета мировой экономики и дипломатии. Студенты Каракалпакского государственного университета имени Бердаха приняли участие в данной встрече посредством видеоконференцсвязи.
На мероприятии приняли участие ответственные работники прокуратуры и Департамента по борьбе с налоговыми, валютными преступлениями и легализацией преступных доходов при Генеральной прокуратуре, руководители и преподаватели университетов, а также представители средств массовой информации.
На встрече, посвященной теме: «Основные направления деятельности органов прокуратуры Республики Узбекистан», студенты были подробно проинформированы о деятельности органов прокуратуры и Департамента при Генеральной прокуратуре, им была предоставлена возможность посетить и ознакомиться с деятельностью Высших учебных курсов, Центра приема обращений по телефону (Сall-центр) и спортивного комплекса Генеральной прокуратуры.
Кроме того, студенты были подробно проинформированы о сотрудничестве Генеральной прокуратуры с высшими образовательными учреждениями по подготовке юридических кадров, роли органов прокуратуры по координации деятельности по борьбе с преступностью, полномочиях прокурора при рассмотрении дел в судах, международном сотрудничестве Генеральной прокуратуры в сфере уголовного судопроизводства, деятельности органов прокуратуры по пропаганде законодательства и профилактике правонарушений.
Участники мероприятия подчеркнули, что в настоящее время в высших учебных заведениях усовершенствована система преподавания юридических наук, а в целях обеспечения сочетания теории с практикой налажена эффективная практика привлечения опытных работников судебных и правоохранительных органов к проведению занятий.
По итогам встречи в целях дальнейшего внедрения эффективных механизмов подготовки высококвалифицированных юридических кадров был подписан Меморандум о сотрудничестве в сфере подготовки юридических кадров между Генеральной прокуратурой, Ташкентским государственным юридическим университетом, Университетом мировой экономики и дипломатии и Каракалпакским государственным университетом имени Бердаха.