2017 yil 20 aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasida 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalardan biri – kadrlarni tayyorlash tizimini takomillashtirish borasida Toshkent davlat yuridik universiteti va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari bilan uchrashuv o‘tkazildi. Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti talabalari uchrashuvda videokonferens aloqa yordamida ishtirok etishdi.
Tadbirda prokuratura va Bosh prokuratura huzuridagi Soliq, valyutaga oid jinoyatlarga va jinoiy daromadlarni legallashtirishga qarshi kurashish departamenti mas’ul xodimlari, universitetlarning rahbarlari va o‘qituvchilari, shuningdek ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdilar.
«O‘zbekiston Respublikasi prokuratura organlari faoliyatining asosiy yo‘nalishlari» mavzusiga bag‘ishlangan uchrashuvda talabalarga prokuratura organlari va Bosh prokuratura huzuridagi Departament faoliyati haqida batafsil ma’lumot berildi, ular Bosh prokuraturaning Oliy o‘quv kurslari, Murojaatlarni telefon orqali qabul qilish markazi (Call-markaz) va sport majmuasiga tashrif buyurish va faoliyati bilan tanishish imkoniga ega bo‘ldilar.
Shuningdek, talabalar Bosh prokuraturaning oliy ta’lim muassasalari bilan yuridik kadrlarni tayyorlash bo‘yicha hamkorligi, prokuratura organlarining jinoyatchilikka qarshi kurashish faoliyatini muvofiqlashtirish borasidagi roli, sudlarda ishlar ko‘rilishida prokuror vakolatlari, Bosh prokuraturaning jinoiy sudlov ish yurituvi borasidagi xalqaro hamkorligi, prokuratura organlarining qonunchilikni targ‘ib qilish va huquqbuzarliklarning profilaktikasi bo‘yicha faoliyati haqida ma’lumotga ega bo‘ldilar.
Tadbir ishtirokchilari bugungi kunda oliy ta’lim muassasalarida yuridik fanlarni o‘qitish tizimi takomillashtirilib, nazariyaning amaliyot bilan uyg‘unligini ta’minlash maqsadida sud va huquqni muhofaza qiluvchi organlarning tajribali xodimlarini mashg‘ulotlar o‘tkazishga jalb qilish amaliyoti samarali yo‘lga qo‘yilganligini ta’kidladilar.
Uchrashuv yakunida yuqori malakali yuridik kadrlarni tayyorlashning yanada samarali mexanizmlarini joriy etish maqsadida Bosh prokuratura, Toshkent davlat yuridik universiteti, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti o‘rtasida yuridik kadrlarni tayyorlash sohasida hamkorlik to‘g‘risida Memorandum imzolandi.

New stage of cooperation in the sphere of juditial training
On April 20, 2017 in the General Prosecutor's Office of the Republic of Uzbekistan, was held a meeting with students of the Tashkent State Law University and the University of World Economy and Diplomacy in pursuance of one of the tasks for the five priority development directions defined in the Strategy of Action of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021, on improving the system of personnel training. Students of the Karakalpak State University named after Berdakh participated in the meeting through videoconferencing.
The event was attended by senior officials of the Prosecutor's Office and the Department for Combating Tax, Currency Crimes and Legalization of Criminal Incomes under the Prosecutor General's Office, university leaders and lecturers, as well as representatives of mass media.
At a meeting dedicated to the topic: "The main activities of the prosecutor's office of the Republic of Uzbekistan", the students were informed in detail about the activities of the prosecutor's office and the Department under the Prosecutor General's Office, they were given the opportunity to visit and learn about the activities of the Higher Studies Courses, Call Center and the sports complex of the General Prosecutor's Office.
In addition, the students were informed in detail about the cooperation of the General Prosecutor's Office with higher educational institutions in training of legal personnel, the role of the prosecution authorities in coordinating activities to combat crime, the powers of the prosecutor in court proceedings, the international cooperation of the General Prosecutor's Office in criminal proceedings and about the activities of Prosecutor's Office on the promotion of legislation and the prevention of violations.
The participants of the event stressed that currently higher education institutions have improved the system of teaching law, and in order to ensure a combination of theory and practice, has been established an effective practice of attracting experienced judicial and law enforcement personnel to conduct classes.
According to the results of the meeting signed a memorandum on cooperation in the field of judicial training, in order to further implementation of effective mechanisms for training of highly qualified legal personnel, between the General Prosecutor's Office, Tashkent State University of Law, University of World Economy and Diplomacy, Karakalpak State University named after Berdakh .