“O‘zbekiston Respublikasi tashqi siyosiy va iqtisodiy aloqalari uchun kadrlar tayyorlashda til ta’limi masalalari” mavzusida ilmiy-amaliy konferensiya
20.04.2017 30390
2017 yil 19 aprelda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekiston Respublikasi tashqi siyosiy va iqtisodiy aloqalari uchun kadrlar tayyorlashda til ta’limi masalalari” mavzusida Respublika miqyosidagi ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Konferensiyada mutaxassislar quyidagi masalalarni muhokama qildilar: oliy ta’lim tizimida xorijiy hamda davlat tili ta’limi masalalari, til ta’limi jarayonida ilg‘or pedagogik texnologiyalardan keng foydalanish masalalari; chet tillarini o‘qitish jarayonida mustaqil ta’limga, elektron o‘quv dasturlarini ishlab chiqishga alohida e’tiborni qaratish va bu sohadagi ilk natijalar tahlili; chet tili darslarida talabaning faolligini oshirish; o‘zbek tilshunosligida mutaxassislikka yo‘naltirilgan sohalarni rivojlantirish va uning ayrim yo‘nalishlarini dars jarayoniga tatbiq etish masalalari; oliy ta’limda davlat tili ta’limining JIDU tajribalaridan kelib chiqqan holda bosqichma-bosqich o‘qitishga e’tiborni qaratish va joriy etilishi bo‘yicha tavsiyalar; sinxron tarjimonlar guruhi faoliyatining ilk tajribalari kelib chiqqan muammo va yutuqlar tahlili.
Anjumanda Toshkent Davlat pedagogika universiteti, O‘zbekiston Davlat jahon tillar universiteti, O‘zbekiston Milliy universiteti, Toshkent moliya instituti va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professor-o‘qituvchilari ishtirok etdilar.

A Scientific Practical Conference “The Issues of language education in training personnel for foreign political and economic relations”
20.04.2017 30388
On April 19th 2017, a Scientific Practical Conference “The Issues of language education in training personnel for foreign political and economic relations” was organized at the University of World Economics and Diplomacy.
The following issues were discussed by the specialists in the course of the conference: teaching state and foreign languages in the sphere of higher education, as well as application of modern pedagogical technologies in the process of language teaching; paying a special attention to independent learning and designing e-programs in the process of teaching foreign languages and analyzing initial results in these spheres; providing encouraging environment for students’ active participation during foreign language lessons; developing ESP oriented spheres in Uzbek linguistics and implementation of some of its branches into teaching process; paying attention to step-by-step teaching of the state language based on the experience of UWED and provide recommendations for its implementation; analysis of the achievements and problems derived from the initial experience of the group of simultaneous interpreters.
The teachers and professors of a number of academic institutions such as Tashkent State Pedagogical University, Uzbekistan State World Languages University, the National University of Uzbekistan, Tashkent Financial Institute and the University of World Economics and Diplomacy participated in this conference.