“JIDU Frankofoniya kunlari”ga bag’ishlangan konsert
Joriy yilning 27-30 mart kunlari “JIDUda Frankofoniya kunlari” ga bag’ishlab universitetning «Roman-german tillari» kafedrasi tomonidan tadbirlar o’tkazildi.
“JIDUda Frankofoniya kunlari” doirasida turli yonalishdagi tadbirlar tashkil etildi:
- “O’zbekiston – Fransiya: Hamkorlikning yangi istiqbollarini izlash” mavzusida fransuz tilida I talabalar konferensiyasi.
- “Frankofoniya suratlarda” foto ko`rgasmasiю
- “Bienvenue chez les Ch’tis” filmi namoyishi.
- JIDU talabalari tomonidan tayyorlangan konsert dasturi.
- "Fransiya va Frankofon davlatlari milliy taomlari» taqdimoti.
Yakuniy bayramona konsert dasturi 2017-yil 30-mart soat 15:00da universitetning faollar zalida mehmonlar va JIDU talabalari ishtirokida bo’lib o’tdi.
Konsert universitet rektori A.A.Jumanov tomonidan ochib berildi. Janob rektor “Roman-german tillari” kafedrasi “Fransu ztili” bo’limining barcha a’zolarini “JIDUda Frankofoniya kunlari”ga bag’ishlab rejalashtirilgan barcha tadbirlarni yuksak saviyada o’tkazilganligi bilan tabrikladi, shuningdek, “O’zbekiston – Fransiya: Hamkorlikning yangi istiqbollarini izlash” mavzusida fransuz tilida I talabalar konferensiyasi ishtirokchilariga sertifikatlar taqdim etdi.
Konsertga Fransuz tili sohasida hamkorlik bo‘yicha attashe Xonim Frederik Viyom, hamda Belgiyalik Hurmatli mehmon Jan-Klod Bozhan tashrif buyurdilar. Konsert universitet talabalari tomonidan tayyorlangan bayramona dasturlar bilan davom ettirildi. Unda talabalar o’z iste’dodlarini namoish etdilar.
Konsert dasturidan so’ng universitetning “A” korpus holida "Fransiya va Frankofon davlatlari milliy taomlari» taqdimoti bo’lib o’tdi. Ushbu tadbirni o’tkazishdan maqsad tashrif buyurgan mehmonlarga, professor-o’qituvchilar tarkibiga, universitet hodimlariga va shuningdek, talabalarga fransuz tilida so’zlashuvchi mamlakatlarning milliy taomlari va pishiriqlarini namoyish etishdan iborat edi. Unda talabalar tomonidan tayyorlangan taomlarni tatib ko’rish uchun taklif etildi. Shirinliklar bilan bezatilgan dasturhonlar barcha ishtirokchilarni e’tiborini tortdi.

Концерт, посвящённый «Дням Франкофонии в УМЭД»
Мероприятия посвященные «Дням Франкофонии» в Университете мировой экономики и дипломатии были организованы и проведены кафедрой «Романо-германских языков» с 27 по 30 марта 2017 года.
В рамках программы «Дней Франкофонии» были предложены мероприятия самых различных направлений:
- Студенческая конференция на тему: «Поиск новых путей сотрудничества Узбекистан-Франция».
- Фотогалерея «Франкофония в фотографиях».
- Показ фильма на французском языке «Bienvenue chez les Ch'tis!» (Бобро поржаловать!).
- Концертная программа, подготовленная студентами УМЭД.
- Презентация блюд «Национальная кухня Франции и франкоязычных стран мира».
Заключительный праздничный концерт с участием гостей и студентов УМЭД состоялся 30 марта 2017 года в 15.00 в актовом зале университета.
Концерт был открыт ректором университета А.А.Джумановым. Господин Ректор поблагодарил всех членов секции «Французского языка» кафедры «Романо-германских языков» за организацию и успешное проведение всех запланированных мероприятий посвященных «Дням Франкофонии в УМЭД», а также вручил сертификаты студентам-докладчикам, принявшим активное участие в I студенческой конференции на тему: «Узбекистан – Франция: Поиск новых путей сотрудничества». На праздничное мероприятие были приглашены Фредерик Вийом - Атташе по сотрудничеству в области французского языка и Жан-Клод Божан - Уважаемый гость из Бельгии;
Концерт продолжился праздничной программой, подготовленной студентами УМЭД. В теплой, дружеской обстановке студенты, изучающие французский язык, признавались ему в своей любви, используя все свои таланты.
После концерта в холе учебного корпуса «А» состоялась презентация «Национальной кухни Франции и франкоязычных стран мира». Целью данного мероприятия явилось познакомить гостей, профессорско-преподавательский состав, сотрудников университета, а также студентов с национальными блюдами и выпечкой франкоязычных стран. К дегустации были предложены блюда, приготовленные студентами, изучающие французский язык. Изобилие столов вызвали большой интерес у всех присутствующих, тем самым подтолкнув их к обмену рецептами.